Edubuntu je nazaj!
Operacijski sistem Ubuntu Educational Edition, namenjen uporabi v učnem okolju, je z zadnjo različico 14.04 leta 2014 izginil. Da bi se devet let kasneje pod imenom Edubuntu zopet pojavil, boljši kot kdajkoli prej!
Operacijski sistem Ubuntu Educational Edition, namenjen uporabi v učnem okolju, je z zadnjo različico 14.04 leta 2014 izginil. Da bi se devet let kasneje pod imenom Edubuntu zopet pojavil, boljši kot kdajkoli prej!
Podjetje Citrix sodi med pionirje virtualizacije in še posebej dela na daljavo, v zadnjih letih predvsem na principu virtualnih namizij. Družba je lani dobila novo lastništvo (Vista Equity Partners) in se združila z družbo Tibco Software, kar je botrovalo nastanku nove skupine z imenom Cloud Software Group. Novo vodstvo je zdaj prvič spregovorilo o načrtih nove družbe, in o smernicah, ki zanimajo številne stranke po celem svetu.
Odlično orodje za pripravo namestitvenih ključev USB, Rufus, v novi različici prinaša kar nekaj dobrodošlih izboljšav, sploh pri namestitvi Windows 11.
Poročilo družbe AdDuplex kaže na to, da se je prehajanje na okolje Windows 11 v zadnjih mesecih močno upočasnilo. V marcu je delež računalnikov z okoljem Windows 11 zrasel le za 0,1%. Skupno najnovejši operacijski sistem uporablja okoli 20% vseh računalnikov, kar je najbrž manj, kot so pričakovali pri Microsoftu.
Red Hat je najavil novo različico svojega glavnega operacijskega sistema Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9, ki prinaša številne novosti na področju varnosti in upravljanja delovanja, a hkrati ohranja enaka orodja za upravljanje in avtomatizacijo, kar lahko močno olajša uporabo in implementacijo v praksi.
Microsoft je uradno predstavil operacijski sistem Windows 11, ki prinaša kozmetične in varnostne izboljšave, a zahteva za delovanje združljivo strojno opremo. Naj spomnimo, da mora biti računalnik za Windows 11 opremljen z varnostnim modulom TPM (Trusted Platform Module) 2.0, podporo za varen zagon prek UEFI in razmeroma novo generacijo procesorjev.
Po pisanju spletne strani PCGamer se mlajši uporabniki vse bolj zanašajo na iskalnike, vgrajene v operacijske sisteme, in sploh ne ločijo med mapami in datotekami.
Prihajajoča iteracija operacijskega sistema OS X je hitrejša, učinkovitejša, zmogljivejša, lepša in pametnejša. Ker gre za manjšo revolucijo kot v primeru Yosemite, so različico 10.11 poimenovali po vertikalni skalni tvorbi iz ameriškega krajinskega parka, ki je ime delila s predhodnico. El Capitan smo naložili na najbližjega Maca ter z uporabo razvijalske različice preverili, kakšne dobrote nam prinaša.
Apple bo v kratkem posodobil oba operacijska sistema. Akcija je usklajena z osrednjim ciljem, nadaljnjim približevanjem obeh svetov. Nadgradnji sta deležni sorodnih izboljšav, skrite optimizacije ter enake šminke v podobi spremenjene sistemske pisave. Mobilni iOS 9 bo za nameček dobil še nekaj nenadejanih priboljškov, ki mu bodo skupaj s priljubljeno strojno opremo utrdile položaj na trgu.
Google je predstavil novosti, ki jih uporabniki Androida lahko pričakujejo jeseni. Nekaj jih bodo deležni skozi nadgradnjo programa Play Services in določenih aplikacij, precej novosti pa bo tudi v prenovi samega sistema. Za razvijalce je zato že nared predogled novega, sicer še nedokončanega Androida »M« (sedaj znanega že kot Android 6.0, up. ur.), ki smo ga preizkusili na telefonu Nexus 5.