Objavljeno: 29.5.2009

Rast prodaje računalnikov

Čeprav skoraj vsa svetovna tržišča beležijo upad prodaje računalnikov, je bila Slovenija vsaj v letošnjem prvem četrtletju izjema. Družba IDC je pri svoji analizi tržišč v regiji Adriatik ugotovila, da smo pri nas prodali 8 odstotkov več računalnikov kot v primerljivem lanskem obdobju.

Četrtletna tržna raziskava analitske hiše IDC na tržiščih osebnih računalnikov v treh državah regije Adriatik je pokazala, da je bilo v prvem četrtletju 2009 skupaj prodanih nekoliko več kot 177 tisoč osebnih računalnikov, oziroma 18,7-odstotka manj kot v enakem obdobju leta 2008. Rast prodaje osebnih računalnikov so pri IDC-ju zabeležili le v Sloveniji, in sicer 8%. Na Hrvaškem je bil zabeležen 25% padec, prav tako je s podobno dinamiko padla prodaja osebnih računalnikov v Srbiji, in sicer za 24%.

Trgovci v Sloveniji so skupaj prodali 40,6 tisoč enot, za kar so seveda najbolj zaslužni prenosniki, ki so šli za med (+67%). Na drugi strani se še vedno zmanjšuje prodaja v segmentu strežnikov x86, tokrat za 36%, ter v segmentu namiznih računalnikov (za 31%). Na slovenskem tržišču tako primat že tretje leto zapored ohranja segment prenosnih računalnikov, ki sedaj predstavlja že 61,7% celotnega trga. Sledijo namizni računalniki s 35,5%, ostanek pa predstavljajo strežniki x86.

www.idc-adriatics.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google zapira zadnja vrata za blokiranje oglasov

    Google bo s prihajajočimi posodobitvami spletnega brskalnika Chrome dokončno onemogočil delovanje priljubljenih razširitev za blokiranje oglasov, kot je uBlock Origin.

    Objavljeno: 16.6.2026 10:00
  • Google nam bo zaklenil ekosistem Android

    Dolgo vrsto let je bila ena izmed glavnih prednosti ekosistema Android njegova odprtost, saj za razliko od konkurenčnega Applovega iOS-a ni imel omejitev za nameščanje aplikacij. Resda je Google preverjal aplikacije, ki jih je uvrstil na svojo tržnico Play Store, a vsakdo je lahko mimo te tržnice namestil karkoli, če je z interneta prenesel namestitveno datoteko. Postopek se imenuje sideloading in je na primer na iOS onemogočen. To se bo zdaj zgodilo tudi na Androidu.

    Objavljeno: 19.6.2026 05:00
  • Trumpov telefon je skoraj popolna kopija HTC-jevega

    Razstavljanje težko pričakovanega pametnega telefona Trump Mobile T1, ki so ga opravili strokovnjaki pri iFixit, je potrdilo prejšnje sume ocenjevalcev opreme, da je naprava skoraj popolna kopija obstoječega modela HTC U24 Pro.

    Objavljeno: 12.6.2026 09:00
  • Droni bodo po novem leteli brez GPS-a in zemljevidov

    Raziskovalci z nizozemske Tehnološke univerze v Delftu so po vzoru čebel razvili učinkovit navigacijski sistem za drone Bee-Nav.

    Objavljeno: 9.6.2026 10:00
  • Prihodnji teden bodo potekli certifikati za zagon računalnikov

    Bliža se datum, ki se je pred 15 leti zdel nedosegljivo daleč v prihodnosti. Potekli bodo certifikati iz leta 2011, s katerimi se varuje zagon osebnih računalnikov (Secure Boot), da se nanje ne ugnezdi škodljiva programska oprema že v UEFI/BIOS. Ne glede na operacijski sistem morajo posodobljene certifikate dobiti vsi starejši računalniki, najsi na njih teče Windows ali Linux. Prvi se večinoma posodobi sam.

    Objavljeno: 18.6.2026 05:00
  • Nova Philipsova svetilka je umetno sonce za sobe brez oken

    Podjetje Philips je predstavilo novo stropno svetilko Philips Skylight, ki s pomočjo napredne LED tehnologije in sistema NatureConnect uspešno posnema videz ter globino prave strešne linije in v prostore prinaša ritem naravne sončne svetlobe.

    Objavljeno: 11.6.2026 09:15
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji