Iz Twitterja na Mastodon – a le začasno
Ob pretresih, ki se dogajajo na Twitterju, je neodvisno družabno omrežje Mastodon novembra pridobivalo čez 100.000 novih uporabnikov na dan, v zadnjem mesecu pa je število uporabnikov začelo upadati.
Ob pretresih, ki se dogajajo na Twitterju, je neodvisno družabno omrežje Mastodon novembra pridobivalo čez 100.000 novih uporabnikov na dan, v zadnjem mesecu pa je število uporabnikov začelo upadati.
Audacity, nekoč izredno priljubljen odprtokodni program za obdelovanje zvočnih posnetkov, bo v kratkem začel z zbiranjem osebnih podatkov, piše v njihovih novih splošnih pogojih.
Evropska komisija bo aprila odprla prenovljeni portal namenjen objavi in delitvi podatkov javnega značaja, ki bo poenotil dosedanje ločene portale European Data Portal ter EU Open Data Portal (ODP). Čeprav sta dosedanja ločena portala oba rasla pod okriljem EU, sta doslej nudila različne podatkovne vire. Po novem bodo podatki združeni pod enotno streho, na naslovu data.europa.eu.
Podjetje Red Hat je nedavno objavilo raziskavo o uporabi odprtokodnih izdelkov v poslovnem okolju. Ker je to že tretja tovrstna letna raziskava, se z njo odpira zanimiva možnost primerjave rezultatov z izsledki raziskav v preteklih letih. Ta nakazuje, da interes in podpora za odprtokodne izdelke rasteta, predvsem zaradi dejstva, da se večina podjetij pospešeno seli na uporabo programskih kontejnerjev in okolja Kubernetes, ki sta tesno povezana predvsem z odprtokodnimi izdelki. Obenem narašča tudi zaupanje v varnost odprtokodnih izdelkov, saj je na tem področju manj pomislekov, kot v preteklosti.
Odločitev družbe Red Hat, da bodo konec letošnjega leta ukinili podporo za najnovejšo različico brezplačnega operacijskega sistema CentOS še naprej razburja javnost. Kritike javnosti so prišle do te mere, da je moral Red Hat ponuditi nekaj, kar bi pomirilo in ohranilo stranke.
Priljubljeni predvajalnik video in glasbenih vsebin, VLC, je bil uradno predstavljen prvega februarja leta 2001.
Bralec Nik Grebovšek nam je poslal raziskovalno nalogo, v okviru katere sta s sodelavcem Markom Vrečerjem naredila sintetizator govora v slovenščini. Dala sta ga v javno uporabo.
Facebook je nadgradil svojo članstvo v fundaciji Linux, s tem pa bodo dobili tudi sedež na upravnem odboru te fundacije.
Glede na to, da veliko, morda celo večina tehnoloških novosti v sodobnih avtomobilih sloni na računalniških tehnologijah, je bilo najbrž le vprašanje časa, kdaj bodo nadzor nad avtomobili preizkusili pridobiti tudi računalniški navdušenci in hekerji. Mlado ameriško zagonsko podjetje Comma.ai tako ponuja neodvisno rešitev Openpilot za avtonomno vožnjo avtomobilov, ki je povrh vsega na voljo kot odprtokodna programska oprema, dosegljiva na portalu Github.
Pisanje besedil, urejanje preglednic in prikazovanje elektronskih »prosojnic« so verjetno ena najpogostejših opravil, ki jih počnemo z računalnikom. Ne čudi torej, da je Microsoft s svojim pisarniškim paketom že pred davnimi leti naletel na zlata jajca. Toda ali res potrebujemo tako kompleksen paket? Ne bi bil morda dovolj že odprtokodni LibreOffice? Ali pa je še celo ta preveč?