Zbirke in stripi
Za Kindle sicer ne najdemo toliko prostih programov kakor za iPad, nekaj zanimivosti pa se vendarle najde. Ogledali si bomo dva zanimiva pripomočka.
Za Kindle sicer ne najdemo toliko prostih programov kakor za iPad, nekaj zanimivosti pa se vendarle najde. Ogledali si bomo dva zanimiva pripomočka.
Za naslednjo številko Monitorja, ki bo novoletno obarvana, si bomo ogledali množico napravic, ki jih že leta naplavlja domišljija razvijalcev in univerzalnost vmesnika USB. Kot nekakšno predjed pa si bomo že zdaj privoščili mali "mikroskop", ki za razmeroma veliko denarja ponuja veliko zabave, predvsem seveda nadobudnim otrokom.
Občutek poznamo. Ob napovedi nove generacije izdelkov, še posebej če gre za grafične kartice, nam vedno znova zaigra srce. Tudi tokrat ni bilo nič drugače, upoštevaje napovedane ugodne cene za izdelke iz srednjega razreda kartic, so nam usta kar sama lezla v nasmešek. A le do prvih praktičnih preizkusov, kjer je sledila kruta realnost: nove kartice so počasnejše od svojih predhodnic! K sreči so hkrati tudi cenejše ...
Dotikanje kot uporabniški vmesnik je v telefonih že dodobra razpaseno. Enako je logično, da ga uporabljamo v tablicah, no, tablici. V namiznih računalnikih in prenosnikih pa se kar nekako noče razživeti. V AOC verjetno upajo, da ne bo več dolgo tako.
Tajvanski HTC je eden najuspešnejših izdelovalcev sodobnih pametnih telefonov in sodeluje s številnimi partnerji. Kot prvi ponudnik naprav za sistem Android, ki so ga precej uspešno preoblekli s svojim programskim dodatkom Sense, redno predstavlja nove in nove modele, ki po zmogljivostih prekašajo predhodnike. Eden najzmogljivejših telefonov trenutno v njihovi ponudbi je Desire HD, ki ima številno sorodstvo v družini. Izvirni model je bil sistemu Windows Mobile namenjeni HD2, v ZDA je prispel prek ponudnika Sprint kot EVO 4, zdaj pa je z imenom Desire HD in nekoliko spremenjeno opremo na voljo tudi v Evropi (HTC je kasneje na isti osnovi predstavil še HD7, namenjen svežim mobilnim Oknom).
Nokia je še vedno med vodilnimi ponudniki pametnih telefonov, vendar zadnja leta deluje precej zmedeno, saj lovi tekmece, ki ponujajo drugačno mobilno izkušnjo. Zadnje orožje s Finskega je model N8.
Po pravi poplavi alternativnih upravljalnikov za igralne konzole, v kateri smo na začetku lahko občudovali Wii in njegovo prepoznavanje gibanja rok, in ki so mu sledile kitare, mikrofoni, bobni, mešalne mize, rolke in še kaj, je Microsoft izdelal ultimativni upravljalnik - tak, ki ga ni.
Prvi Applov ultra tanki prenosnik, MacBook Air, je bil pred leti med "geeki" zaradi podhranjenosti deležen nemalo zavijanja z očmi. Označen je bil kot zelo dobra vaja v oblikovanju in nič več. Časi se spreminjajo, želje in potrebe pa tudi, zato letošnji Air vsekakor sodi nekaj stopničk više.
Vklop digitalnega prizemnega oddajanja tv signalov je v mali podalpski državi nekaterim uporabnikom postregel s pravim izzivom. Nagradno vprašanje se je glasilo, kako digitalni DVB-T signal spraviti na računalnik ali, še bolje, kar v domače omrežje. Danes je pač tako, da ima sicer televizor vlogo glavnega zaslona, to pa ne pomeni, da uporabniki ne bi želeli tv programov spremljati tudi na svojih namiznih, prenosnih in/ali tabličnih računalnikih.
Pri Monitorju trenutno merimo najprej na novo spletno stran, ki jo bomo nadgradili tudi v mobilne strani, morda tudi tablične in "bralniške".
Z direktorjem podjetja Mimovrste, ene največjih spletnih trgovin pri nas, smo se pogovarjali o prodaji mini prenosnikov, o trendih, ki v Sloveniji očitno zamujajo, in o vplivu tuje spletne konkurence.
Tekma za uporabnike med izdelovalci operacijskih sistemov za mobilne naprave, kot so telefoni in tablični računalniki, še nikoli ni bila tako ostra kot v zadnjih mesecih. Apple in Google z novimi različicami izdelkov kar tekmujeta, kdo bo prej in bolje podprl posamezno funkcionalnost, ki smo je bili doslej vajeni le v osebnih računalnikih. Medtem pa tekma že terja prve žrtve. Nokia se je odločila, da bo spet prevzela nadzor nad operacijskim sistemom Symbian in dobesedno razpustila dosedanjo neprofitno organizacijo, v katero je v zadnjih letih vložila več kot 230 milijonov evrov.
Mobilne naprave so neslutena uspešnica, ki jo je pognal Applov revolucionarni iPhone. Čeprav je bil s strani Microsoftovega šefa ob predstavitvi zasmehovan, so bili tri leta kasneje prisiljeni slediti njegovemu zgledu, rezultat tega pa je nov operacijski sistem za mobilne naprave, Windows Phone 7 (WP7).
Če bi hoteli povzeti ugotovitev tokratnega preizkusa, bi lahko na kratko rekli - mini prenosniki so mini. Imajo bolj ali manj mini zmogljivost, vendar tudi mini ceno, vsaj večinoma. Hkrati so zaradi mini dimenzij "maksi" prenosljivi in zato zelo primerni za delo na terenu, v lokalih, pa tudi v naslanjaču dnevne sobe. So dovolj zmogljivi za večino opravil, ki jih danes namenjamo računalnikom, od spletnega deskanja do dela z dokumenti (besedilo, preglednice) in celo gledanja filmov; če nismo izbrali ravno najmanj zmogljivega, lahko celo filmov v visoki ločljivosti. Njihova pohlavitna hiba? Imajo mini zaslone.
Digitalne fotografije so že dlje časa več kot le domena računalniških monitorjev. V zadnjem času jih marsikdo pokaže znancem kar na vedno boljših zaslonih prenosnih telefonov, kjer je silno prijetno listati po fotografijah, predvsem pri modelih, občutljivih za dotik. Toda stik s fotografijo je najbolj pristen takrat, ko jo držimo v rokah. Tam se šele zares konča zgodba vsakega posnetka.
Kar priznajmo: ko se odločamo za nakup računalnika, navadno najprej primerjamo merljive tehnične podrobnosti strojne opreme različnih modelov, ki smo jih uvrstili v ožji izbor. Tudi pri iskanju spletnega brskalnika ali kakšne druge programske opreme z veseljem preverimo rezultate primerjalnih preskusov SunSpider ali V8, da bi svoje delo opravili kar najhitreje. Ko bi le bila izbira najhitrejšega računalnika tako preprosta ...
Izlet po spletnih straneh, ki se ukvarjajo s tehnologijo in računalništvom, je danes videti kot sprehod po nasadu jablan. Največ se govori o Applu, predvsem o njihovem tabličnem računalniku iPad. Končno pa je prišel resnejši odgovor konkurence, ki naj bi odpravil sedanjo monotonost na trgu tabličnih računalnikov, kjer kraljuje jabolčni iPad.
Monitorjem, ki smo jih preizkusili, smo izmerili diagonale med 21,5 in 24 palci, to pa je razlika v velikosti, ki je za večino uporabnikov komaj opazna. Veliko bolj opazno je, da je večina modelov premogla ločljivost 1920 × 1080 pik, le nekateri so še vedno delovali v ločljivosti 1680 × 1050 pik. Priporočamo, da se slednjim pri nakupu izognete, saj boste z njimi na zaslon "stlačili" manj informacij, pa tudi visoko ločljivi video ne bo videti tako podroben kakor v polni ločljivosti "FullHD".
Ste že kdaj poskusili organizirati kakšen dogodek, pa enostavno niste vedeli, komu od povabljenih ustreza kateri termin? Doodle je eno izmed orodij, ki vam na čudovito enostaven način omogoča, da se znebite stresnega usklajevanja dogodkov ali preprostega preizkušanja (norih) idej.
V prejšnji številki smo opisali prvih 66 zanimivih aplikacij za platformo Android. Ker je aplikacij vsak dan več in so še boljše, smo se odločili s pregledom nadaljevati in tokrat izbrali še 17 aplikacij, ki jih velja preizkusiti.
Po obsežnem preizkusu elektronskih bralnikov v oktobrski številki vam danes predstavljamo še eno napravo tega razreda, ki je preizkus zamudila le za kak teden - Amazonovega velikana Kindle DX.
Običajni interaktivni komplet v šolski učilnici ponavadi sestavljajo projektor, interaktivna tabla ali poseben bralnik, in seveda računalnik z ustrezno močnimi zvočniki. V, podjetju InFocus so iz te sestave izpustili najbolj neprenosljivi del opreme (tablo), projektorju pa vgradili zmogljivejše zvočnike in nastal je interaktivni projektor, oziroma, kot pravijo sami, "lahka" elektronska tabla.
Nadzor objektov je večinoma precej bolj kompleksen, kot se zdi na prvi pogled. Kako bomo nadzirali ponoči? Osvetljevanje ne pride vedno v poštev, saj bi s tem lahko preveč motili okolico. Infraobčutljive kamere potrebujejo osvetljenost s svetlobo v infrardečem spektru, to pa je potratno, pa še domet infrardečih topov je omejen.
Večno vprašanje, ki se v zadnjem času vse večkrat poraja, je, kam shraniti kopico podatkov, ki jih je iz dneva v dan več, da bodo varni. Možnosti je kar nekaj, vendar nobena izmed njih ne postreže s stoodstotno varno rešitvijo. Na žalost. Blizu tega pa so tako imenovane naprave NAS - Network Attached Storage, tiste naprednejše, kjer je poskrbljeno, da se podatki ne izgubijo, tudi če gre eden izmed diskov rakom žvižgat.
Diski hitro postanejo premajhni, nadgradnja je velikokrat nemogoča ali pa vsaj zelo boleča. V istem trenutku pa razmišljamo tudi o tem, kako bi do podatkov prišli še s službenega računalnika, tudi žena ima podobne želje. Rešitev je lahko kar najosnovnejši omrežni disk - NAS.
Danes je na voljo že kar velik izbor 3D prenosnikov in 3D monitorjev, zato počasi prehajamo v fazo, ko samo prikazovanje 3D ni več edino merilo.
Na letošnji Photokini smo upravičeno pričakovali poplavo 3D fotoaparatov, a so nas na koncu z delujočim modelom potolažili le pri Fujiju z novim W3. Z nekaj izboljšavami je še vedno edina prava izbira na trgu.
Zatišje na procesorskem trgu je prekinil AMD, ki je z nekaj dvigi delovnih taktov ter pocenitvami procesorjev dosegel prav tisto, kar je želel - večjo pozornost uporabnikov. Sami smo preverili ponudbo v razredu med 100 in 250 evri ter si ogledali razlike med dvema, štirimi in šestimi jedri.
Diski z vrtljivimi magnetnimi ploščami v primerjavi z novejšimi dostopnimi tehnologijami postajajo počasno, zastarelo in zaradi gibljivih delov tudi bolj pokvarljivo blago. Tehnologija SSD pa po drugi strani omogoča silno hitre prenose podatkov, je zelo odporna proti udarcem, torej prinaša manj okvar, a je še predraga za povprečnega uporabnika in zaenkrat še ne prinaša takšnih zmogljivosti kot klasični diski.
Aktualni generalni direktor RTV Slovenija Marko Filli je pretežni del svoje kariere posvetil digitalizaciji. In prav digitalizacija, tako znotraj RTV Slovenija kot tudi prizemnega oddajanja, bo zdaj ena izmed njegovih večjih zadolžitev. Prvi preizkus je na sporedu že 1. decembra, ko naj bi po vsej Sloveniji izklopili analogne tv oddajnike.
Arhiv
Po letih
Po kategorijah
Po avtorjih