Lenovo IdeaPad S12
Oktober 2009
Oktober 2009
Glasba, splet in avtorske pravice. Skoraj bi lahko rekli, da gre za nekakšen "ljubezenski trikotnik" v računalniški obliki. Svojim "uporabnikom" namreč prinaša veliko veselja, radosti in užitkov, dokler traja, a hkrati tudi žalost, obup in neprijetne (večinoma z denarjem povezane) posledice, ko razpade.
Živimo v digitalnih časih. Če nam ljudje vsebine ali informacije podajajo analogno, denimo na papirju, se nam zdijo bistveno manj uporabne, saj jih ne moremo v hipu obdelati, popraviti in/ali razposlati več prejemnikom. Potrebujemo namreč rešitev, ki nam bo zadeve kar se da pravilno digitalizirala.
Predstavljajte si za našo malo Slovenijo običajni scenarij - imamo majhno novo podjetje z največ petimi zaposlenimi, ki bi si rado postavilo informacijsko okolje. Ali naj skoči v Microsoftov objem ali naj se prepusti komu drugemu, npr. Googlu?
Večpredstavni predvajalniki s katerimi lahko gradivo prikazujemo na domačem televizorju, so v zadnjem času ena izmed "vročih" tehnologij na področju zabavne elektronike. Toda zakaj ne bi namesto teh uporabili kar navadnega računalnika, opremljenega z ustreznimi programi, po možnosti celo brezplačnimi? Poleg tega so prav specializirani programi znanilci tega, kar šele prihaja.
Marsikdo se ob poplavi simpatičnih in poceni mini prenosnikov oz. "netbookov" sprašuje, ali naj si tudi sam omisli kakšnega. Ne zato, ker bi ga zares potreboval, temveč ker so "kul". Zato smo se lotili preizkusa, vendar nekoliko drugače kot navadno - nismo jih primerjali med seboj, temveč smo preverili, kako si lahko z njimi olajšajo delo in polepšajo prosti čas različne vrste uporabnikov.
Beseda računalnik je pri domačih uporabnikih že nekaj časa sopomenka za prenosnik. V Monitorju prenosnike preizkušamo v okviru rednih mesečnih preizkusov, po statistiki naše spletne strani pa so najbolj priljubljeni prav najcenejši. Tako smo se odločili za veliki preizkus cenejših prenosnikov in rezultati so, roko na srce, presenetili tudi nas.
Z večanjem zmogljivosti in univerzalnosti procesorjev si vedno več digitalnih naprav hodi v zelje. Ne prav dolgo nazaj smo v Monitorju preverili, kako resna je fotografska grožnja prenosnih telefonov kompaktnim fotoaparatom. A tudi fotoaparati nimajo čiste vesti glede glodanja vrtnin. Vedno več modelov poskuša ponuditi kakovosten zajem filmskih posnetkov. In kaj porečejo na to ljubiteljske video kamere?
Računalniško namizje lahko poimenujemo tudi delovna miza navidezne pisarne, saj opravlja podobno nalogo kot njena resnična različica. Obe uporablja in ju ureja vsak uporabnik po svoje. Možnosti ureditve in urejanja pa je silno veliko in tudi zato temu namenjena orodja in dodatki zanje spadajo med bolj iskano in uporabljano "blago".
Shranjevanje varnostnih kopij v spletu postaja z višanjem hitrosti širokopasovnih povezav in vse bolj razprostranjenim optičnim omrežjem vse bolj zanimivo. Zato ne preseneča, da se je štirim dosedanjim slovenskim ponudnikom pridružil še peti, Amis.
Na tradicionalnem srečanju razvijalcev WWDC junija 2008 so Applovi šefi napovedali izid novega operacijskega sistema Mac OS X 10.6 za letošnjo jesen. Tudi po letošnjem WWDC okvirnega časa izida niso spreminjali. Zato je pomenila Applova napoved izida Snow Leoparda za 28.avgust nemalo presenečenje.
Časi se spreminjajo in pisarniški programi se selijo v internet. Po pionirskih korakih Googla in nekaterih manjših ponudnikov je zdaj v to smer zakorakal tudi Microsoft. Spletna različica paketa Office je kljub okrnjeni funkcionalnosti ob prvi javni razgrnitvi po interesu javnosti celo zasenčila novosti klasičnih programov Office 2010. Zdaj lahko prvo, še ne dokončano različico tudi "okusimo". Prvi vtis.
Kanadski izdelovalec pametnih telefonov RIM se je odločil priljubljeno serijo Curve dopolniti z novim modelom z oznako 8520. Tako številsko kot po zmožnostih se aparat uvršča med nekoč najbolj prodajani model 8310 ter letos predstavljeni 8900. Naprava torej, ki skuša privabiti tiste kupce, ki si želijo pameten telefon, a ne potrebujejo vseh najnovejših zmožnosti.
Tajvanski HTC (nekdanji Qtek) je vsekakor eno bolj prepoznavnih podjetij na področju zmogljivih pametnih telefonov. Zadnje čase se sicer usmerjajo v naprave z Googlovim operacijskim sistemom Android, a ne pozabljajo na svoje paradne konje, naprave s sistemom Windows Mobile. Svojega naslednika je tako dobil tudi model Touch Pro.
Garmin se je pri nas dobro uveljavil predvsem na račun kakovostnih in podrobnih zemljevidov, imenovanih Adria Route. A čas beži, konkurenca pa jih je pri omenjenih zemljevidih že povsem dohitela. Je nova generacija Garminove navigacije še vedno v vrhu?
Samsung je po HTC drugi proizvajalec, katerega pametni telefoni z Googlovim operacijskim sistemom Android, so na voljo tudi pri nas. Samsungov telefon Galaxy je pri programski opremi povsem standarden Android 1.5 ("Cupcake"), navdušuje pa z zelo kakovostno strojno opremo.
V spletu danes najdemo na tisoče in tisoče radijskih postaj, ki oddajajo svoj tok (stream) in so tako slišne prav vsakomur z dostopom do medmrežja. Hkrati pa so računalniki večinoma zelo nerodne naprave, da bi z njimi udobno poslušali radio ...
Ob prebiranju zgornjega naslova bi večina Slovencev najprej pomislila na novi vozili bavarskega proizvajalca. Vožnje z njima se vsekakor ne bi branili, kljub temu pa smo tokrat raje preizkusili nova paradna konja iz Intelovega hleva.
V posebni poletni izdaji revije Monitor smo se izčrpno posvetili velikim televizorjem LCD. A tehnologija tekočih kristalov ni povsem prevladala, čeprav je res, da obvladuje večino trga. Ni vse zlato, kar se sveti, pravijo. In ni vse LCD, kar je plosko in prikazuje gibljive slike. Lahko je tudi plazma.
Kljub veliki privlačnosti Spleta in vedno novih storitev v njem je očitno, da je med internetnimi aplikacijami e-pošta še vedno ena najpomembnejših, še posebej v poslovnih in drugih delovnih okoljih (npr. v izobraževanju). Izpad e-poštnega strežnika je nekaj, kar se v takšnih okoljih zazna najprej in povzroči največ negodovanja, včasih celo takojšnjo poslovno škodo. Vendar pa je e-pošta v skoraj vsakem pogledu zelo zastarela in v svoji okosteneli obliki vse manj primerna za učinkovito delo. V Googlu se je zato ekipa, ki se je že uspešno dokazala z razvojem storitve Google Maps, lotila novega izziva: kakšna bi bila e-pošta, če bi jo odkrili danes? Po uspešni predstavitvi koncepta sta se brata Rasmussen z ekipo prekaljenih razvijalcev preselila v Googlovo pisarno v Sydneyju, kjer je v miru nastal (in še vedno nastaja) Google Wave (Val), skupek protokola, odprte programske kode in izdelkov, ki naj bi povsem prenovil način komuniciranja v internetu.
Xeroxov novi Phaser 6128MFP je povsem značilen predstavnik večopravilnih barvnih laserskih tiskalnikov. Gre za razmeroma visoko (skoraj pol metra) in težko napravo, poleg tiskanja, kopiranja in optičnega branja ga lahko uporabljamo tudi kot faks. Seveda je to tiskalnik, namenjen bolj pisarniškim okoljem, tako ima dodan tudi omrežni priključek, kot dodatek si lahko omislimo brezžičnega.
Najzmogljivejšo serija Sonyjevih kompaktnih fotoaparatov od zgodnjega poletja naprej dopolnjuje model DSC-HX1, ki se s podporo popolnega ročnega nadzora spogleduje s fotoaparati DSLR, z zajemom video posnetkov FullHD pa z amaterskimi videokamerami.
Olympus že od samega začetka svojega sistema digitalne fotografije, imenovanega sistem štirih tretjin (ki hkrati določa tako velikost kot obliko tipala), obljublja majhne fotoaparate in majhne objektive. To jim je tudi resda uspevalo, čeprav so bile razlike v velikosti (ter teži) v primerjavi s konkurenco razmeroma majhne. A so pred časom predstavili še korak dlje, sistem štirih tretjin je tako dobil še oznako "mikro". Pri tem sodelujejo s Panasonicom, ki je svoj aparat predstavil že pred časom (model Lumix G1, ki smo ga v Monitorju preizkusili v letošnji aprilski številki). Zdaj je tudi Olympus le splavil svoj aparat - model E-P1.
Velikih črno-belih laserskih tiskalnikov je vse manj, saj dobimo za zelo podobno ceno že barvni model. A kljub temu se v velikih pisarniških okoljih še vedno potrebuje predvsem cenovno ugoden črno-beli tisk. Tu nastopi Lexmarkov T652dtn. Gre za razmeroma veliko napravo, visoko pol metra, ki obljublja predvsem zanesljivo delovanje.
Večnamenski brizgalni tiskalniki v zadnjem času dobivajo vse več različnih funkcij. S tem izdelovalci ohranjajo tiste najdražje naprave konkurenčne pred cenejšimi. HPjev Photosmart C309a je značilni predstavnik te vrste.
Stylus Photo PX800FW je še eden izmed tiskalnikov, ki nas želijo prepričati z velikim naborom različnih funkcij. Epson ga predstavlja kot idealno rešitev za vso družino, poudarjajo pa tudi atraktivno oblikovanje. Res gre za eno izmed lepših takih naprav, vsaj takrat, ko je zaprt pokrov samodejnega podajalnika za optični bralnik. Elegantna svetleča črna plastika skriva marsikaj, prvo, kar opazimo, pa je velik, za dotik občutljiv zaslon, katerega diagonala meri skoraj 20 cm.
Cenejših večopravilnih brizgalnih naprav je na trgu vse polno, cene samih naprav pa so že smešno nizke. Izdelovalci imajo razmeroma veliko modelov, ki se med seboj le malo razlikujejo. Pred letom dni smo preizkusili modela Pixma MX 300 in 310, zdaj pa je prišel k nam na preizkus še MX 320. Slednji je malce hitrejši od prej omenjenih dveh, hkrati pa za nekaj drobiža dražji.
Canonova nova naprava iz družine Pixma, model MP980, predstavlja vrh ponudbe Canonovih brizgalnih večopravilnih naprav. Tako kot v drugih podjetjih so tudi v Canonu vgradili kar nekaj dodatkov. Za tiste, ki prisegajo na življenje brez žic, bo še najbolj dobrodošel brezžični vmesnik WLAN (poleg navadnega omrežnega vmesnika in USBja). Korak naprej je dodatek za bluetooth, ki pa ga moramo kupiti posebej. Kot pri vseh napravah tega cenovnega ranga lahko tiskamo neposredno iz fotoaparata oziroma s pomnilniških kartic (bralnik se skriva pod majhnimi vratci na sprednji desni strani naprave).
Ne prav veliko sprožitev nazaj je enega uspešnejših fotoaparatov Canonove družine s trištevilsko oznako, Canona EOS 400D, nadomestil model 450D. In že kar nekaj časa si lahko omislimo tudi njegovega naslednika, EOS 500D.
Prenosni računalniki z zaslonom, večjim od 17 palcev, si oznako "prenosnik" zaslužijo le pogojno. Večinoma so to računalniki, ki naj bi v dnevni sobi nadomestili namizno (ali podmizno) škatlo. Asusov velikan W90VP-UZ020J meri po diagonali 18,4 palca in ga pri masi več kot 5 kg niti pomotoma ne moremo imenovati prenosnik, saj ga z eno roko nismo mogli vzeti z mize. Na velikanske mere nas pripravi že orjaška embalaža; na prvi pogled bi sklepali, da se v njej skriva sesalnik za prah. Zgolj masa adapterja za napajanje z električno energijo presega kilogram.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih