Objavljeno: 17.12.2024 08:00 | Teme: EU, internet, satelit

Evropa z lastnim satelitskim internetom

Evropska unija je podpisala pogodbo za razvoj IRIS², satelitske konstelacije z 290 komunikacijskimi sateliti, ki bodo delovali v srednji in nizki Zemljini orbiti. 

IRIS², katere ime pomeni Infrastruktura za odpornost, medsebojno povezanost in varnost preko satelitov, bo zagotavljala varno povezljivost vladnim uporabnikom, zasebnim podjetjem in evropskim državljanom, hkrati pa omogočila hiter internet na območjih brez pokritosti.

Javni in zasebni projekt je vreden 10,6 milijarde evrov in naj bi bil dokončan do leta 2030. Pogodba o dvanajstletni koncesiji za razvoj, izstrelitev in upravljanje sistema je bila dodeljena konzorciju SpaceRISE, ki ga vodijo evropski satelitski operaterji SES, Eutelsat in Hispasat. Konzorcij podpira tudi več evropskih podjetij, kot sta Airbus in Deutsche Telekom.

Henna Virkkunen, podpredsednica za tehnološko suverenost in varnost, je ob tem povedala: »Konstelacija bo zaščitila naše kritične infrastrukture, povezala najbolj oddaljena območja in povečala strateško avtonomijo Evrope. Partnerstvo s konzorcijem SpaceRISE dokazuje moč javno-zasebnega sodelovanja za spodbujanje inovacij in prinašanje konkretnih koristi za vse Evropejce.«

Projekt IRIS² naj bi predstavljal močno konkurenco Starlinku podjetja SpaceX, ki je od leta 2018 izstrelil že okoli 7.000 satelitov. Evropska unija se s tem odziva na potrebo po večji konkurenci v vesoljskem sektorju, spodbuja inovacije in znižuje stroške storitev.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Izobraževanje zaposlenih za prepoznavanje ribarjenja je neučinkovito

    Ker so zaposleni eden najučinkovitejših vektorjev za vdore v poslovne sisteme, so različne delavnice, tečaji in urjenja, kako prepoznati ribarjenje (phishing) zlasti v večjih podjetjih postala del rednega izobraževanja. A raziskovalci z Univerze v San Diegu so pokazali, da je uspeh tovrstnih izobraževanj sila pičel.

    Objavljeno: 18.8.2025 07:00
  • Nove vrste dron

    Podjetje Insta360 je predstavilo povsem nov koncept drona Antigravity A1, ki združuje 360-stopinjsko snemanje in FPV-letenje. 

    Objavljeno: 18.8.2025 10:00
  • Unreal Engine v avtomobilih Tesla

    Vse kaže, da Tesla pripravlja pomembno vizualno nadgradnjo sistemov, kot sta Autopilot in Full Self-Driving.

    Objavljeno: 15.8.2025 10:00
  • Flipper Zero postaja priljubljeno orodje za vdiranje v avtomobile

    Preiskava portala 404 Media je razkrila črni trg programske opreme, ki omogoča, da se priljubljena naprava Flipper Zero spremeni v orodje za odklepanje vozil različnih proizvajalcev.

    Objavljeno: 22.8.2025 13:15
  • Linus Torvalds spet ponorel

    Linus Torvalds, izumitelj in še vedno glavni skrbnik Linuxa, je vedno slovel kot vzkipljiv človek, zato tudi njegov zadnji izbruh ni zelo presenetljiv. Ob pripravi nove verzije jedra 6.17 jih je pošteno napel Palmerju Dabbeltu, ki je predložil kopico popravkov za RISC-V. Torvalds je, milo rečeno, ponorel.

    Objavljeno: 14.8.2025 05:00
  • Umetna inteligenca napovedala antibiotika proti gonoreji in MRSA

    Raziskovalci z MIT-a so uporabili generativno umetno inteligenco, da bi našli nove kandidate za antibiotike. Preverili so 36 milijonov različnih spojin, med njimi tudi takšne, ki sploh še niso nikoli obstajale. Med 24 najobetavnejšimi kandidati, ki so jih tudi sintetizirali in preizkusili, jih je sedem izkazalo aktivnost kot antibiotiki. Dva sta bila v miškah učinkovita proti okužbam gonoreji in MRSA.

    Objavljeno: 18.8.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji