• Prihajajo prenosniki s procesorji AMD Athlon 4 in Duron

    Hewlett-Packard je svoji ponudbi prenosnikov pridružil še dva s procesorji AMD. Šibkejši Pavilion n5430 s ceno v ZDA 1.500 dolarjev je zgrajen okoli Durona z delovnim taktom 850MHz, ima pa 128 MB pomnilnika in 14,1 palčni zaslon TFT. Prav v najvišji razred pa sodi modeli Pavilion n5470, opremljen s procesorjem Athlon 4 s taktom 1 GHz, 256 MB pomnilnika ter 15 palčnim zaslonom. Cena v ZDA znaša 2.200 dolarjev.

    Objavljeno: 13.7.2001
  • Prenovljeni Unicenter

    Computer Associates je v Orlandu predstavil novo različico Unicentra, programskega paketa za upravljanje in nadzor sistemov - Unicenter 3.0 NSM (Network and Systems Management. Kot pove ime, ima nova različica izboljšano omrežno in sistemsko upravljanje, sicer pa je še kopica novosti ali izboljšanih zmogljivosti, od nove arhitekture, ki poudarja prožnost, stopnjevano nadgradljivost in integracijo, prek zmogljivosti upravljanja zbirk podatkov, spletne infrastrukture, informacijskih sredstev in namenskih programov do modularnosti celotnega paketa. CA se je tudi potrudil s povečanjem prijaznosti izdelka do uporabnika. Unicenter ima vgrajene dveri, ki jih je mogoče enostavno prilagoditi.

    Objavljeno: 13.7.2001
  • Evropska unija prepušča zakonodajo o zadržanju podatkov posameznim državam

    Ministri za telekomunikacije Evropske unije so se dogovorili, da prepustijo posameznim državam določanje pravil o tem, kako dolgo morajo telefonski operaterji in ponudniki dostopa do interneta obdržati podatke o svojih strankah. Belgija, Francija, Nizozemska in Nemčija so že sprejele zakone, ki omogočajo omejen dostop državnih služb do teh podatkov, takim postopkom pa je naklonjena tudi Velika Britanija. Britanci se zavzemajo, da bi morala komunikacijska podjetja zadrževati te podatke nekaj mesecev, dostop do njih bi lahko imele zgolj policija in podobne državne službe, pa še to samo v interesu konkretne preiskave. Nekateri udeleženci konference ministrov za telekomunikacije pa so izrazili skrbi glede neomejenega dostopa policije do teh podatkov, na njihovi strani pa je tudi Evropska komisija, ki se zavzema za to, da naj bi telekomunikacijski operaterji zadržali podatke o klicih in storitvah naročnikov zgolj tako dolgo kot je potrebno za obračunavanje.

    Objavljeno: 12.7.2001
  • Novi val ročnih računalnikov PocketPC

    Uspeh, ki ga dosegajo ročni računalniki Pocket PC z okoljem Windows CE, zlasti Compaq-ov model iPaq, je spodbudil proizvajalce k hitrejšemu razvoju novih modelov. Že v letošnjem poletju lahko pričakujemo prvi ročni računalnik japonskega proizvajalca Toshiba. Zganili so se tudi pri največjem japonskem proizvajalcu računalniških izdelkov, družbi NEC, ki je napovedal, da bo še pred koncem leta začel prodajati svoj ročni računalnik z okoljem Windows CE. Tehnične lastnosti so za zdaj še skrivnost, tako da je znano le to, da bo NECov model zasnovan na procesorju ARM, imel bo barvni zaslon ter dve enoti za pomnilniške kartice, Compact Flash in SD Memory Card. Računalnik bo sprva na voljo predvsem za japonsko tržišče, vendar se bo ponudba kmalu razširila tudi drugam.

    Objavljeno: 12.7.2001
  • Mobitel širi ponudbo storitev

    Ponudniki mobilne telefonije se vse bolj trudijo, da bi z novimi storitvami in rešitvami okrepili svojo ponudbo in prisotnost na trgu. Pri tem je zanimivo, da je vse več rešitev tesno povezanih s prenosom podatkov in ne zgolj govorno rabo sistema. Družba Mobitel je tako v začetku julija v svojem sistemu uspešno implementirala najnovejši Microsoftov strežnik Mobile Information Server 2001, ki omogoča dostop do elektronske pošte in drugih ključnih informacij shranjenih v priljubljenih poštnih strežnikih Exchange Server ter odjemalcih Outlook kar prek mobilnega telefona. To je hkrati tudi prvi plod tesnega sodelovanja med Mobitelom in družbo Microsoft, implementirana rešitev pa je ena prvih tovrstnih v Evropi in celo na svetu. Pri projektu je sodelovala tudi družba Eon.

    Objavljeno: 12.7.2001
  • Zaslon s kar 9.200.000 pikami

    IBM-u je uspelo izdelati izredno kvaliteten monitor LCD, ki pri diagonali 22 palcev nudi ločljivost kar 200 pik/palec (vsega skupaj je na zaslonu 9,2 milijona pik). Po proizvajalčevih trditvah lahko tak zaslon z oznako T220 prikaže 12-krat več podrobnosti kot običajni monitor, kakovost slike pa naj ne bi zaostajala dosti za navadno fotografijo. Visoka ločljivost med drugim omogoča spremljanje več kanalov v ločljivosti HDTV hkrati. Količine so zaenkrat še zelo omejene, visoka pa je tudi cena, ki znaša kar 22.000 dolarjev. Med konkurenci je še najbližje Toshiba, ki bo v drugi polovici leta začela prodajati 20,8 palčni monitor (z ločljivostjo 3200 x 2400 pik ali 7,68 milijona pik) za pičlih 3.000 dolarjev.

    Objavljeno: 12.7.2001
  • CA objavil tri nove izdelke za varnost

    Velikan programske opreme Computer Associates je na srečanju CA World v Orlandu objavil tri nove izdelke, pomembne za varnost. Prvi izdelek je eTrust Internet Access Solution Set, ki omogoča varen dostop po internetu za zaposlene, partnerje, dobavitelje in druge ožje skupine uporabnikov s podporo za šifriranje z zasebnimi ključi (PKI), digitalne certifikate in navidezna zasebna omrežja (VPN). Drugi paket, eTrust Defense Solution Set zagotavlja varnost pred virusi, raznovrstnimi vdori na vseh občutljivih točkah, tretji, eTrust Management Solution Set, pa omogoča boljše upravljanje varnostnih funkcij in ponuja enotni pogled na razprostranjeno dejavnost.

    Objavljeno: 11.7.2001
  • BrightStor za shranjevanje

    V duhu boljšega prepoznavanja množice izdelkov, ki jih ponujajo, so pri CA na konferenci CA World objavili prvi izdelek pod novo blagovno znamko - BrightStor Enterprise Backup. S tem izdelkom so prvič posegli na najvišjo raven zahtevnega shranjevanja za velike sisteme, kjer je doslej kraljevalo podjetje Veritas. Prepričani so, da bodo s svojo ponudbo resno spremenili podobo na tem zahtevnem in hitro rastočem trgu.

    Objavljeno: 11.7.2001
  • Priprave na pomnilniški standard DDR II

    Organizacija JEDEC, ki skrbi za sprejemanje standardov v polprevodniški industriji, je objavila prve specifikacije naslednje generacije pomnilnikov DDR. DDR II bo deloval s frekvencami do 533 MHz (sedanji DDR podpira takt 266 MHz) ter pri napetosti 1,8 V (danes DDR moduli potrebujejo 2,5 V). V predstavljenem dokumentu je zajet tudi izboljšan način delovanja DDR pomnilnikov prve generacije z delovnimi frekvencami 400 in 533 MHz. Prepustnost takega pomnilnika znaša 3,2 oziroma 4,3 GB/s, označen pa bo z oznakami PC3200 oziroma PC4300.

    Objavljeno: 11.7.2001
  • Hitrejši procesorji Transmeta

    Pri izdelovalcu procesorjev Transmeta so predstavili naslednjo generacijo varčnih procesorjev Crusoe, serijo 5800, ki naj bi bila po njihovih zagotovilih do 50% zmogljivejša in 20% varčnejša od predhodnikov. To jim je uspelo s prehodom z 0,18 na 0,13 mikronsko tehnologijo izdelave, zamenjali pa so tudi izdelovalca - prej je čipe za njih izdeloval IBM, sedaj pa podjetje Taiwan Semiconductor Manufacturing. Porabo energije dodatno znižuje tehnologija code morphing, ki omogoča dinamično prilagajanje delovne frekvence procesorja zahtevnosti izvajanih operacij. Trenutno najhitrejša s taktom 800 MHz različica stane 198 dolarjev v količinah po 1000 kosov, na voljo pa so tudi cenejše različice s 700, 733 in 766 MHz. Gigaherčno znamko naj bi dosegli v prvi polovici naslednjega leta.

    Objavljeno: 11.7.2001
  • Microsoft predstavil program "Pripravljeni za Windows XP"

    Da kupci ne bi čakali z nakupom novega računalnika do oktobra, ko izidejo Windows XP, so pri Microsoftu predstavili program >>pripravljeni za Windows XP<<, ki bo omogočil proizvajalcem računalnikov pripraviti svoje izdelke na novo različico operacijskega sistema.

    Objavljeno: 10.7.2001
  • Nokia 9210 Communicator z barvnim zaslonom in širokim naborom prilagojene programske opreme

    Nokia je poslala na tržišče novo različico svojega priljubljenega aparata Communicator, križanca med mobilnim telefonom in žepnim računalnikom. Nokia 9210 ima barven zaslon, zmore pošiljati in sprejemati fakse in elektronsko pošto, vključuje hiter prenos podatkov (HSDSC), deluje na obeh evropskih frekvenčnih območjih (900/1800), kot žepni računalnik pa ponuja tudi širok nabor programske opreme.

    Objavljeno: 10.7.2001
  • Seagate ponuja diske z vmesnikom USB

    Podjetje Seagate je začelo izdelovati dva nova zunanja diska - DiskStor 20 in 40, kjer številki tudi označujeta velikost v GB. Posebnost je povezava z računalnikom, ki poteka preko vmesnika USB. Diski pa za zdaj podpirajo le vmesnik USB 1.1, torej je najvišja hitrost prenosa podatkov 12 Mb/s (1,5 MB/s), čeprav diski v osnovi zmorejo več. Kljub temu Seagateovi predstavniki zatrjujejo, da je to dovolj za večino uporabnikov, navajajo pa tudi prednosti vmesnika USB 1.1 - enostavnost priključitve in razširjenost. Zaradi slednjega razloga se tudi niso odločili za vmesnik IEEE 1394 (FireWire), ki je res bistveno hitrejši (400 Mb/s), vendar tudi precej manj razširjen. Kasneje načrtujejo tudi uporabo hitrejšega vmesnika USB 2.0 (hitrosti do 480 Mb/s), vendar šele ko se bo ta uveljavil. DiskStor z velikostjo 20 GB enota stane 269, različica s 40 GB pa 349 dolarjev.

    Objavljeno: 10.7.2001
  • PGP Securty poslal na tržišče strežniško napravo za požarni zid, VPN in protivirusno zaščito

    Nova strežniška naprava e-ppliance podjetja PGP Security ponuja požarni zid, strežnik za navidezna zasebna omrežja in protivirusno zaščito, ki omogoča prepustnost 1 Gb/s podatkov.

    Objavljeno: 9.7.2001
  • Nova generacija grafičnih pospeševalnikov Kyro

    Kyro in Kyro II, grafična procesorja, ki ju STMicroelectronics izdeluje po licenci podjetja Imagination Technologies (procesor Power VR Series 3), bosta dobila naslednika - predstavniki družbe so namreč potrdili, da so kupili licenco tudi za prihodnja rodova procesorjev Power VR, Series 4 in 5.

    Objavljeno: 9.7.2001
  • Strežniki s procesorji Via C3

    Tajvansko podjetje VIA poleg sistemskih naborov, ki predstavljajo glavnino proizvodnje, izdeluje tudi mikroprocesorje C3 (nekoč Cyrix III) za spodnji del ponudbe osebnih računalnikov - njihova glavna prednost je ugodna cena in nizka poraba energije (novi modeli so izdelani so v 0,13 mikronski tehnologiji). Ti dve lastnosti so izkoristili v podjetju Rauch Medien in na osnovi procesorja C3 izdelali spletni strežnik GreenServ s porabo energije pod 30 W, kar naj bi omogočilo do 75% prihranke energije v primerjavi s podobno zmogljivimi strežniki.

    Objavljeno: 9.7.2001
  • Milijarda dolarjev za promocijo Windows XP

    Petsto milijonov dolarjev bosta skupaj porabila Microsoft in Intel, še enkrat toliko pa bodo primaknili izdelovalci računalnikov in trgovci. Pri Microsoftu pričakujejo, da bo uvedba novega operacijskega sistema (predstavitev bo 25. oktobra) precej pripomogla k večji prodaji računalnikov v zadnjem četrtletju. Julija in avgusta bodo Windows XP v testiranju, konec avgusta pa bodo romali k izdelovalcem računalnikov. Microsoft trdi, da bo Windows XP uspešno deloval že s pomočjo procesorja Intel II s taktom 400 MHz in 128 MB pomnilnika, strokovnjaki raziskovalno-analitske družbe Gartner pa priporočajo procesor Pentium III 600 MHz in dvakrat zmogljivejši pomnilnik.

    Objavljeno: 8.7.2001
  • Digitalno snemanje in predvajanje glasbe v eni napravi

    Olympus je predstavil kombinirano napravo DM1, ki omogoča digitalno snemanje govora in predvajanje glasbenih posnetkov. Na DM1 je mogoče shraniti do 22 ur govora ali približno eno uro glasbe v formatih MP3 in Windows Media Audio. Datoteke se shranjujejo na pomnilniški kartici SmartMedia z zmogljivostjo 64MB. Cena za osnovno različico je 350 dolarjev. Olympusov DM1 uporablja format .DSS (Digital Speech Standard) za shranjevanje posnetega govora, ki naj bi bil 12- do 20-krat manjši kot format .wav. MP3 predvajalnik vključuje program MusicMatch Jukebox, ima pa tudi vmesnik USB za priključitev na osebni računalnik.

    Objavljeno: 8.7.2001
  • IBM predstavil še eno inovacijo, ki bo omogočala hitrejše tranzistorje

    Po objavah razvoja tehnologij >>ogljikovih nanotub<< in >>raztegnjenega silicija<<, je IBM objavil, da so razvili najhitrejši tranzistor osnovan na siliciju. V laboratorijskih poskusih zmore nov tranzistor delovati s taktom 210 GHz, ob tem pa porabi le en miliamper električnega toka. Po predvidevanjih podjetja, bo ta tehnologija v dveh letih omogočila izdelavo tranzistorjev, ki bodo delovali s taktom 100 GHz. Nove tranzistorje so izdelali s pomočjo spojine silicija in germanija (SiGe), ki jo uporabljajo tudi za tako imenovan raztegnjen silicij. Hkrati so uspeli nov tranzistor predelati tako, da deluje v navpično in ne vodoravno, kar še dodatno pospeši električni tok in posledično sam tranzistor.

    Objavljeno: 8.7.2001
  • Trg pomnilnikov DRAM vreden pol manj

    Zaradi padajočih cen čipov bo letošnji prihodek proizvajalcev pomnilnikov DRAM le 14 milijard dolarjev (lani 31,5 milijarde dolarjev). Pomnilniki so se v zadnjih 12 mesecih pocenili za 80 odstotkov, glavni razlog pa je v manjšem povpraševanju po osebnih računalnikih, ki predstavljajo 65-odstotkov tržišča pomnilnikov. Prodajna cena pomnilnikov DRAM je padla celo pod proizvodno ceno. Proizvajalci upajo, da bo dal nov zagon trgu pomnilnikov DRAM Microsoft z operacijskim sistemom Windows XP, ki naj bi za delovanje potreboval več pomnilnika. Strokovnjaki ocenjujejo, da bo trg DRAM-a okreval šele leta 2003.

    Objavljeno: 7.7.2001
  • Red Hat poslal na tržišče podatkovno zbirko

    Podjetje Red Hat, znano predvsem po lastni distribuciji operacijskega sistema Linux je na tržišče poslalo tudi podatkovno zbirko Red Hat Database, ki temelji na podatkovni zbirki z odprto kodo PostgreSQL.

    Objavljeno: 7.7.2001
  • Bluetooth na trimesečni preizkušnji na Japonskem

    Letošnje poletje na Japonskem bo v znamenju tehnologije Bluetooth. Japonski podružnici Ericssona in Handspringa ter trgovsko podjetje Marubeni bodo izvedli trimesečno poskusno testiranje tehnologije Bluetooth - prvo izven severne Evrope. Uporabnikom bodo na voljo testna mesta v spletnih kavarnah in prodajalnah elektronskega blaga v Tokiju, kakor tudi na hitrih vlakih West Japan Railway. Preizkuševalci tehnologije Bluetooth bodo lahko s pomočjo prenosnih, ročnih in žepnih računalnikov brskali po internetu in vsebini, ki so jo pripravili posebej za preskus. Infrastrukturo za Bluetooth bo priskrbel Ericsson z izdelki Blip C11.

    Objavljeno: 7.7.2001
  • Bitka za nadzor nad CA

    Ameriški milijarder Sam Wyly si prizadeva za zamenjavo upravnega odbora in direktorjev podjetja Computer Associates. Wyly, ki bi rad sam postal predsednik upravnega odbora, trdi, da CA slabo vodijo, zaradi česar je vrednost delnice v zadnjih petih letih hudo padla. Vodstvo CA se brani s trditvami, da so delničarji zadovoljni s poslovanjem. Kot dokaz za to navaja glavnega delničarja Walterja Haefnerja, ki ima 21-odstotni delež. Po anketah, na katere opozarja Wyly, so kupci vse manj zadovoljni z izdelki CA, delničarji pa zahtevajo mnenje neodvisne raziskovalne družbe.

    Objavljeno: 6.7.2001
  • Evropska komisija si je premislila glede elektronskega poslovanja

    Zakonsko urejanje mednarodnega elektronskega poslovanja že nekaj časa buri duhove v Evropi. Potem ko je Evropska komisija prvotno sprejela sklep o popolni podpori trgovanju preko interneta, se je na lanskem sestanku v Rimu odločila, da naj morebitne spore pri elektronskem poslovanju ureja zakonodaja v državi, kjer prebiva kupec. Zaradi številnih pritožb elektronskih trgovcev in založnikov so uradniki v Bruslju zdaj odstopili od te zahteve, nov zakonski predlog pa še pripravljajo. Potezo Evropske komisije so še posebej pozdravili v ZDA, odkoder izvira večina elektronskih trgovcev.

    Objavljeno: 6.7.2001
  • XMCL: prihodnji standard za večpredstavnost

    Podjetje RealNetworks je skupaj s številnimi uglednimi družbami na področju informacijske tehnologije in medijev (Adobe, IBM, MGM, Sony, Sun...) podprlo pobudo za vzpostavitev enotnega standarda za trgovanje z večpredstavnostmini datotekami preko interneta. Extensible Media Commerce Language (XMCL) je jezik, ki deluje na osnovi protokola XML, omogočal pa naj bi predvajanje različne večpredstavnostne vsebine, ne glede na različne kode, digitalne pravice in sisteme elektronskega trgovanja.

    Objavljeno: 6.7.2001
  • Za dobre pol milijarde projektov preko razpisov Ministrstva za informacijsko družbo

    Na Ministrstvu za informacijsko družbo je državni sekretar József Györkös predstavil javne razpise za leto 2001. Večina razpisov je v teku, nekaj se jih še pripravlja, razpis za sofinanciranje udeležbe na mednarodnih konferencah in strokovnih srečanjih pa se že približuje koncu. Ministrstvo bo za javne razpise letos porabilo 439 milijonov tolarjev, ker pa večina razpisov predvideva tudi delno sofinanciranje iz zunanjih virov, znaša skupna vrednost teh projektov preko pol milijarde tolarjev.

    Objavljeno: 6.7.2001
  • Prva različica Windows XP pripravljena za izdajo že na voljo

    Microsoft je objavil prvo različico Winodws XP pripravljeno za izdajo (Release Candidate 1). Gre za delovno različico 2505, preizkusni uporabniki jo že lahko prenesejo iz spleta, drugi uporabniki, kot so člani Microsoftove razvojne mreže MSDN in programa predogleda Windowsov pa jo bodo prejeli v naslednjih tednih. V pripravi te različice so pri Microsoftu upoštevali predloge in pripombe več kot pol milijona testnih uporabnikov, pred izdajo končne različice 25. oktobra pa bo izšla še druga, zadnja različica pripravljena za izdajo.

    Objavljeno: 5.7.2001
  • Testna različica nadgradnje Netscape 6.1

    Ker je lanska predstavitev brskalnika Netscape 6.0 zaradi številnih hroščev doživela številne kritike, so pri Netscape Communications izdelali nadgradnjo 6.1. V novi testni različici so odpravili večino napak, dodali pa so še nekaj novih funkcij - zgodovina brskanja, izboljšan servis za elektronsko pošto, AOL-ov kotiček za sporočila, hrambo gesel in izboljšano upravljanje pri prenašanju datotek. Netscape 6.1 je tudi bolj stabilen in ne klecne pred zahtevnejšimi spletnimi stranmi. Nadgradnja bo na voljo ob koncu letošnjega poletja. Netscape se z novimi različicami in navezavo na AOL Time Warner trudi držati korak z Microsoftovim Internet Explorerjem, ki ima 86-odstotni tržni delež. V zadnjih šestih mesecih je Netscape celo pridobil 1,5 odstotka tržnega deleža, kar se ni zgodilo že dve leti.

    Objavljeno: 5.7.2001
  • Napster ne bo več, kar je bil

    Nekdaj največji spletni servis za izmenjavo glasbenih datotek je dokončno pokleknil pod vplivom velikih glasbenih založb. Napster je svojim uporabnikom namreč onemogočil uporabo prejšnjega programa in jih prisilil k prenosu nadgradnje, ki dopušča le izmenjavo licenčne glasbe. S tem se je povprečno število glasbenih datotek za izmenjavo zmanjšalo na 1,5 na uporabnika, v februarju pa je bilo to število 220. Ob uvedbi novega programa so pri Napsterju zabeležili 320 tisoč uporabnikov, medtem ko je bilo februarja na višku popularnosti 1,57 milijona uporabnikov, ki so hkrati brskali po Napsterjevih glasbenih datotekah. Letos poleti bodo uvedli še naročniški servis, kar bo verjetno odvrnilo še več uporabnikov.

    Objavljeno: 5.7.2001
  • HPjeve jesenske novosti

    Hewlett-Packard je podjetje, ki pod svojo streho združuje tako velike strežnike (Unix in Windows) in poslovne osebne računalnike kot tudi izdelke namenjene domačim oz. vsaj končnim uporabnikom. Kaj si lahko slednji obetajo v jeseni smo si lahko ogledali na vsakoletni prireditvi >>Retail forum<<, ki se je tokrat odvijala v Barceloni. Novinarjem, ki smo bili zbrani skoraj iz celega sveta (z izjemo ZDA), je bilo najprej predstavljeno nekaj poslovnih informacij, kasneje pa smo si lahko ogledali tudi kopico izdelkov, ki jih v jeseni pričakujemo na prodajnih policah.

    Objavljeno: 5.7.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji