Linuxu ne pojenja sapa
Junija lani je Linux dosegel rekordni tržni delež, potem je letos februarja prvikrat presegel štiri odstotke, sedaj pa se trend nadaljuje. Vse kaže, da ni šlo za osamelce ali slučajne skoke, temveč za stabilen trend.
Junija lani je Linux dosegel rekordni tržni delež, potem je letos februarja prvikrat presegel štiri odstotke, sedaj pa se trend nadaljuje. Vse kaže, da ni šlo za osamelce ali slučajne skoke, temveč za stabilen trend.
Andres Freund, 38-letni nemški programski inženir pri Microsoftu, je med velikonočnimi prazniki morda rešil svet pred obsežnim kibernetskim napadom.
V nemški zvezni državi Schleswig-Holstein na severu so se odločili, da bodo 30.000 računalnikov v javni upravi migrirali na Linux in LibreOffice, medtem ko trenutno uporabljajo Windows in Microsoft Office. S tem želijo izboljšati neodvisnost, varnost in trajnost. Odprta koda predstavlja digitalno suverenost, saj se ne more zgoditi priklep na ponudnika (vendor lock in).
IBM je predstavil nov nizkocenovni mainframe računalnik LinuxONE 4 Express, za katerega trdijo, da nudi tja do 52% nižji strošek lastništva v dobi petih let, kot pri ekvivalentnih strežnikih s tehnologijo x86.
Izšla je nova različica distribucije MX Linux, ki je posebej primerna za starejše prenosnike in osebne računalnike.
Windows AI Studio zahteva uporabo operacijskega sistema Linux, ki v ozadju Oken skrbi za delovanje razširitve razvijalskega orodja Visual Studio Code.
Distribucije Arch Linux, Pop!_OS in Nobara Linux so presegle Microsoftov operacijski sistem v izvajanju iger za Windows.
Računalniške storitve na robu, vključno z internetnimi stvarmi (IoT), postajajo vse večji posel. Na povečano povpraševanje se je odzval Red Hat v svoji najnovejši ponudbi za podjetja, odprtokodni rešitvi Red Hat Device Edge.
Linuxova jedra z oznako LTS, ki so bila doslej podprta šest let, bodo odslej posodobitve dobivala le dve leti. Razvijalec Jonathan Corbet, ki dela na Linuxovem jedru, je novost utemeljil s pomanjkanjem vzdrževalcev Linuxovega jedra in nesmotrnostjo podpore zelo starim jedrom, ki skorajda nimajo uporabnikov.
Linux je minuli teden praznoval okroglo obletnico (25), le nekaj dni pozneje pa izšla nova verzija jedra Linux 6.5. Kar se je začelo davnega leta 1991 kot študentski projekt na helsinški univerzi, je danes glavni operacijski sistem na strežnikih, superračunalnikih, satelitih in še kje. Linux se je pravzaprav uveljavil povsod razen doma.