Najboljši ta hip
Samsungov Galaxy Z Flip5 je najboljši preklopni telefon ta hip, o tem ni dvoma. Res je sicer, da prav veliko konkurence ni, toda pustimo podrobnosti.
Samsungov Galaxy Z Flip5 je najboljši preklopni telefon ta hip, o tem ni dvoma. Res je sicer, da prav veliko konkurence ni, toda pustimo podrobnosti.
Asusova serija Zenfone je nekakšna posebnost v svetu Androida, saj gre za redko kombinacijo majhnega, a hkrati res zmogljivega telefona. Majhno je seveda relativno, a v času, ko smo pri telefonih z najzmogljivejšimi procesorji vajeni zaslonov, ki gravitirajo proti sedmim palcem (Samsung Galaxy S23 Ultra, decimo, ima diagonalo 6,8 palca), je Zenfone z diagonalo zaslona 5,92 res skoraj prikupno majhen.
Izdelati dober telefon za okoli 500 EUR je umetnost iskanja pravih komponent in nižanja cene. Zadnje je moč doseči na več načinov, a najmanj zaželeno je vgrajevanje starejših komponent. To seveda počnejo vsi proizvajalci, a pri tem početju obstaja zelo tanka meja, in ko jo prestopijo, lahko to zanimivost telefona enostavno potopi.
Xperia 1 V je še vedno tisti Sonyjev telefon, ki bi lahko bil prva izbira za marsikoga, če ne bi imel nekaj čudaških rešitev. Ena od njih je tudi zaslon vrhunske ločljivosti 4K. Tako »gostih« zaslonov na telefonih večinoma ne vidimo več in tu Sony resnično izstopa, a kaj, ko za povprečnega uporabnika to pomeni predvsem (pre)visoko ceno in so zato – nepotrebni. Na 6,5-palčnem zaslonu najbrž le sokol zares vidi vso to množico pik. Razlog za zaslon ločljivosti 4K je uradno ta, da je telefon mogoče povezati s Sonyjevimi kamerami/fotoaparati in ga uporabljati kot profesionalni monitor. Tam visoke ločljivosti in profesionalno risanje barv dejansko pridejo prav. Vse to pa povprečnemu uporabniku pomeni bolj malo.
Povejmo kar naravnost – dražji telefoni Huawei so še vedno zanimivi, saj proizvajalec še vedno vlaga v njihov razvoj in izdeluje naprave, ki se vsaj strojno brez težav kosajo z najboljšimi na tržišču. Seveda vse skupaj pade v vodo, ko moramo napisati, da zaradi ameriških sankcij ne premorejo Googlovih storitev in da ni podpore omrežjem 5G. Nato zapišemo še, da sicer obstajajo vmesne rešitve, kot je Gbox, ki prek »nekih« strežnikov omogočajo nameščanje Googlovih/zahodnih aplikacij. In dodamo, da takšno početje iz varnostnih razlogov odsvetujemo. In za konec seveda hvalimo fotoaparat, ki je v dragih Huawei napravah običajno izjemen.
Nobena skrivnost ni, da so bili Huaweijevi telefoni nekoč v samem vrhu tehnološke odličnosti. In tako je tudi danes, le ameriške sankcije so krive, da so kot celota veliko manj uporabni od, denimo, Samsungovih. Primerjali smo dva najnovejša prepogljivca – Samsung Galaxy Z Fold5 in Huawei Mate X3.
Honor se že nekaj let trudi priti izpod dežnika nekoč matičnega podjetja Huawei in tudi telefon Magic5 Pro je poskus v tej smeri. Gre za telefon najvišjega zmogljivostnega in cenovnega razreda, s katerim merijo na tekmece, kot so Samsungov Galaxy S23 Ultra in Xiaomi 13 Pro ter pred kratkim preizkušeni Vivo X90 Pro.
Honor, nekoč del Huaweija, danes pa menda samostojno podjetje, je tudi v Evropi predstavil preklopni telefon Magic Vs, ki je neposredna konkurenca Samsungovim modelom Galaxy Fold.
Za pol nižjo ceno pol manj »muzike«? Niti ne. Najmočnejši Samsungov predstavnik serije A je resda pol cenejši od najmočnejšega Samsunga, modela S23 Ultra, toda do popolnosti mu ne manjka tako zelo veliko.
Xiaomi s falangami telefonov Redmi ne popušča in na slovensko tržišče je prišla četverica naprav Note 12. Da, Note. Proizvajalec morda računa na tiste, ki so si to ime nekoč kot nekaj dobrega zapomnili pri Samsungu.
Proizvajalec pametnih telefonov Vivo v zadnjem letu tudi pri nas lepo širi ponudbo pametnih telefonov. Pred nekaj meseci smo preizkusili telefon srednjega razreda Vivo X80 Lite, zdaj pa smo še pred uradnim začetkom prodaje na preizkus dobili najnovejši in najzmogljivejši model – model Vivo X90 Pro.
Leto je naokoli in spet se pogovarjamo o najboljšem Huawei telefonu. Telefonu podjetja, ki kljub vsemu vztraja pri strojno res odličnih izdelkih, ki pa ... No, saj veste, kaj.
Poco je ena izmed Xiaomijevih telefonskih blagovnih znamk (druga pomembnejša je Redmi) in z njo merijo na mlajše uporabnike, torej tiste, ki bi radi hiter telefon za ne preveč denarja. Nova modela X5 in X5 Pro sta nekje na meji med vstopnim in srednjim cenovnim razredom. Tudi če za hip pozabimo na pakete operaterjev, je cena obeh dovolj razumna, da ne bi smela predstavljati večjih ovir.
Xiaomi se je v zadnjih letih povzpel v vlogo enega najpomembnejših konkurentov Samsungu na področju telefonov Android. S tem so prišle tako večje in bolj ambiciozne želje kot tudi več pozornosti kupcev in medijev. V to okolje prihajata nova modela, s katerim podjetje pokaže, kaj vse zna. Gre za Xiaomi 13 in 13 Pro, preprosto imenovana naslednika modelov 12 in 12 Pro. Sodeč po govoricah, naj bi kasneje sledil še Xiaomi 13 Ultra, nadgradnja obstoječega 12S Ultra.
Telefoni Galaxy z oznako Ultra so največ, kar korejski Samsung v danem trenutku zmore. Tudi tokrat je tako.
Kitajski proizvajalec pametnih telefonov Vivo se od ustanovitve leta 2009 hitro razvija in v zadnjem letu so telefoni naprodaj tudi pri nas. Podjetje je v lasti konglomerata BKK Electronics, kamor sodita tudi konkurenčna Oppo (vključno s hčerinskim OnePlus) ter Realme. Podjetje je zelo močno zlasti na domačem, kitajskem trgu, kjer je v zadnjih dveh letih večino časa na prvem mestu po število prodanih naprav. V času praznikov ga sicer pogosto prehiti Apple, sicer pa so Vivo, Oppo in Honor že leta zelo tesno skupaj.
V zadnjih letih smo se navadili, da so najzmogljivejši pametni telefoni običajno tudi največji. In obratno – če je telefon majhen, je hkrati tudi cenejši in manj zmogljiv. Pri tem je Apple izjema, a tudi oni so pred časom prešli na to, da ponujajo predvsem velike telefone, majhne (modele iPhone Mini) pa bolj po sili razmer, kot cenejši telefon. V svetu Androida je edina resna izjema Asus s svojim telefonom Zenfone.
Realme ponuja kar soliden nabor telefonov, posebej močni so v vstopnem in srednjem razredu, kjer smo jih tudi pri naših preizkusih že večkrat pohvalili. Novi GT Neo 3 pa meri više, saj gre za telefon, ki je za občuten korak dražji (in zmogljivejši) od modela GT Neo 2.
Letos je izbira telefonskih jabolk nekoliko bolj pestra kot navadno. Apple je namreč »navadna« in »profesionalna« modela svojih telefonov ločil tudi s procesorjem.
Nokia ima v ponudbi kar nekaj pametnih telefonov, s katerimi merijo v nižji, vstopni razred. Tokrat smo preizkusili novi model G60 5G, ki pa išče kupce nekoliko više od najbolj vstopnih modelov, velja namreč dobrih 300 evrov.
Honor razširja svojo paleto pametnih telefonov. Tokrat smo v roke dobili Honor 70, ki je model srednjega razreda. Telefon daje soliden občutek kakovosti, čeprav gre za plastično ohišje. Preizkusili smo različico, kjer se na zadnji strani preliva srebrno modra barva. Ta je videti zanimivo in nam je bila všeč, na njej se zelo malo poznajo prstni odtisi. Na žalost telefon ne ponuja vodotesnosti ali vsaj odpornosti na vremenske vplive (torej na politje).
Vivo je pri nas nekoliko manj znan proizvajalec telefonov, saj so šele letos resneje začeli prodajo telefonov na našem tržišču. Gre za podjetje, ki sodi pod okrilje kitajskega podjetja BBK, v sklopu katerega so še Oppo, OnePlus in Realme. Novi X80 Pro predstavlja vrh ponudbe tega proizvajalca, gre namreč za trenutno enega najzmogljivejših telefonov.
Tri leta bo tega, kar je Samsung predstavil prvi telefon, ki se razpre v tablico. Ni se proslavil, vendar letošnji fold nakazuje, da je izdelek dozorel. In enako velja za novi flip, zložljivi telefon.
Realme je v zadnjih letih močan igralec med telefoni nižjega in srednjega razreda. Njihove telefone smo tudi v Monitorju pogosto pohvalili, saj ponujajo res dobro razmerje med ceno in zmogljivostjo. Dobro se je obnesel lanski Realme 8, še bolje pa njegova različica »Pro« – oba sta še vedno zelo dobra konkurenta v vstopnem razredu. Zelo dobri so tudi nekoliko dražja modela GT Master Edition (tega smo izpostavili tudi na zadnjem preizkusu cenejših telefonov) ter nekoliko dražji GT Neo 2.
Pred časom smo preizkusili Honorjev Magic4 Lite, tokrat pa smo v roke dobili njegovega zmogljivejšega brata, model Magic4 Pro. Kot smo že v začetku poletja zapisali pri modelu Lite, se Honor pospešeno trudi zapolniti prodajno paleto. Tokrat preizkušeni model se zavihti v sam vrh in konkurira modelom, kot je Samsungov Galaxy S22 Ultra.
Vivo je novo ime na našem tržišču, čeprav podjetje obstaja že od leta 2009. Ime je v lasti kitajskega koncerna BKK Electronics, ki je lastnik tudi blagovne znamke Oppo, ned hčerinskimi podjetji tega pa najdemo tudi OnePlus in Realme. Vivo je sicer eden največjih proizvajalcev telefonov na svetu (med največjimi petimi), a so prisotni predvsem na domačem, kitajskem tržišču ter na drugih tržiščih jugovzhodne Azije.
Samsung kar pridno polni srednji cenovni segment, med novimi telefoni sta se tako v zadnjih tednih v našem laboratoriju znašla dvojčka A33 in A53 – oba z oznako 5G. Gre za novinca, ki zamenjujeta lanska A32 in A52. Nekoliko cenejši je model A33, v prosti prodaji stane 350 evrov, za A53 pa je treba odšteti še sto evrov več.
S22 je to, kar so poskušali biti vsi »navadni« telefoni Galaxy S. Prej jim je vedno vsaj nekaj manjkalo, vedno je bilo kakšno področje, kjer smo imeli resno pripombo. S22 pa je telefon, ki odkljuka res vse, kar bi lahko od njega pričakovali.
Honor tudi pri nas pospešeno razširja prodajno paleto telefonov, najnovejši model je nekoliko cenejši Magic4 Lite.
Poco je Xiaomijeva znamka telefonov, namenjena srednjemu zmogljivostnemu razredu. Pri njej imamo občutek, da merijo na nekoliko mlajše uporabnike, ki si želijo zmogljiv telefon po razumni ceni. Pri tem ima Xiaomi v svoji zbirki tudi še znamko Redmi z nekoliko podobnimi cilji, a gre tam še za nekoliko cenejše telefone.
Arhiv
Po kategorijah