Preprost odgovor
Odprta narava modernih namiznih operacijskih sistemov omogoča življenje raznovrstnim programom, ki sistemu dodajo kakšno manjkajočo funkcionalnost. Tu in tam smo tako priča skupkom kode, ki odgovarjajo na zelo preprosta vprašanja.
Odprta narava modernih namiznih operacijskih sistemov omogoča življenje raznovrstnim programom, ki sistemu dodajo kakšno manjkajočo funkcionalnost. Tu in tam smo tako priča skupkom kode, ki odgovarjajo na zelo preprosta vprašanja.
Zadnji dogodki v zvezi z vohunjenjem ameriške agencije NSA so zopet načeli vprašanje zasebnosti v internetu. V to domeno nedvomno sodi tudi zasebnost spletne pošte, ki je poleg spleta najbolj razširjena storitev interneta.
Ukrajinsko podjetje ABBYY obvladuje področje tehnologij optičnega prepoznavanja dokumentov in zajema podatkov. Po zaslugi naprednih lingvističnih tehnologij, ki kot ene redkih obvladajo tudi slovanske jezike, si je pridobilo obilo privržencev v državah Južne in Vzhodne Evrope. Z novim programskim paketom ABBYY PDF Transformer+ pa želi podjetje dokazati, da je moč tudi z dokumenti PDF ravnati tako ali bolje kot z večino drugih digitalnih dokumentov.
Uporabniki naprav z operacijskim sistemom Android smo Microsoftovo Pisarno težko čakali. Saj ne, da v priljubljenem Googlovem okolju ne bi bilo spodobnih programov za urejevanje besedila ali izdelavo preglednice, a prava stvar je čisto nekaj drugega, kajne? Žal ne. Kot različici za Windows Phone in iOS tudi androidno obarvani Office potegne kratko. Poglejmo si, zakaj.
V avtomobile se seli vse več elektronskih pripomočkov. Med tistimi, ki jih izdelovalci še ne vgrajujejo serijsko, so pa vedno bolj priljubljeni med uporabniki, so vsekakor tudi t. i. avto kamere. Vozniki se za njihovo namestitev odločajo iz različnih razlogov, bodisi zaradi snemanja lastne vožnje (in vragolij) bodisi zaradi večjega občutka varnosti (s kamero imajo pri roki dokaz, kaj se je dogajalo na cesti). Preverili smo, kako se avto kamera obnese v praksi, in jo primerjali s sorodnimi aplikacijami, ki jih lahko namestimo v pametne telefone in te spremenimo v podobne naprave.
Amazon in Kobo se že ves čas lovita in prehitevata na področju e-bralnikov. Enako tekmovalen duh se je zdaj preselil tudi na področje tablic, kamor je z izdelki Kindle Fire prvi stopil Amazon, zdaj pa ima svojega konkurenta tudi Kobo.
Brezžične povezave so dandanes vsenavzoče, tako da skorajda ni mogoče kupiti opekača za vaflje, ki ne bi iz omrežja pridobival receptov in vam sporočal, kaj so zajtrkovali vaši prijatelji s Facebooka. Na srečo so tržniki začeli sodobne povezave uporabljati tudi za izboljšavo stoletne tehnologije – radia. V prejšnji številki smo preizkusili Philipsov Streamium, tokrat pa nadaljujemo z eno preprostejšo napravo in eno, ki je namenjena zahtevnejšim okusom.
Začelo se je s telefonom Xperia Z, nadaljevalo z desetpalčno tablico Xperia Z tablet, zdaj pa smo priča šestinpolpalčni napravi Xperia Z Ultra. Dejstvo, da Ultra sodi med tablico in telefon, prinaša prednosti in slabosti.
Tokrat preizkušeni model je najcenejši in najmanj zmogljiv Nokiin telefon z oznako Lumia. Pred leti, ko je bila ločnica med pametnimi in manj pametnimi mobilnimi telefoni še bolj jasna, bi ga najverjetneje pripisovali k slednjim. A vendarle so nizko cenovne naprave tiste, ki Fince zadnja leta rešujejo pred potopom, zato uspeh tega aparata ne čudi.
Telefoni, ki so tako ali drugače odporni proti udarcem, vodi in prahu, so postali stalnica v ponudbi vseh izdelovalcev. Do nedavna so bili razmeroma grdi in so estetiko zanemarili zaradi debelejšega oklepa. Zadnja leta pa ni več tako.
Kanadski Blackberry se te dni spopada predvsem z iskanjem strateškega kupca oziroma investitorja, a umik delnic z borze ni povsem ustavil prodaje njihovih naprav. Tokrat preizkušeni model, imenovan Q5, sodi v srednji cenovni razred – v njem bo poskušal tekmovati, med drugim, s pestrim naborom naprav z operacijskim sistemom Android.
Recimo bobu bob – telefon Oppo Find 5 je pri nas in v Evropi na sploh popolna neznanka. Tudi kitajsko podjetje Oppo ni ravno staro, ustanovljeno je bilo leta 2004, in je bolj znano po predvajalnikih blu-ray kot po mobilnih napravah. Pa vendar, telefon si velja ogledati, še več, kupiti!
Ponudnikov različnih oblik shramb podatkov v oblaku je kot listja in trave, zato se novi trudijo iskati pristope, ki bi jih razlikovali od drugih. Pri Bitcasi so ubrali svež pristop, ki jim omogoča drugačno oglaševalsko retoriko, podprto s patentirano tehnologijo. To jim je konec leta 2011 prineslo zmago na enem od tekmovanj start-up podjetij v ZDA in s tem 8,5 milijona dolarjev zagonskega kapitala. Po več kot enoletnem preizkusnem obdobju so v začetku letošnjega leta storitev javno ponudili v ZDA, sredi poletja pa tudi v Evropi.
Microsoft je z Windows 8 dobro razjezil zveste privržence. Z odličnega operacijskega sistema je prešel na čudno mešanico najrazličnejših tehnologij in z njo zaplul med nevarne čeri. Preimenovani vmesnik Metro (Modern UI), ki naj bi naznanjal prihodnost in novo pomlad, je postal kamen spotike celotnega sistema. Popravni izpit, Windows 8.1, je razpisan za 18. oktober..
Kadar Google svojemu Androidu spremeni razvojno ime, smo lahko prepričani, da bomo dobili v roke operacijski sistem z nekaj ključnimi novostmi in spremembami. Kadar ime ostane enako in se spremeni le številka, je novosti manj. Tako je tudi z Androidom 4.3, ki je ohranil ime Jelly Bean.
O težavah, ki jih imamo uporabniki osmega operacijskega sistema Windows, pišemo redno. Velik odmik od uveljavljene formule je povzročil precej gorja, a je treba priznati, da se stanje iz dneva v dan izboljšuje.
Inovativnost je šla skupaj z Jobsom v neznano. Tako opisujejo stanje v Applu njihovi nasprotniki. Da bi jih utišali, so vidci iz Cupertina popolnoma prevetrili (nekdaj) najnaprednejši mobilni operacijski sistem. Če je iOS 7 tisto, na kar s(m)o čakali jabolčni privrženci, preverimo z različico za razvijalce.
Roboti Lego Mindstorms so v poldrugem desetletju od nastanka dodobra zavladali na trgu sestavljivih robotskih igrač. Preizkusili smo tretjo generacijo robotskih kompletov – Lego Mindstorms EV3.
Ne le podjetja, tudi domači uporabniki od svojega ponudnika dostopa do interneta pričakujemo (če ne kar zahtevamo) stalno povezljivost s svetovnim spletom. In tako kot v marsikateri pisarni ali podjetju delo kar zastane, če se pretrga internetna povezava, se tudi v domačem okolju narišejo številni dolgi obrazi. Da se na bakrene parice in koaksialne kable (pa tudi optične povezave) ne moremo absolutno zanesti, nas spomni praktično vsako večje neurje. Zagrizeni kiberščaki si takrat pomagamo z mobilnim dostopom do interneta. Kaj pa, če bi kar presedlali nanj?
Vse več naprav, s katerimi smo obkroženi, je vedno pametnejših. Začelo se je pri telefonih, nadaljuje pa se povsod – pametni televizorji, pametni avtomobili, pametne ure ... čakamo pametne hladilnike, pametna vhodna vrata in pametne jedilne mize. Dotlej pa se moramo zadovoljiti s pametnimi žarnicami.
Svet zabavne elektronike ne pozna veliko naprav, ki bi opravljale le eno nalogo, a so taki kosi opreme ponavadi zelo uporabni. V to kategorija spadajo tudi namenski radijski sprejemniki, ki pa so v današnjih časih na voljo tudi s povezavo v splet.
Apple je pred leti s prenosnikom Air pokazal, kakšni bi morali biti prenosni računalniki. Vmes so ga še izboljšali, najnovejšo generacijo pa smo preizkusili tudi mi.
V naši posebni številki »kako kupovati« smo pri ebralnikih poleg Amazaonovega Kindla kot resno alternativo omenjali le še kanadski Kobo. Ta sledi razvojnim smernicama Amazona in jih spletnemu trgovcu tudi postavlja.
Ste navdušeni nad igrami brez dotikanja, ki jih ob pomoči krmilnika Kinect lahko igramo na Microsoftovih konzolah Xbox? Potem boste (morda) navdušeni tudi nad krmilnikom Leap Motion, ki ga priklopimo kar na osebni računalnik in je produkt financiranja s spletne strani Kickstarter.
Samsungova serija mini galaksij živi v senci polnopravnih telefonov Galaxy, ki skušajo konkurirati Applovemu iPhonu. Korejci tako trenutno večino svoje zavidljive marketinške moči usmerjajo v Galaxy S4, to je razumljivo, a ta telefon morda v Samsungovi ponudbi ne izstopa najbolj.
Navadili smo se že, da se na trgu pametnih telefonov ne dogaja nič posebnega. Nastajajo novi iPhoni, novi Androidi, občasno izvemo kaj o Windows Phone in o (odhajajočih) Blackberryjih. Dolgčas, skratka. Zato je še toliko lepše, ko nam življenje razvedri resnična novost, na primer telefon z operacijskim sistemom Firefox OS.
Sony TF1 je aparat, ki pravzaprav nima sodobne konkurence, saj je opremljen z zelo kakovostnim ohišjem, ki prenese globino do 10 metrov, in nekoliko manj zmogljivim tipalom in ne omogoča zajemanja videa polne visoke ločljivosti. Kljub temu je opremljen z optično stabilizacijo slike in spodobnim objektivom. Takšne kombinacije v svetu dvoživk danes ne najdemo več, a bi glede na ceno morda komu tudi ustrezala. Morda.
Canon je na trg poslal nova najzmogljivejša modela v razredu naprednejših kompaktnih aparatov, ki gredo v hlačni žep. Modela SX270 in SX280 sta po novem opremljena z zmogljivejšim procesorjem Digic 6, ki jima zagotavlja zajemanje videa v polni visoki ločljivosti pri 60 sličicah na sekundo. Poleg tega sta se novinca pripravljena naučiti obrazov ljudi in jih tako označiti na fotografijah. Poglavitna razlika med njima je predvsem v tem, da je modelu SX280 dodan tudi vmesnik Wi-fi in GPS, ki deluje v praksi nekoliko hitreje kot pri neposrednem predhodniku, modelu SX260. In, seveda, razlika je še v barvnih možnostih ohišja.
Nadvse zanimivo oblikovan in zasnovan aparat PowerShot N naj bi bil po mnenju nekaterih Canonov odgovor na pametne telefone, ki močno napadajo segment žepnih aparatov. V resnici pa gre bolj za zanimiv fotoaparat, ki nima prave konkurence na trgu. Zasnovan je tako, da daje velik poudarek zaslončku, občutljivemu za dotik, in ima le štiri tipke ter dve stikali. In ti so na ohišju presneto dobro skriti.
Sony NEX-7 ne spada med najnovejše izdelke te serije, a gre kljub temu za najbolj dovršen Sonyjev brezzrcalnik, ko govorimo o hitrosti dela in dostopnosti funkcij na ohišju. Najzmogljivejši NEX sicer ni opremljen z vmesnikom Wi-fi in ne omogoča nameščanja aplikacij kot novejša modela NEX-5R in NEX-6, a je opremljen z vgrajenim iskalom in visoko zmogljivim tipalom ter robustnim ohišjem iz magnezijeve zlitine.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih