Acer Aspire 5
Acerjeva linija prenosnikov Aspire je dobro uveljavljena med domačimi uporabniki. Gre za preproste prenosnike, ki so z leti sledili trendom manjših in lažjih ohišij, ponujajo pa solidno razmerje med zmogljivostjo in ceno.
Acerjeva linija prenosnikov Aspire je dobro uveljavljena med domačimi uporabniki. Gre za preproste prenosnike, ki so z leti sledili trendom manjših in lažjih ohišij, ponujajo pa solidno razmerje med zmogljivostjo in ceno.
Igričarski prenosniki so zadnjih nekaj let izredno zanimivi, saj ponudijo odlično grafično zmogljivost po vse bolj konkurenčni ceni. Razlog je tudi v nenavadno visokih cenah, ki smo jih v zadnjih dveh letih vajeni pri samostojnih grafičnih karticah za namizne računalnike. Tudi v našem uredništvu se najde kdo, ki si je v zadnjem času kupil igričarski prenosnik, čeprav je od nekdaj vajen lastno sestavljenih namiznih modelov.
Eno od bolj uveljavljenih imen robotskih sesalnikov, tudi pri nas, je Roborock. Podjetje je tesno povezano s Xiaomijem, zato ne čudi, da je slednji »robote« začel prodajati tudi pod svojo blagovno znamko.
Microsoft že nekaj časa proizvaja lastne naprave Surface, med njimi pa so najpopularnejše tanke tablice, ki tekmujejo tudi s prenosniki.
Leta 2020 je Google kupil podjetje Neverware, znano predvsem po izdelku CloudReady, prosti različici operacijskega sistema Chromium OS, namenjeni oživljanju starejših računalnikov. Dve leti kasneje je na voljo ista tehnologija, ki pod okriljem spletnega velikana zdaj ponuja (skoraj) identično različico sicer komercialnega, na namenske računalnike naloženega operacijskega sistema Chrome OS.
Huawei vsako leto predstavi dva telefona najvišjega razreda – jeseni pride model Mate, nekaj mesecev kasneje pa model P. Ta uporablja enako strojno zasnovo kot Mate, doda pa bolj lično oblikovanje (tanjše, zaobljeno ohišje) in zmogljivejši fotografski sklop. Letos so ta trend obrnili – telefona Mate 50 sploh ni bilo, so pa zelo zgodaj napovedali model P50 Pro, že konec julija, v avgustu pa so ga že splavili na Kitajskem. Zdaj je telefon prišel še do nas, prodaja je v času pisanja prispevka ravno stekla.
Umetni razum (UR) potihoma prodira v vse pore našega življenja. Že nekaj časa pomaga pri zapletenih odločitvah, diagnosticira paciente, krmili logistiko letališč in namesto nas naroča mačjo hrano. Ravnokar se je odločil tudi umetnosti.
Telefoni so vsi enaki – veliki, črni, pravokotni. Nekatere poganja Android, druge Applov iOS. Toda nekateri si (ponovno) domišljajo, da jih bomo upravljali tudi s peresom, ne le s prsti. Morda pa res.
Nova Nokia G21 je vstopni telefon, naslednik lani predstavljenega G20. Gre za razmeroma velik telefon, ki meri na manj zahtevne uporabnike, ki si vseeno želijo velik zaslon in zmogljivo baterijo, seveda po ugodni ceni. Pri tem nekaj velja tudi ime Nokia – čeprav današnji telefoni nimajo kaj dosti skupnega s telefoni izpred dveh desetletij, znajo, sploh starejše generacije, znamko ceniti.
Akcijske kamere so še vedno z nami, sodijo namreč na eno od področij snemanja in fotografije, kamor telefoni še ne sežejo. V tej družbi najdemo tudi izdelke DJI.
Malce premalo, veliko prepozno, bi lahko rekli. Novi Galaxy S21 FE bi lahko bil telefon, ki se bi zelo dobro prodajal, kot se je pred njim tisti s številko 20, pa verjetno ne bo tako. Telefon je resda zelo dober, vendar je zamudil vsaj pol leta …
Xiaomi je znan po napravah, ki ponudijo odlično razmerje med zmogljivostjo in ceno, modeli z oznako »Lite« pa to razmerje potisnejo še dodatno proti nižji ceni. Pri tem moramo opozoriti, da je oznaka »NE« okrajšava za »New Edition«. Telefon so sprva namreč predstavili aprila lani, to prenovljeno različico pa pol leta kasneje, torej oktobra.
Drugi Realmejev telefon, ki smo ga preizkusili ta mesec, je model GT Neo 2. Kot smo omenili že pri modelu Master Edition, je ta nekoliko zmogljivejši, hkrati je tudi nekoliko dražji. Gre za telefon, ki po našem mnenju meri na mlajšo generacijo, saj ponudi tudi zelo zmogljivo grafično izkušnjo. Na voljo je v treh barvah, mi smo preizkusili bolj zadržano črno. Najbolj pa v oči skoči strupeno zelena, ki ima na zadnji stranici dva črna pasova, večji nosi napis Realme, manjši pa Dare to Leap. Ta spominja na kakšne športne avtomobile s t. i. go-faster stripes in ob njem se bodo še najbolj kresala mnenja – nam je to kričeče oblikovanje všeč, ne bo pa za vsakogar.
Realme se tudi pri nas vse bolj uveljavlja kot solidni proizvajalec pametnih telefonov srednjega razreda. Ta mesec smo na preizkus dobili dva njihova modela, oba v seriji GT. Prvi se imenuje Master Edition, drugi pa Neo 2. Imeni bi utegnili hitro zavesti, saj je Master Edition v resnici nekoliko manj zmogljiv (in tudi cenejši) od modela Neo 2.
Honor 50 Lite je manj zmogljiva alternativa pred kratkim preizkušenega Honor 50, telefona, ki je nastajal še v času, ko je bil Honor del podjetja Huawei (če ni morda še vedno, toda pustimo zdaj to). Po odcepitvi se resno lotevajo vzpostavitve lastnega položaja, s tem telefonom pa merijo na nekoliko manj zahtevne uporabnike.
Pametne ure so se med uporabniki prijele ali pa tudi ne, odvisno od tega, koga povprašamo. Vprašanje le, ali so to res »pametne« ali le »športne«, ki se pač povezujejo s telefonom.
Naprave NAS so v zadnjem desetletju že odrastle, novosti so iz generacije v generacijo vse manjše. Na preizkus smo dobili Synologyjev DS-1621xs+, model, ki pokaže, česa so te naprave danes zmožne.
V prejšnji številki revije smo pisali o igričarskih prenosnikih, katerih glavne značilnosti so nadpovprečno zmogljiva zasnova, predvsem grafične kartice, ter s tem povezana globina in velikost ohišja, ki potrebuje nekoliko več volumna za solidno hlajenje sistema. Tokrat pa smo na preizkus dobili prenosnik butičnega proizvajalca Razer, ki plava proti toku in je zmogljivosti zapakiral v presenetljivo vitko ter lahko ohišje.
Fujifilm se je na področju brezzrcalnih aparatov s tipalom velikosti APS-C (torej s faktorjem goriščnice okoli 1,5) v zadnjem desetletju odlično znašel. Ponujajo širok nabor aparatov in objektivov, v tem času pa so si ustvarili renome proizvajalca, ki je nekoliko drugače od ostalih. Gre predvsem za njihovo filozofijo, ki ceni klasično fotografijo in se izraža v zanimivih barvnih profilih (ki se zgledujejo po klasičnih analognih filmih) ter v oblikovanju stare šole.
Acerjev prenosnik Swift 3X je namenjen uporabnikom, ki si želijo solidno tanek prenosnik, ki naj bo vseeno dovolj zmogljiv in z dovolj velikim zaslonom. Gre za eleganten, 14-palčni prenosnik med nižjim in srednjim cenovnim razredom.
Tudi Nokia je pred kratkim napovedala vrnitev na področje tablic, saj so te zaradi koronavirusa doživele manjše prebujenje. Preizkusili smo prvo njihovo novo tablico, model T20.
Ko pri Monitorju pišemo o varnosti, je običajno mišljena računalniška varnost. Tokrat pa smo v roke dobili pametni varnostni sistem, ki je namenjen varovanju in nadzorovanju naših domov.
Podjetje TP Vision najmočnejši izdelek iz svojega televizijskega repertoarja Philips že tradicionalno predstavi jeseni, kar pomeni, da Monitorjev letni preizkus televizorjev redno zamudi. Tudi tokrat smo ga zato v roke vzeli posebej.
Dvanajsta generacija Intelovih procesorjev Core po dolgem času spet pomeni svež veter v modrem taboru in tudi sicer. Zgrajeni so namreč na hibridni zasnovi s hitrimi in z varčnimi jedri, podobno kot telefonski čipi ter Applov M1.
Android je daleč najbolj priljubljeni operacijski sistem na svetu, zato ne čudi, da ga s svojimi milijoni aplikacij želijo »posvojiti« tudi proizvajalci drugih operacijskih sistemov. Denimo Microsoft v svojem Windows 11.
Igričarstvo je že leta ena najbolj zdravih panog računalništva, prihod koronavirusa pa je krivuljo le še dodatno obrnil navzgor. Tako smo se po odločili za preizkus igralnih prenosnikov, pri katerem se je hitro pokazalo, da je stanje v distribuciji vse kaj drugega kot dolgočasno.
Nokia pridno dostavlja nove telefone, tokrat smo v roke dobili model G50. Serija G je namenjena vstopnim modelom, v njihovem prodajnem programu je tako po ceni in zmogljivosti za serijo X, model G50 pa je trenutno najdražji model s to črko. Nokia ga predstavlja kot enega cenejših telefonov s povezavo 5G.
Samsungov novi Galaxy A52s je nekoliko izboljšan model A52 in A52 5G, oba so predstavili marca letos. Gre za telefon srednjega cenovnega in zmogljivostnega razreda. Njegova predhodnika, predvsem model A52 5G, sta bila zelo dobro sprejeta, torej je to le nadaljevanje te zgodbe.
O težavah Huaweija smo v Monitorju že ogromno pisali. V grobem - prejšnja ameriška administracija (torej pod bivšim predsednikom Trumpum) se je odločila, da je podjetje zaradi potencialnega sodelovanja s kitajskimi oblastmi nevarno. Ameriškim podjetjem so tako močno omejili sodelovanje s Huaweijem, to pa je najbolj očitno pri telefonih, ki ne smejo uporabljati Googlovega ekosistema, ki sicer podpira celo sfero naprav, na katerih teče operacijski sistem Android.
V najnovejših macbookih pro se nahajata pošteno okrepljeni različici Applovih čipov M1, Pro in Max, ki sta skorajda tako vznemirljivi kot prvotna, s katero so v Cupertinu lani močno razburkali področje procesorjev.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih