Nasmehnite se …
… sicer se bomo mi namesto vas.
… sicer se bomo mi namesto vas.
Čeprav je Microsoft eden glavnih ponudnikov orodij za skupinsko sodelovanje (razvija Sharepoint in Teams), si prizadeva v boj za kupce prispevati še nova inovativna orodja. Zadnji med prišleki je programski paket Loop, ki v ospredje postavlja podatke in ne aplikacije.
Tudi tržišče pametnih/športnih ure je doseglo stopnjo zrelosti, ko je novosti treba iskati z lupo. Največkrat jih najdemo v oblikovanju, naphanosti z različnimi tipali in – bolj ali manj ugodno ceno.
Sony se zaveda, da so polnokrvni ročni računalniki precej težke naprave, za daljše igranje tudi precej neudobne, zato je izdelal namensko napravo, ki na daljavo izkorišča moč obstoječega domačega Playstation 5. Z njim pa tudi vse njegove prednosti in slabosti.
Od novembra 2022, ko je ChatGPT prvič prišel na sceno, smo bili priče številnim občudovanja vrednim stvaritvam, ki jih je naredila umetna inteligenca. Generativni boti so pisali, prevajali, slikali, računali in še kaj. Najnovejše orodje s podporo umetne inteligence, ki je že postalo viralno, je Suno, generator pesmi, ki na podlagi opisa ustvari pravo in zelo poslušljivo glasbo.
Vedno bolj so priljubljeni t. i. »lifestyle« projektorji. Naprave, ki jih lahko nekam odnesemo in si privoščimo približno kinodvoransko doživetje. Vse, kar potrebujemo, razen seveda površine za projiciranje, je običajno že zapakirano v oglato ohišje, torej zvočnik ter programska oprema za predvajanje pretočnih storitev in videodatotek. Običajno navržejo še par bombonov.
Fotografija in video sicer delita isti čut, vseeno pa se v kreativnem procesu tudi temeljito razlikujeta. Dejstvo je, če želimo dober video, je posnetke treba znati tudi razvrstiti in urediti, jih ustrezno obrezati, dodati zvok in po možnosti napise ter tudi vizualne učinke – skratka treba jih je zmontirati. Veščina montaže je vedno veljala za piko na i v kreiranju videovsebin, ki posamezne posnetke spremeni v zgodbo.
Linux ni eden, linuxov je več! Samo bolj priljubljenih distribucij je nekaj deset, medtem ko naj bi bilo vseh kar okoli 600! Vendarle med temi nekatere izstopajo v razširjenosti in – vsaj po merjenjih spletne strani DistroWatch – že nekaj let prednjači MX Linux.
Znotraj jabolčnega ekosistema obstaja rešitev, za katero je del srenje Applovih navdušencev prepričan, da pomeni manjšo tehnološko revolucijo – Apple je z uvedbo Universal Control premostil vrzel med iPadOS in macOS.
Zmogljivi urejevalniki videa so dolgo veljali za drage kose programske opreme, ki že zaradi cene niso bili dostopni vsakomur, tako da se je večina polprofesionalnih uporabnikov morala zadovoljiti z dokaj omejenimi ljubiteljskimi rešitvami ali pa so morali, vsaj če niso želeli posegati po nelegalnih piratskih rešitvah, sprejeti kar precejšen strošek.
Programi CAD imajo sloves zahtevnih programov, ki zanimajo le majhen krog profesionalcev, kot so arhitekti, strojniki in podobni profili. In vendar med njimi najdemo tudi odprtokodne ali brezplačne, ki bodo marsikomu zadostovali.
Tržišče tablic skorajda v popolnosti obvladuje podjetje, ki je ta tržni segment vzpostavilo. Za tiste, ki Applovega iPada ne želijo imeti, pa vseeno obstajajo alternative.
Moderna dnevna soba je vse prej kot enostavna za uporabo. Na televizijske aparate imamo priključene igralne konzole, zunanje predvajalnike in naprave IPTV, brezžično pa še telefone, tablice in računalnike. Če želimo dober zvok, še zvočno letev ali Hi-Fi. Na klubski mizici je kup daljincev, ki neukim uporabnikom dnevno povzročajo preglavice. Ali pa tudi ne.
Že ptički na veji čivkajo, da je operacijski sistem Windows 11 sistemsko zahtevnejši od predhodnikov. Za njegovo namestitev potrebujemo vsaj 64 GB prostora na disku, ki ga zasedejo tudi številne priložene aplikacije, med katerimi je veliko takšnih, za katere se nam niti sanja ne, za kaj bi jih lahko potrebovali. Odstranimo jih z brezplačnim programskim pripomočkom JunkCtrl.
Operacijski sistem Windows 11 ima v primerjavi s predhodnikom številne prednosti in zmožnosti, ki pa običajno zahtevajo večjo strojno moč. Starejši in šibkejši računalniki večinoma zato ne izpolnjujejo vseh Microsoftovih zahtev za zagon najnovejših Oken. Rešitev se skriva v poenostavljeni različici operacijskega sistema Windows 11, ki sliši na ime Tiny 11 in je bila nedavno posodobljena z nadgradnjo 23H2.
Preizkusili smo par cenovno dostopnih slušalk in preverili, ali je življenje še vedno tako veselo, kot pravi njihov prodajni slogan.
Zbirka sistemskih pripomočkov PowerToys za Microsoftov operacijski sistem Windows se na spletišču GitHub iz dneva v dan veča. Prilezla je že do številke 0.76 in prinaša številne novosti, ki si jih velja podrobneje ogledati. Med brezplačnimi in odprtokodnimi programskimi orodji je za vsakega nekaj. Od izboljšane produktivnosti do reševanja težav, za katere nismo vedeli, da jih imamo, napredne igrače poskrbijo za vse.
Ko pride človek v zrela leta, začne razmišljati tudi o tem, kaj je v življenju bistveno. Je to kariera, pravšnji partner, čreda potomcev ali pa morda velika maketa železnice v garaži? Žalostno je, da pri večini nas tam nekje na zadnjem mestu tiči naložba v kakovostne zvočnike za poslušanje glasbe in domači kino.
Apple Notes predstavljajo tisti integralni del jabolčnega ekosistema, ki je z leti potihoma, a vztrajno rasel v smislu svojih funkcij in možnosti. Če je nekdaj veljal zgolj za preprost »beležkarski» programček, ki utegne biti dober le za pripravo nakupovalnega lističa ali pribeleženje kakšne misli, danes ni več tako.
Virtualni programski bobni so odličen pripomoček za vsakogar, ki si želi snemanja ali igranja bobnov, z elektronskim glasbilom ali brez njega. Mnoge zamisli niso nikdar uresničene, ker zmanjka denarja zanje, in to še kako velja za večino bobnarskih sanj. Kakovostno glasbilo in studijske ure veljajo pravo malo bogastvo, ki si ga lahko privoščijo le redki. Na srečo je tu računalnik s programom EZdrummer 3.
Zadnje čase se človek kar boji odpreti konzervo rib. Pač v strahu, da bo tudi iz nje pokukal kak »pico« projektor. A nič to ni nič slabega. Konkurenca lepo brusi to nišo, v kateri lahko vsak najde kaj zase. MoGo2 Pro je le še ena izvedenka sklopa žarnic LED, čipa in zvočnika, za standard (in prihranek) pri vmesniku in programski opremi pa, kot smo že vajeni, poskrbi vgrajen Googlov Android TV 11.
Sonyjeva serija 1000XM velja za zlati standard med slušalkami, ki imajo vgrajeno odpravo šumov (noise cancelling), vendar so vušesne (model WF) pri tem nekoliko slabše od čezušesnih (WH). Tudi v najnovejši različici je tako.
Tako bi lahko brez silnega pretiravanja opisali trenutno stanje Adobovega izleta v svet umetnega razuma. Po nezrelih, neuporabnih in rahlo slaboumnih nevralnih filtrih (neural filters) so »adobetje« v najnovejši različici kreativnega oblaka končno postregli z zares uporabnim umetnorazumskim orodjem. A pojdimo po vrsti …
Projektorji zadnja leta silijo v prenosnost. To, da s sabo nosimo manjšo in lažjo škatlo, če želimo nekje nekaj prikazati, je pravzaprav njihova največja prednost pred takimi ali drugačnimi zasloni. Bela stena ali zasilno platno se vedno najde. Ta teorija pa propade v trenutku, ko potrebujemo kakovost. Bodisi zvoka ali slike. Prenašanje pravega platna in morebitnih zvočnikov tehtnico hitro prevesi nazaj k televizorjem.
Roomba ni brez razloga sinonim za robotski sesalnik in podjetje iRobot je imelo z njimi kar dolgo konkretno prednost pred konkurenco. Ta je zdaj manjša, zato jim malce prilagajanja tej ne moremo zameriti.
V preteklem desetletju so 3D-tiskalniki za domačo rabo naredili soliden tehnološki preskok. Ko smo pred desetimi leti preizkušali enega prvih takšnih, smo ga prejeli še v obliki seta za sestavljanje (s kar 700 deli). To je bil eden takratnih načinov proizvajalcev, da so dosegli dovolj nizko ceno za domačo delavnico. Dandanes so 3D-tiskalniki že dovršeni izdelki, s katerimi lahko začnemo delati takoj, ko jih vzamemo iz embalaže.
Synology navadno povezujemo s profesionalnimi strežniki NAS. Tokrat nas je presenetil z majhnim, a s kompaktnim pogonom za varnostno kopiranje podatkov.
Leto je naokoli in Huaweijeve ure se ponašajo z oznako 4. Preizkusili smo že model Watch 4, tokrat smo imeli v rokah Watch GT4.
Kolesarski računalniki pomagajo pri beleženju aktivnosti, navigaciji in vse pogosteje tudi pri varovanju kolesarjev. Toda ali res nudijo več kot mobilne aplikacije za pametne telefone?
Uvajanje sodobnih tehnologij v dnevne procese je zahtevno, še posebej, če gre za procese v ogromnih sistemih. Toda v iskanju primerov dobrih praks ni treba daleč – skočili smo kar v ljubljansko trgovino Ikea.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih