Veselje do življenja
Preizkusili smo par cenovno dostopnih slušalk in preverili, ali je življenje še vedno tako veselo, kot pravi njihov prodajni slogan.
Preizkusili smo par cenovno dostopnih slušalk in preverili, ali je življenje še vedno tako veselo, kot pravi njihov prodajni slogan.
Zbirka sistemskih pripomočkov PowerToys za Microsoftov operacijski sistem Windows se na spletišču GitHub iz dneva v dan veča. Prilezla je že do številke 0.76 in prinaša številne novosti, ki si jih velja podrobneje ogledati. Med brezplačnimi in odprtokodnimi programskimi orodji je za vsakega nekaj. Od izboljšane produktivnosti do reševanja težav, za katere nismo vedeli, da jih imamo, napredne igrače poskrbijo za vse.
Ko pride človek v zrela leta, začne razmišljati tudi o tem, kaj je v življenju bistveno. Je to kariera, pravšnji partner, čreda potomcev ali pa morda velika maketa železnice v garaži? Žalostno je, da pri večini nas tam nekje na zadnjem mestu tiči naložba v kakovostne zvočnike za poslušanje glasbe in domači kino.
Retro je, vsaj pri nekaterih uporabnikih, zelo »in«. Tudi piscu teh vrstic je od nekdaj všeč videz fotoaparatov na klasični fotografski film. Na voljo so namreč tudi digitalni fotoaparati, ki združijo moderno tehnologijo s klasičnim videzom.
Lenovo je že davno vpeljal tržno oznako Yoga za prenosnike, ki se lahko preklopijo v tablice. Zdaj je ta oznaka očitno izgubila svoj prvotni namen, saj naj bi po novem šlo za prenosnike, namenjene »kreativnim« uporabnikom (čeprav se oznaka še vedno pojavlja tudi drugje, s prvotnim namenom). Na preizkus smo namreč dobili prenosnik Yoga Pro i9 s podoznako 16IRP8.
Apple Notes predstavljajo tisti integralni del jabolčnega ekosistema, ki je z leti potihoma, a vztrajno rasel v smislu svojih funkcij in možnosti. Če je nekdaj veljal zgolj za preprost »beležkarski» programček, ki utegne biti dober le za pripravo nakupovalnega lističa ali pribeleženje kakšne misli, danes ni več tako.
Virtualni programski bobni so odličen pripomoček za vsakogar, ki si želi snemanja ali igranja bobnov, z elektronskim glasbilom ali brez njega. Mnoge zamisli niso nikdar uresničene, ker zmanjka denarja zanje, in to še kako velja za večino bobnarskih sanj. Kakovostno glasbilo in studijske ure veljajo pravo malo bogastvo, ki si ga lahko privoščijo le redki. Na srečo je tu računalnik s programom EZdrummer 3.
Zadnje čase se človek kar boji odpreti konzervo rib. Pač v strahu, da bo tudi iz nje pokukal kak »pico« projektor. A nič to ni nič slabega. Konkurenca lepo brusi to nišo, v kateri lahko vsak najde kaj zase. MoGo2 Pro je le še ena izvedenka sklopa žarnic LED, čipa in zvočnika, za standard (in prihranek) pri vmesniku in programski opremi pa, kot smo že vajeni, poskrbi vgrajen Googlov Android TV 11.
Pametni telefoni, ki jih mobilni operater prodaja pod svojo blagovno znamko, niso novost. Že pred davnimi leti je take telefone prodajal Telekom Slovenije, v zadnjem času se temu bolj posveča A1, na ta vlak pa je ravnokar stopil tudi Telemach.
Začnimo s kompromisi, ki so jih s tem telefonom sklenili pri Sonyju, saj bomo kasneje lahko bolj malo grajali. Zaslon ima »le« polno ločljivost (FullHD), vendar pomaga dejstvo, da gre za nekoliko manjši telefon. 6,1 palca diagonale namreč pomeni, da je zaslon vseeno videti zelo oster. Sliko zna risati s 120 Hz, a nima tehnologije LTPO, ki bi omogočala dinamično prilagajanje osveževanja. Kompromis se nadaljuje še s fotoaparatom, ki mu v primerjavi z lanskim modelom Xperie manjka zum leča. Njeno odsotnost Sony opravičuje z dejstvom, da je novo primarno tipalo dovolj dobro, da lahko 2× zum »uredi« tudi brez izgube podrobnosti. Dejansko mu to uspeva. Resnični razlog za en objektiv manj je sicer bolj verjetno dejstvo, da zato dražji model Xperia 1 deluje kot »boljši« in lažje upraviči višjo ceno.
Honor 90, najnovejši model iz Honorjeve »številne« serije telefonov, ima ukrivljen in kričeč dizajn. Pridevnik kričeč si upamo zapisati predvsem zaradi fotografskih leč na zadnji strani, ki so postavljene v dve elipsi. Honor to estetiko uporablja že nekaj generacij, in če nič drugega ... No, izstopa. Prav tako se pri Honorju ne zmorejo odreči ukrivljenosti zaslona, ki telefon v roki naredi bolj »zdrsljiv«, tako da je uporaba ovitka skoraj nujna. V svetu, kjer večina proizvajalcev stavi na bolj oglate telefone s širokimi stranicami, Honor »brca« v drugo smer in tako kot pri obliki fotoaparata upa, da mu bo to prineslo prepoznavnost. Oziroma vsaj drugačnost.
Sonyjeva serija 1000XM velja za zlati standard med slušalkami, ki imajo vgrajeno odpravo šumov (noise cancelling), vendar so vušesne (model WF) pri tem nekoliko slabše od čezušesnih (WH). Tudi v najnovejši različici je tako.
Tako bi lahko brez silnega pretiravanja opisali trenutno stanje Adobovega izleta v svet umetnega razuma. Po nezrelih, neuporabnih in rahlo slaboumnih nevralnih filtrih (neural filters) so »adobetje« v najnovejši različici kreativnega oblaka končno postregli z zares uporabnim umetnorazumskim orodjem. A pojdimo po vrsti …
Projektorji zadnja leta silijo v prenosnost. To, da s sabo nosimo manjšo in lažjo škatlo, če želimo nekje nekaj prikazati, je pravzaprav njihova največja prednost pred takimi ali drugačnimi zasloni. Bela stena ali zasilno platno se vedno najde. Ta teorija pa propade v trenutku, ko potrebujemo kakovost. Bodisi zvoka ali slike. Prenašanje pravega platna in morebitnih zvočnikov tehtnico hitro prevesi nazaj k televizorjem.
Roomba ni brez razloga sinonim za robotski sesalnik in podjetje iRobot je imelo z njimi kar dolgo konkretno prednost pred konkurenco. Ta je zdaj manjša, zato jim malce prilagajanja tej ne moremo zameriti.
Samsungov Galaxy Z Flip5 je najboljši preklopni telefon ta hip, o tem ni dvoma. Res je sicer, da prav veliko konkurence ni, toda pustimo podrobnosti.
Po nekaterih podatkih naj bi se prodaja fotoaparatov po desetletju upadanja le ustalila. Tržišče je po najnižji točki pred nekaj leti v času koronavirusa zabeležilo celo nekaj malega rasti, proizvajalci pa so se privadili na novo realnost. Tržišče po novem predstavljajo le še profesionalni uporabniki, ki si s fotografijo in z videografijo služijo kruh, ter zahtevni amaterji.
V preteklem desetletju so 3D-tiskalniki za domačo rabo naredili soliden tehnološki preskok. Ko smo pred desetimi leti preizkušali enega prvih takšnih, smo ga prejeli še v obliki seta za sestavljanje (s kar 700 deli). To je bil eden takratnih načinov proizvajalcev, da so dosegli dovolj nizko ceno za domačo delavnico. Dandanes so 3D-tiskalniki že dovršeni izdelki, s katerimi lahko začnemo delati takoj, ko jih vzamemo iz embalaže.
Synology navadno povezujemo s profesionalnimi strežniki NAS. Tokrat nas je presenetil z majhnim, a s kompaktnim pogonom za varnostno kopiranje podatkov.
Asus ima kar širok nabor igričarskih prenosnih računalnikov različnih sestav in zmogljivost, seveda pa tudi cenovnih razredov. Preizkusili smo model ROG Strix G, ki se v njihovem portfelju uvršča med prenosnike linije ROG Strix Scar. Polna oznaka preizkušenega modela je G14JV-N3180. Na voljo je namreč nekaj različnih strojnih izvedb, seveda z enakim ohišjem.
Leto je naokoli in Huaweijeve ure se ponašajo z oznako 4. Preizkusili smo že model Watch 4, tokrat smo imeli v rokah Watch GT4.
Asusovi prenosniki ZenBook se trudijo biti čim tanjši in čim bolj prenosni, gre tudi za lične modele s kovinskimi ohišji. V zadnjih letih pa se Asus vse bolj trudi tudi z zasloni OLED in najdemo ga tudi v novem ZenBooku S13.
Asusova serija Zenfone je nekakšna posebnost v svetu Androida, saj gre za redko kombinacijo majhnega, a hkrati res zmogljivega telefona. Majhno je seveda relativno, a v času, ko smo pri telefonih z najzmogljivejšimi procesorji vajeni zaslonov, ki gravitirajo proti sedmim palcem (Samsung Galaxy S23 Ultra, decimo, ima diagonalo 6,8 palca), je Zenfone z diagonalo zaslona 5,92 res skoraj prikupno majhen.
Izdelati dober telefon za okoli 500 EUR je umetnost iskanja pravih komponent in nižanja cene. Zadnje je moč doseči na več načinov, a najmanj zaželeno je vgrajevanje starejših komponent. To seveda počnejo vsi proizvajalci, a pri tem početju obstaja zelo tanka meja, in ko jo prestopijo, lahko to zanimivost telefona enostavno potopi.
Xperia 1 V je še vedno tisti Sonyjev telefon, ki bi lahko bil prva izbira za marsikoga, če ne bi imel nekaj čudaških rešitev. Ena od njih je tudi zaslon vrhunske ločljivosti 4K. Tako »gostih« zaslonov na telefonih večinoma ne vidimo več in tu Sony resnično izstopa, a kaj, ko za povprečnega uporabnika to pomeni predvsem (pre)visoko ceno in so zato – nepotrebni. Na 6,5-palčnem zaslonu najbrž le sokol zares vidi vso to množico pik. Razlog za zaslon ločljivosti 4K je uradno ta, da je telefon mogoče povezati s Sonyjevimi kamerami/fotoaparati in ga uporabljati kot profesionalni monitor. Tam visoke ločljivosti in profesionalno risanje barv dejansko pridejo prav. Vse to pa povprečnemu uporabniku pomeni bolj malo.
Povejmo kar naravnost – dražji telefoni Huawei so še vedno zanimivi, saj proizvajalec še vedno vlaga v njihov razvoj in izdeluje naprave, ki se vsaj strojno brez težav kosajo z najboljšimi na tržišču. Seveda vse skupaj pade v vodo, ko moramo napisati, da zaradi ameriških sankcij ne premorejo Googlovih storitev in da ni podpore omrežjem 5G. Nato zapišemo še, da sicer obstajajo vmesne rešitve, kot je Gbox, ki prek »nekih« strežnikov omogočajo nameščanje Googlovih/zahodnih aplikacij. In dodamo, da takšno početje iz varnostnih razlogov odsvetujemo. In za konec seveda hvalimo fotoaparat, ki je v dragih Huawei napravah običajno izjemen.
Serija računalnikov HP Spectre sodi med oblikovno bolj dovršene tanke in lahke prenosnike. Cenovno se sicer uvrščajo pod serijo EliteBook, namenjeno še zahtevnejšim (tudi poslovnim) uporabnikom, tokrat preizkušeni model x360 pa omogoča obrat zaslona in delovanje v hibridnem (torej tabličnem) način. Seveda ima pri tem tudi zaslon, občutljiv na dotik, s svetlečo prevleko in z možnostjo uporabe pisala (ki ga sicer ne dobimo ob prenosniku).
Po novem Thinkpad X1 Carbonu smo na preizkus dobili še novi Thinkpad X1 Yoga. Če je X1 Carbon najboljši poslovni prenosnik, kar jih Lenovo premore, naj bi bil X1 Yoga najboljša hibridna naprava, torej prenosnik, ki se prelevi v tablico. »Naj bi bil« pa zato, ker so pred časom predstavili še model Thinkpad X1 Titanium Yoga s še bolj premijsko izdelavo. Pri seriji Carbon smo že pri enajsti generaciji, tu pa pri osmi. A tako kot pri modelu Carbon so tudi tu ostali pri enakem ohišju kot pri predhodnici, novi so tako predvsem procesorji, ki so iz nove Intelove generacije.
Serija Thinkpad je ena najbolj klasičnih in poznanih serij poslovnih prenosnikov, njen vrh pa že leta predstavljajo modeli X1 Carbon. Na preizkus smo dobili že enajsto generacijo tega prenosnika, kjer je letos novosti razmeroma malo v primerjavi s prejšnjo, z deseto generacijo.
Kolesarski računalniki pomagajo pri beleženju aktivnosti, navigaciji in vse pogosteje tudi pri varovanju kolesarjev. Toda ali res nudijo več kot mobilne aplikacije za pametne telefone?
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih