Pometanje
Točno eno leto po najavi svojega najlažjega letalnika je DJI predstavil njegovo nadgradnjo in z njim še dodatno premešal štrene konkurenci ... ki je pravzaprav ni več.
Točno eno leto po najavi svojega najlažjega letalnika je DJI predstavil njegovo nadgradnjo in z njim še dodatno premešal štrene konkurenci ... ki je pravzaprav ni več.
Tehnologija Flash je z nami že od sredine devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko se je uveljavila kot standard za prikaz večpredstavnostnih vsebin na spletu. Flash so razvijalci uporabljali na sto in en način, med drugim tudi za izdelavo računalniških iger. Adobe je z letom 2021 platformo ukinil in čudoviti spletni izdelki zabave so bili skoraj za vedno izgubljeni. Rešil jih je projekt Flashpoint.
Umetna inteligenca se počasi seli iz tretjerazrednih nerealiziranih scenarijev v naša prav tako tretjerazredna in nerealizirana življenja. Ker je tako podobna našemu razmišljanju, niti ne opazimo, kako polni kapilare vsakdana. Ne sprašuje prav veliko in vse pogosteje naredi točno tisto, kar želimo. Če pa ne, se pa urno nauči, kaj je prav.
Ni dolgo, kar smo preizkusili Applov prvi prenosnik z lastno razvitim procesorjem arhitekture ARM, model MacBook Air, tokrat pa se bomo lotili še njegovega zmogljivejšega brata MacBook Pro.
Microsoft se je po zgledu Appla že pred leti spustil tudi na področje lastne strojne opreme, torej lastnih prenosnikov, tablic in tudi namiznih računalnikov. Vsi ti so bili v nekoliko višjih cenovnih razredih, torej je šlo za premijske modele, s katerimi so želeli pokazati, kaj je na tem področju mogoče. Tokrat preizkušeni Surface Laptop Go pa meri nekoliko niže, v srednji cenovni razred.
Honor je pri nas nekoliko manj znan proizvajalec pametnih telefonov, gre pa za Huaweijevo hčerinsko družbo. Že nekaj časa se sicer govori, da jih naj bi Huawei prodal, morebiti tudi zaradi težav, povezanih z ameriškimi političnimi pritiski. No, ta trenutek so pod okriljem Huaweija, ponujajo pa nekoliko cenejšo alternativo Huaweijevim napravam. Doslej so tržili predvsem telefone, počasi pa razširjajo ponudbo. Tako smo na preizkus dobili prenosnik cenejšega razreda, model MagicBook 14.
Pred časom smo preizkusili Huaweijev vrhunski prenosnik MateBook X Pro, zdaj pa je k nam prišel njegov tanjši in še bolj prenosni sorodnik, model MateBook X, torej brez pripone Pro. Že pri omenjenem modelu X smo pohvalili majhno težo in kompaktne mere, tu pa so stopili še korak dlje. 13-palčni prenosnik je še bolj kompaktnih mer ter še lažji – tehtnica namreč pokaže le kilogram, ob tem je poldrugi centimeter ožji in centimeter manj globok od Applovega MacBook Air – predvsem so tu robovi okoli zaslona res tanki.
Nokia se je v zadnjih letih umestila v spodnji in srednji razred pametnih telefonov, kjer ponujajo solidne telefone z razmeroma neobremenjenim operacijskim sistemom Android. Njihov najnovejši telefon nižjega razreda je model 3.4, ki je malenkost dražja alternativa prejšnji mesec preizkušenega modela 2.4.
Huaweijev novi P smart 2021 je manjša nadgradnja lanskega modela P smart 2020, a še vedno gre za telefon nižjega razreda, v praksi pa bolj za prenovo kot za kaj res novega. V tujini se telefon sicer pojavlja tudi pod oznako Y7a, sorodna znamka Honor pa ponuja praktično enak model pod oznako 10X Lite.
S prihodom omrežij pete generacije se počasi začenja večati ponudba telefonov z ustrezno podporo. Novi Samsungov Galaxy A42 je tako v tem trenutku najcenejši telefon s podporo omrežjem 5G. Roko na srce to, vsaj za zdaj, ne pomeni nobene resne prednosti – omrežje (trenutno le Telekomovo) še nima resne pokritosti po državi, tudi hitrosti na njem so skorajda primerljive tistim z oznako LTE/4G.
Trg brezžičnih slušalk je še eden tistih, ki jih je definiral Apple, čemur so sledile eksplozija konkurentov in veliko kopij, konkurenti pa so znanost in tehnologijo zvoka malih slušalk prignali do točke, ki resnično navdušuje.
Včasih se je zanimivo podati v preteklost in znova pogledati tehnologijo, ki je še pred nekaj leti veljala za prihodnjo zvezdo proizvodne tehnologije – tiskalnik 3D.
Ljudje niso nikoli bili ravno navdušeni nad resničnostjo. Morda je tudi zato nastal koncept umetnosti (uméten -tna -o prid. (ẹ́ ẹ̄) narejen, nastal kot rezultat človekovega dela, ne narave same, SSKJ 2), ki je polna pobegov iz nje. Tudi v upodabljajoči umetnosti je eskapizem vseprisoten. Še tako realistične malarije vrhunskih slikarjev vsebujejo vsaj nekaj mentalne retuše avtorja. Čelo portretiranca je manj zgubano, habsburška čeljust je malce manj poudarjena, oprema sobe je bogatejša kot v resnici in gore ter oblaki so bolj prijaznejši kot zares.
Microsoftov drugi poskus izdelave tablice/prenosnika z Windows in s procesorjem ARM ima malce smole. Zdaj ko smo videli Applove izdelke M1, namreč vemo, kakšen bi tak izdelek zares moral biti …
Spoštovane mame in žene, če ste slučajno po tihem računale, da boste ob letošnjem novoletnem darilu svojemu možu ali potomcu zvozile s puloverjem in čokolado … Nak. Kaj takega se v letu, ko sta tako rekoč hkrati na trg prišla novi Playstation in Xbox, preprosto ne spodobi.
Ko imaš enkrat dovolj lastnega znanja, se greš lahko razvoj, ki te pripelje tja, kjer drugi še niso bili. Ali pa – narediš sestavljanko.
Huawei izdeluje prenosnike že nekaj let, a so šele od letošnje jeseni na voljo tudi na našem trgu. Po najdražjem modelu smo tokrat preizkusili še par vstopnih. Manjši med njima je MateBook D 14. Kot pove ime, gre za 14-palčnega. Meri na domače uporabnike, ki želijo dobro zaokroženi pripomoček dovolj kompaktnih mer in ne pretežak.
Huawei ima pri nas v ponudbi za zdaj dva cenejša prenosnika, ki se ločita bolj ali manj le po velikosti zaslona. Model MateBook D 15 ima tako malenkost večji zaslon od svojega brata, konkretno 15,6 palca po diagonali, to pa se seveda pozna tudi pri velikosti in teži samega ohišja.
Kitajski Xiaomi je letos prevzel tretje mesto med največjimi proizvajalci mobilnih telefonov na svetu, prehitel je Apple. Resno pa, kot kaže, začenjajo tudi nastop na slovenskem tržišču – prvič se je namreč zgodilo, da smo testni telefon Xiaomi dobili od uradne agencije, ki zastopa podjetje.
Jesen vedno prinese novo pošiljko zmogljivih pametnih telefonov, med njimi tudi nove Applove iPhone. Ti so letos zaradi koronavirusa nekoliko zamudili, vseeno pa so predstavili štiri modele – »navaden« iPhone 12, manjši iPhone 12 Mini, »profesionalni« iPhone 12 Pro in večji model iPhone 12 Pro Max. Na preizkus smo dobili iPhone 12 Pro, za začetek pa vseeno velja na hitro opisati razlike med modeli.
V septembrski številki Monitorja smo objavili večji preizkus letošnje generacije televizorjev in zelo pohvalili tudi model proizvajalca LG z zaslonom OLED. Modelu serije CX smo zdaj ob bok postavili še tistega iz serije GX. Razlik ni veliko.
Že naziv robotski sesalnik lahko komu dvigne obrvi. A če se imenuje Roborock S6 MaxV, kot bi bil zvezda akcijskega filma, je jasno, da gre za napravo presežkov. Xiaomijev paradni model kupcev ne išče med tistimi, ki jih zanima razmerje med ceno in kakovostjo, temveč meri na vse, ki želijo od sesalnika kar največ.
Pred kratkim smo v Monitorju preizkusili igričarske monitorje, z manjšo zamudo pa smo dobili posebneža, ki resno privlači poglede. Gre za Samsungov ultraširoki igričarski monitor Odyssey G9, v katerega so stisnili res ogromno tehnologij.
Imamo starejši ali pa »starejši« televizor in smo očarani nad pametjo, ki jo novim modelom omogoča Android TV ... Rešitev? Najnovejši Google Chromecast, ki je hkrati tudi čisto pravi Android TV in še kaj.
Pet let po tem, ko so se podjetju AMD že vidno majala tla pod nogami, se neutrudni procesorski velikan z linijo Ryzen 5000 vrača tja, kjer je bil nazadnje pred desetletjem in pol: na prestol centralnih procesorjev.
Apple je letos z napovedanim prehodom s procesorjev arhitekture x86 na ARM dvignil ogromno prahu. Nekoliko presenetljivo smo tak prenosnik že dobili na preizkus – Applov novi MacBook Air. Baterija, zmogljivosti, meritve, grafikoni, preberite!
O tehnologiji 5G poslušamo že kar nekaj let. Kako bo prinesla revolucijo, kako bo omogočila samovozeče avtomobile, telemedicino, kako bo povezala industrijo. Verjetno pa smo smrtniki (še posebej geeki) verjetno najbolj čakali na obljubljene gigabitne hitrosti prenosa. No, 5G je tu, tudi v Sloveniji, gigabitne hitrosti pa še vedno čakamo.
Huawei je že zdaj dobro uveljavljen na področju pametnih ur, s svojo novo družino Watch GT 2 pa želi ta položaj na trgu še dodatno utrditi. Preizkusili smo model GT 2 Pro, ki utegne med slovenskimi kupci zaradi svojih karakteristik najti marsikaterega kupca.
Podjetje, katerega ime je sinonim za akcijske kamere, se mora v zadnjem času pošteno truditi, da pokaže več in bolje kot konkurenca.
Nokia se je v zadnjih letih vzpostavila kot solidni ponudnik telefonov Android, sploh v srednjem in nižjem razredu. Njihova prednost je enostavno, a lepo oblikovanje, še bolj pa uporaba sistema Android One, zaradi katerega so telefoni programsko manj obremenjeni. Tako na njih ni podvajajočih se aplikacij, vse je tako, kot si je zamislil Google. Dodatna prednost tega so tudi hitre in redne posodobitve sistema.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih