MacBook za profesionalce
Ravno leto dni bo tega, kar smo v roke dobili Applov prvi prenosnik z lastno razvitim procesorjem, model MacBook Air. Zdaj so na voljo okrepitve – zmogljivejši in povsem prenovljeni MacBook Pro.
Ravno leto dni bo tega, kar smo v roke dobili Applov prvi prenosnik z lastno razvitim procesorjem, model MacBook Air. Zdaj so na voljo okrepitve – zmogljivejši in povsem prenovljeni MacBook Pro.
Igranje mobilnih iger z naprav Googlovega Androida na računalnikih je obljubljeno uporabnikom, ki bodo operacijski sistem Windows posodobili na različico enajst. Ta je sicer že med nami, a omenjeno zmožnost podpira šele najnovejša razvojna različica. Na pecejih in številnih drugih napravah pa jo že omogoča storitev BlueStacks X – v spletnem brskalniku.
Zadnjih nekaj let je jasno, da bo prihodnost fotografije, tudi tiste najzahtevnejše, brezzrcalna. Na ta vlak sta zadnja skočila velikana Canon in Nikon. Pred tremi leti sta tako rekoč hkrati predstavila vsak svoj sistem brezzrcalnih aparatov s tipalom polnega formata. Canonov sistem uporablja novi, veliki bajonet, imenovan RF, aparati te serije pa so poimenovani »EOS R«.
Tablice so nekaj let veljale za skorajda pozabljeno kategorijo, s prihodom koronavirusa pa so ponovno postale zanimiva cenejša računalniška alternativa. Preizkusili smo Xiaomijevega konkurenta, tablico Pad 5.
Danes največ fotografiramo s telefonom, z napravo, ki je vedno pri roki in zadnja leta dela fotografije, nekoč vredne pravih fotoaparatov. Razvijamo jih ne več prav veliko, pa vendar … Kaj, če si tega zaželimo?
Legion je znamka, ki pri Lenovu označuje naprave, namenjene zahtevnejšim igričarjem. Igričarstvo je že leta v vzponu, pravzaprav gre za enega bolj zdravih področij domačega računalništva. Pri tem so prenosniki bili v preteklosti nekoliko v senci namiznih, tudi doma sestavljenih računalnikov, a so v zadnjih dveh letih zaradi omejene dobave in cen posameznih komponent (predvsem grafičnih kartic) pridobili zanimanje in tudi konkurenčnost. Dejansko lahko v nekaterih primerih dobimo več, če si omislimo igričarski prenosnik, kot pa če si sestavimo namizni PC.
Gigabyte ni ravno podjetje, ki bi ga poznali po prenosnih računalnikih – najbolj znano je po matičnih ploščah, temu sledijo grafične kartice. A v prodaji imajo tudi nekaj prenosnikov. Gre sicer za butičnega proizvajalca, ki ima zelo malo različnih modelov.
Asusova serija računalnikov ZenBook meri na zahtevne uporabnike, ki cenijo tako strojno zmogljivost kot oblikovno dovršenost. V tej seriji so doslej predstavili tudi nekaj bolj nenavadnih prenosnikov, denimo pred časom preizkušeni model Duo z dodatnim zaslonom, nameščenim nad tipkovnico (tega smo preizkusili v majski številki revije). Tokratni model UX535Q je bolj standarden prenosnik višjega razreda.
Serija Ideapad se pri Lenovu uvršča pod serijo Yoga, oznaka Flex pa označuje možnost preklopa v tablični način, s tem pa seveda tudi občutljivost na dotik. Novi model Flex 5, ki smo ga dobili na preizkus, je torej prenosnik, ki naj bi ponudil sorazmerno tanko in lahko ohišje ob nekoliko nižji ceni kot pri dražjih modelih Yoga.
Brezžične slušalke so se že usidrale v zavest uporabnikov, v zadnjih letih pa je na voljo vse več povsem samostojnih, kjer sta tudi slušalki med seboj ločeni, brez vmesne žice.
Nikon za svoj novi aparat Z fc pravi, da je »stičišče Nikonove klasične zasnove fotoaparatov in inovativne tehnologije serije Z«. Prevedeno gre za aparat, ki ima notranjo zasnovo enako kot brezzrcalni model Z50, a s kompaktnim ohišjem retro videza. Na prvo žogo nam je ideja všeč – njihov sistem z bajonetom Z ima veliko potenciala, aparat Z50 je ponudil odlično kakovost fotografij v solidnem, razmeroma kompaktnem ohišju.
Nokia je pred kratkim napovedala prevetritev modelne linije, po modelu X20 smo zdaj na preizkus dobili vstopna modela G10 in G20. Ker gre za izredno podobna telefona, smo ju preizkusili kar skupaj. Navzven sta praktično enaka – ohišje ponudi identične dimenzije in težo. Gre za plastiko, ki ne ponudi pretiranega občutka kakovosti.
Pri novi Nokii XR20 smo sprva pričakovali zmogljivejšo, premijsko različico modela X20 (tega smo preizkusili spomladi), v resnici gre pa za trpežno, izdatno zaščiteno alternativo. Telefon torej tekmuje s Samsungovo linijo Galaxy Active ter z Motorolinim telefonom Defy, ki smo ga preizkusili v prejšnji številki.
Sesalni robotki so postali vsakdanje naprave. Pobiranje drobtin pod mizo, sesanje za domačimi ljubljenčki in pometanje, medtem ko nas ni doma, so le nekateri razlogi, da so našli svoje domovanje v marsikaterem domu.
Začenja se obdobje operacijskega sistema Windows 11, ki bo poskušal hitro nadomestiti dosedanjo desetico. Navzven je kozmetično olepšan, navznoter izdatneje spremenjen za zagotavljanje večje varnosti. V celoti gledano pa podoben sedanjemu in predvsem združljiv z množico programov, ki jih uporabljamo vsakodnevno.
Kolesarjenje brez zaščitne čelade je nevarno početje, uporaba čelade je pametna izbira. Če pa je ta povrh vsega opremljena z zvočniki, s slušalkami, povezavo do mobilnega telefona in z varnostno lučjo na zadnjem delu, bi se lahko strinjali, da je odločitev dvakrat pametna.
Vrh ponudbe pametnih podjetja Huawei zaseda Watch 3 Pro. Ta model je znanilec serije ur, ki se ne razlikuje veliko od pretekle ponudbe, a je hkrati precej drugačna. Največja razlika je gotovo Huaweijev »novi« operacijski sistem Harmony OS.
Vozila SUV so v Sloveniji tako zelo priljubljena, da predstavljajo kar 44 odstotkov prodaje vseh novih vozil. Ne čudi, da se na ta trg resno podajajo tudi električni modeli.
Asus je vsaj pri nas znan predvsem po prenosnikih (in seveda matičnih ploščah ter grafičnih karticah), a že dolgo časa izdelujejo tudi pametne telefone. Pri nas se tako že prodaja novi Zenfone 8, telefon višjega cenovnega razreda.
Acer je pred nekaj leti predstavil linijo prenosnikov in računalnikov ConceptD, namenjeno zahtevnim, predvsem kreativnim uporabnikom. Merijo na oblikovalce, fotografe, videografe in podobne specialiste.
Samsung je predstavil novo generacijo svojih preklopnih/pregibnih/zložljivih oziroma kakorkoli jim že želimo reči telefonov. Oba modela, Z Flip in Z Fold, sta veliko bolj dodelana kot prve različice, pa vendar, sta vredna nakupa?
Apple je spomladi predstavil svoje najboljše tablice iPad doslej. Take, ki prvič temeljijo na procesorjih M1, torej enaki procesni osnovi kot trenutna generacija prenosnikov Macbook. Z izboljšavami pri vmesnikih in zaslonih z določene plati že prekašajo prenosnike v isti hiši. Ali je iPad Pro torej končno zamenjava za prenosnike ali zgolj super zmogljiva tablica?
V zadnjem letu smo zabeležili občuten dvig cen grafičnih kartic. Razlogov za to je kar nekaj, glavni pa so dvig vrednosti kriptovalut in zato vse večje zanimanje za njihovo rudarjenje ter različne karantene in zato skok priljubljenosti računalniških iger. S tem so dobili dodaten zagon tudi igričarski prenosniki z nekoliko zmogljivejšimi karticami, saj so njihove cene zato bolj sprejemljive, kot so bile pred nekaj leti.
Googlov operacijski sistem ChromeOS je v ZDA kar priljubljen, med drugim prenosnike z njim veliko uporabljajo v šolstvu. Nekaj več tovrstnih modelov se je v zadnjem letu začelo pojavljati tudi pri nas – tokrat smo preizkusili Acerjev Chromebook 714, srednje zmogljivega predstavnika te družine.
Realme je zanimiv kitajski proizvajalec telefonov, tesno povezan s sestrskim podjetjem Oppo – oba sta v lasti podjetja BBK Electronics. Ponujajo telefone z zelo dobrim razmerjem med ceno in lastnostmi, s čimer si je na našem zadnjem preizkusu cenejših telefonov pohvalo prislužil model Realme 7 Pro. Takrat je naš Anže komentiral, da enostavno »dostavi največ« v kontekstu najcenejših naprav.
Pred kratkim smo preizkusili Nokijin telefon X20, tokrat pa smo v laboratorij dobili še nekoliko cenejšo alternativo, model X10. Serija X sicer predstavlja njihove dražje telefone, v širšem kontekstu to pomeni telefone srednjega cenovnega in zmogljivostnega razreda, za zdaj od 300 do 400 evrov.
Pri Motoroli imamo že leta občutek, da v matičnem podjetju Lenovo ne vedo prav dobro, kaj bi z njo počeli – vsaj pri nas. Spomnimo: telefonska Motorola je leta 2012 prišla v last Googla, a je bilo že takrat jasno, da jih zanimajo le patenti in intelektualna lastnina, ostalo, torej samo proizvodnjo telefonov, pa so slabe dve leti zatem prodali kitajskem Lenovu. Ta je nakup obrazložil kot poskus povečanja prodajnega deleža telefonov v ZDA.
Synology je največji igralec na področju strežnikov NAS, največji razlog za to je njihov odlični operacijski sistem DSM. V zadnjem mesecu je prišla že sedma večja različica tega sistema.
Pimoroni je znan po elektronskih komponentah in izdelkih za navdušence nad elektroniko. Trenutno je eden njegovih zanimivejših izdelkov družina USB-tipkovnic Pimoroni Keybow. Pri nakupu nikar ne spreglejte, da jih boste pred uporabo morali še sestaviti in sprogramirati.
Nekje med poplavo ponudbe za vsako roko in žep išče prostor tudi podjetje Amazfit. V že tako široko ponudbo ugodnih in zmogljivih pametnih ur so nedavno dodali tri izdelke, ki nagovarjajo tri različne segmente kupcev, a so v svojem jedru so praktično enaki.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih