I-kemični svinčnik
Danes je vse i-nekaj ali e-nekaj. Tudi tokrat preizkušeni Inote, ki naj bi omogočal enostavno digitalno izdelavo zapiskov, tudi če ravno nimamo pri roki prenosnika TabletPC.
Danes je vse i-nekaj ali e-nekaj. Tudi tokrat preizkušeni Inote, ki naj bi omogočal enostavno digitalno izdelavo zapiskov, tudi če ravno nimamo pri roki prenosnika TabletPC.
Da je mogoče na grafičnih procesorjih (ATI in Nvidia) tudi "računati" in jih ne uporabljati le za izrisovanje vedno lepših in vedno hitrejših 3D počasti, beremo že dalj časa. Oba velika izdelovalca sta v ta namen tudi že spisala ustrezne programske vmesnike. ATI zaenkrat še bolj "teoretično", Nvidia pa tudi v resnici.
Pisali smo že o slovenski rešitvi spletne izdelave varnostne kopije podatkov arhiviraj.si podjetja Mikrocop iz Ljubljane. Oktobra je omenjeno podjetje začelo svoje dosedanje storitve ponujati pod novo blagovno znamko Double Backup. Zdaj ponujajo dve različici, Double Backup Home za domače uporabnike in Double Bakup Pro za podjetja z večjim poudarkom na varnosti.
Pri nas nekoliko manj, čez lužo pa zelo razširjen hobi je iskanje podatkov o prednikih. Skoraj vsak od nas je kdaj, vsaj v šoli, raziskal vsaj dve ali tri generacije prednikov in narisal družinsko deblo. Na prvi pogled to ni kak dinamičen in posebno zanimiv hobi, če pa primešamo internet in družbeno stran spleta, je kombinacija zelo privlačna tudi za današnje generacije.
Je črn in tako majhen, da ga lahko spravite v žep, kljub temu pa zna vse, kar znajo veliki digitalni sprejemniki. Kaj je to?
Organizacija Mozilla je oktobra predstavila razvojno različico spletnega brskalnika s kodnim imenom Minefield (v dobesednem prevodu minsko polje).
V uredništvu smo vedno znova presenečeni, po kako nizki ceni je mogoče izdelati elektronske naprave. Pred časom smo preizkusili video kamero ločljivosti HD, za katero je treba odšteti 140 evrov. Zdaj pa smo dobili še cenejšo navadne ločljivosti SD.
Delo z računalnikom prinaša poleg številnih prednosti tudi veliko množico datotek in map, ki jih je zaradi boljše preglednosti seveda treba tu in tam tudi urediti (združiti v skupne mape, preimenovati ali odvečne zbrisati). Tako urejanje ni brez pasti in vse prevečkrat se zgodi, da nehote kaj zbrišemo in nato kmalu ugotovimo, da smo bili prehitri. Kaj storiti v takšnem primeru?
V nizu rešitev za razširitev zaslonske delovne površine se je kanadsko podjetje Matrox odločilo za svoj pristop. Izdeluje namreč zunanje naprave, ki (pri tej izvedbi) omogočajo enostaven priklop dveh dodatnih zaslonov. Dolgoletni razvoj na področju grafike je take analogne naprave privedel do digitalne različice, ki smo se ji tudi posvetili.
Ob nastanku majhnih prenosnikov se je izkazalo, da takratni operacijski sistemi niso najbolj primerni za delo na zaslonih, ki imajo v najslabšem primeru ločljivost le 800 × 480 pik. Pristopov k boljšim uporabniškim vmesnikom za takšne naprave je več, eno izmed rešitev pa je predstavilo tudi podjetje Canonical, ki je sicer znano po distribuciji Linuxa Ubuntu.
GoClever je manj znana znamka navigacijskih naprav GPS, ki ima v svoji paleti trenutno tri avtomobilske navigatorje. V Monitorju smo vzeli pod drobnogled njihov najnovejši model, kljub manjši prepoznavnosti znamke pa se je obnesel presenetljivo dobro.
S tem ko postajajo naprave GPS vse bolj izpopolnjene, izdelovalci iščejo nove tržne niše, napravam pa dodajajo različne bolj ali manj uporabne funkcije. Tako smo preizkusili Garmino napravo Nuvi 550, ki se hvali z vodoodpornostjo.
Množici programov za sestavljanje slik v panoramski posnetek se je pridružil tudi Microsoftov izdelek. Uspešno?
Iz Microsoftovih laboratorijev zadnje čase prihajajo zanimivi izdelki. Med njimi je vzbudil največ zanimanja Photosynth.
Palm je bil včasih pojem za ročne računalnike, s serijo Treo nekaj časa tudi za pametne telefone. Dokler niso zaradi nespametnih odločitev skorajda izginili s trga. Zdaj se počasi vračajo, tudi k nam.
Podjetje 3M je naredilo korak naprej pri zmanjševanju projektorjev - razvilo je majhen projektorski modul, ki temelji na tehnologiji LCoS in LED osvetlitvi in ne potrebuje prisilnega hlajenja. Za uporabo tega modula so se odločili v podjetju Aiptek in svoj kompaktni projektor oz. žepni kino poimenovali PocketCinema V10.
Picasa je program za pregledovanje in urejanje fotografij, ki je drugačen kot večina konkurence. Morda jo je Google pred leti prav zato kupil in posvojil. Njena tretja različica prinaša nekatere zelo uporabne in celo edinstvene novosti.
Podjetje Raidon se ukvarja predvsem s profesionalnimi rešitvami za shranjevanje podatkov, z blagovno znamko Staray pa želi poseči tudi med bolj običajne kupce.
Adobe bo ta mesec uradno začel prodajati nove različice programov paketa Adobe CS z oznako CS4. Prenovljen je skoraj ves izbor orodij, mi pa smo si na tokratnem preizkusu podrobneje ogledali, kaj prinaša nova različica programa za obdelavo slik Photoshop CS4.
Diski bodo vsak čas izumrli, nadomestili jih bodo pomnilniški diski SSD (Solid State Disk). Vsaj tako nam zatrjujejo izdelovalci, ki to potrjujejo s tem, da je že nekaj časa moč kupiti prenosnike, ki take diske tudi že čisto zares vsebujejo. Še več - take diske je moč kupiti tudi posebej, kot komponento.
Intel že od predstavitve arhitekture Core pred dvema letoma drži prestol med izdelovalci procesorjev x86. Po tem, ko so proizvodni proces skrčili na 45 nm (takšne tranzistorje ima že zadnja generacija procesorjev Core z jedri Penryn), pa je očitno prišel čas tudi za radikalnejše posege v samo arhitekturo jeder. Rodil se je Intel Core i7.
Navigacijske naprave postajajo vse bolj vsakdanje spremljevalke voznikov in drugih popotnikov, trg se razvija, odpirajo se nove tržne niše. K temu seveda prispevajo tudi izdelovalci - ameriški Garmin pa je izdelal napravo, namenjeno večjim vozilom. Voznikom tovornjakov, kombijev in počitniških avtodomov je namenjen največji Garminov navigator, model Nuvi 5000.
Sprejemnik Handan CV-7000 HD je eden izmed treh digitalnih sprejemnikov, ki jih je sredi septembra v treh različnih paketih ponudil kabelski operater UPC Telemach ob promociji svoje digitalne kabelske ponudbe (DVB-C). Sprejemati zna tudi programe visoke ločljivosti, ne zna pa jih snemati.
Aplikacije se nezadržno selijo v splet. To, kar se je še pred letom ali dvema zdelo povsem nemogoče, je danes realnost. V to kategorijo nedvomno sodijo spletni urejevalniki fotografij, ki jih je iz dneva v dan več. V majski številki smo že pisali o programu Photoshop Express, za to številko pa smo preizkusili Picnik, ki je verjetno najbolj priljubljen tak program.
Pred kratkim smo v Monitorju poročali o vstopu podjetja Mio na naš trg navigacijskih naprav, ki se nekako še vedno razvija. Za preizkus smo dobili cestni navigator iz družine Moov (move - premik), ki ima številčno oznako 330, prilagojen pa je za naš trg in tako vsebuje tudi zemljevide naše deželice.
O predvajalnikih večpredstavnih vsebin smo pisali že v majski številki. Tokrat smo preizkusili Freecom Network Media Player 350 WLAN, ki je omrežni disk in predvajalnik.
Podjetje Apple je znano predvsem po svojih strojnih izdelkih (računalniki Macintosh in predvajalniki digitalne glasbe iPod), ne mnogo manj pa po programski opremi za široke množice uporabnikov (OS X, iTunes, QuickTime). Manj znani so njihovi programi za uporabnike, ki se (pol)profesionalno ukvarjajo s fotografijo ali videom. Slednji prisegajo na program za videomontažo Final Cut Pro, prvi pa so pred kratkim dočakali drugo različico programa Aperture.
Garminov novi zapestni sprejemnik GPS z merilnikom srčnega utripa je namenjen predvsem rekreativnim tekačem za pomoč pri vadbi. Naprava je pravzaprav nova inkarnacija že znanega modela 305 iz iste serije.
Odkar je splet dosegljiv na skoraj vsakem službenem računalniku, se je storilnost na delovnih mestih verjetno precej zmanjšala. Vsak dan porabimo silno veliko delovnega časa za branje elektronske pošte, novic, pomenkovanje po programih za takojšnje sporočanje in ogledovanje raznih razvedrilnih spletnih strani. Če vas zanima, kaj natanko počnete, ko sedite za računalnikom, in koliko časa to počnete, vam zna RescueTime podati odgovor zelo enostavno. Oboroženi s temi podatki pa se lahko podate na pot boljšega izkoriščanja časa.
Na področju brskalnikov se vedno dogaja kaj novega. Programerji posameznih programerskih hiš nas presenečajo z novimi (izboljšanimi ali pa tudi ne) različicami že obstoječih brskalnikov, nekateri (nekdaj) precej priljubljeni počasi tonejo v pozabo, pojavljajo se novi. Tokrat smo preizkusili dva nova - Google Chrome Beta in IE 8 Beta 2.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih