Svoboda pod jadri
Slovenci imamo bogato zgodovino med izdelovalci takšnih in drugačnih plovil in na obrobju Kranja tudi danes nastajajo jadrnice, ki so plod slovenskega znanja.
Slovenci imamo bogato zgodovino med izdelovalci takšnih in drugačnih plovil in na obrobju Kranja tudi danes nastajajo jadrnice, ki so plod slovenskega znanja.
Programski jezik COBOL še danes poganja aplikacije v številnih podjetjih sveta. Gre za zanesljive programske izdelke, ki jih odgovorni ne želijo menjati, zato njihovo število ostaja isto. Povsem drugače je na strani razvijalcev, ki jih je iz leta v leto manj. Ker vsi ti številni programi potrebujejo vzdrževalce, se ne čudimo oglasom, ki Cobol programerjem v Nemčiji obljubljajo 150.000 evrov letne plače in več. Neuničljiv programski jezik je namreč zelo star, zato zgodbo o njegovem nastanku začenjamo daleč v preteklosti.
Za učenje novih jezikov nikoli ni prepozno. Razlog zanje ni pomemben. Mogoče bi radi obiskali tujo deželo in se v njej počutili bolj domače, morda znanje potrebujemo v službi. V vsakem primeru nam na pomoč priskočijo naslednje aplikacije za telefone in tablice z operacijskim sistemom iOS.
Nekoč smo se veliko igrali z virtualizacijo računalnikov znotraj računalnika, ki nam je omogočila brezskrbno zabavo v ograjenem digitalnem peskovniku. Ker je iz nje izšlo precej dobrih in uporabnih izdelkov, so razvijalci začeli razmišljati, kako bi tovrstno dejavnost dodatno optimizirali. Rodil se je Docker.
Prodaja električnih vozil v svetu raste. Morda ne toliko, kot so pričakovali optimisti, a trend navzgor je jasen. Kako v tej smeri ravnati v letu 2025?
Letos smo se zares zavedeli, da umetna inteligenca ni zgolj zahodna igrača, ki jo lahko z izvoznimi omejitvami ZDA zadržijo zase. Kitajsko podjetje DeepSeek je resda staro poldrugo leto, a pod drugačnim imenom ima daljšo zgodovino, pod trenutnim imenom pa izdelek, ki je dokazal, da je umetna inteligenca lahko tudi cenejša in varčnejša, predvsem pa uporabna doma. Tekmo so poživili.
Gesla so z nami praktično od začetka računalništva in nič ne kaže, da se jih bomo v bližnji prihodnosti otresli. Postajajo pa čedalje manj pomembna, ker se razvijajo prijaznejše in varnejše alternative. Ena izmed njih so tudi ključi za prijavo – passkeys –, ki so dandanes že sorazmerno razširjena in standardizirana metoda. Podpirajo jo vsi velikani, uporabite pa jo lahko tudi vi. Brezplačno in z malo truda.
Videokonference so postale eno ključnih orodij sodobnih komunikacij, saj povezujejo posameznike in podjetja po vsem svetu. Njihov pomen že presega rutinske sestanke in močno vpliva na poslovanje podjetij, spreminja celotno izobraževanje, trgovino in zdravstvo.
Tab Saver Tab Saver je preprosta in učinkovita razširitev za spletni brskalnik Safari, ki omogoča enostavno shranjevanje in obnovo zavihkov.
Notcha Second Minimal Launcher Notcha je tako imenovani sekundarni zaganjalnik, ki dopolni obstoječega s hitrim dostopom do priljubljenih aplikacij.
E-trgovina bo kmalu predstavljala četrtino vse maloprodaje, pri čemer več kot tretjina (37 odstotkov) potrošnikov spletne nakupe že opravlja tedensko.
Auto Answer Call Auto Answer Call samodejno sprejme klic, ko telefon približamo ušesu, in omogoča enostavno upravljanje klicev brez dodatnih pritiskov ali potegov po zaslonu.
Na domače razvijalce mikroračunalnikov so vplivale tudi rešitve podjetja DEC. Po uspešnem zagonu terminalske proizvodnje so na začetku 80-ih let izvedbe mikroprocesorskih miniračunalnikov DEC MicroPDP-11 izdelovali v podjetju Kopa. Pomagali so jim sodelavci Instituta Jožef Stefan, ki so s 16-bitnim mikroprocesorjem DEC T-11 izdelali tudi svoj mikroračunalnik PMP-11.
Novembra lani je mladenič po imenu Noland Arbaugh napovedal, da bo tri dni brez prekinitve oddajal v živo s svojega doma. Paralizirani Arbaugh ima v možgane nameščene tanke žice z elektrodami, ki mu pomagajo premikati računalniško miško po zaslonu, klikniti na menije in igrati šah. Vsadek z imenom N1 so mu nevrokirurgi, ki sodelujejo z Neuralinkom, podjetjem Elona Muska za možganske vmesnike, namestili lani.
Odkar obstajajo računalniki, obstaja tudi zlonamerna programska koda; odkar so računalniki vpeti v vse pore našega življenja, najdemo tudi računalniške viruse tako rekoč vsepovsod. A če menite, da je prav vsak virus, črv, trojanski konj ali druga »golazen« izdelan/-a in namenjen/-a zgolj krajam podatkov in denarja, se motite.
O priporočilih za nakupe, ki jih kot plačana sponzorstva podajajo ustvarjalci na Youtubu, si lahko mislimo svoje, a v veliki meri sploh omogočajo ekosistem brezplačnih vsebin. Na drugi strani pa si potrošniki želijo popustov in iščejo kode zanje po širnem spletu. Oboje je leta izkoriščal Paypal, ki je s svojim orodjem za lovljenje popustov Honey v resnici za več milijonov dolarjev opeharil oboje.
V Arizoni bo na eni od zasebnih šol umetna inteligenca prevzela individualizirano poučevanje šolskih predmetov in sprotno prilagajanje učnega načrta. Ti predmeti bodo na programu dve uri na dan, preostali del dneva pa bodo učenci, stari od devet in do 14 let, ob pomoči pedagoško usposobljenih mentorjev razvijali spretnosti, kot so finančno opismenjevanje, javno nastopanje, podjetništvo itd. Šola torej ni ravno običajna.
Zadnje leto se zdi, da vsi v IT (in širše) govorijo le še o umetni inteligenci, toda ob analizi trendov digitalne preobrazbe hitro postane jasno, da generativna umetna inteligenca in strojno učenje nista edini inovaciji, na kateri velja biti pozorni.
Drži, da je pandemija pospešila vlaganja v svet IT, da smo lahko delali in se izobraževali na daljavo. Nekaj od teh navad smo ohranili še danes. Torej smo sebi in drugim dokazali, da se spremembe da uvesti. Ampak zdi se mi, da se hitro vračamo na stara pota, vsaj kar zadeva digitalno preobrazbo. Pravilno smo postavili en košček, a mozaik je še velik.
Microsoft Office je od svojega nastanka v poznih 80-ih letih prejšnjega stoletja popolnoma spremenil način dela, sodelovanja in komunikacije. Skozi desetletja se je razvijal iz osnovnega programskega paketa v zmogljivo oblačno platformo, ki danes vključuje umetno inteligenco pod skupno blagovno znamko Microsoft Copilot. Razvoj zbirke pisarniških programov ponazarja tehnološke inovacije, strateške poteze in Microsoftovo neomajno predanost izboljševanju produktivnosti.
Starine so lepe, a hkrati v sebi nosijo zgodbo. Vse na svetu je navdihnjeno s preteklostjo, z zgodovino, zato nam starine dajejo posebno energijo. Poleg užitka prinašajo tudi dobro naložbo. Kar je danes nekaj vredno, bo čez čas še vrednejše. Koliko, nam lahko razkrijejo naslednje aplikacije.
Branje elektronskih knjig na napravah z Googlovim operacijskim sistemom Android je danes lažje kot kadarkoli prej. Od klasičnih romanov, sodobnih uspešnic do strokovne literature in stripov, številne aplikacije omogočajo prilagodljivo in prijetno bralno izkušnjo. Vse več programskih bralnikov e-knjig ponuja temni način, sinhronizacijo v oblaku, podporo za različne formate (EPUB, PDF) in celo branje brez povezave. Ker je na trgu vedno več tudi Android naprav iz elektronskega papirja, je skrajni čas, da tovrstno ponudbo aplikacij za branje pogledamo pobliže.
Lagguy Wallpapers Zbirka ozadij visoke ločljivosti telefon odene v osebno krojene motive z globinskimi učinki novejših operacijskih sistemov iOS.
Jedrski reaktorji po vsem svetu električno energijo proizvajajo že več kot 70 let, zdaj pa to tehnologijo mogoče čakajo korenite spremembe.
Ena izmed bolj odbitih teorij zarote, ki je dobila pospešek pred štirimi leti, opisuje mrtvi internet. Na spletu naj bi večino vsebin, interakcij in prometa ustvarili boti in umetna inteligenca, sami pa smo tam kot glas vpijočega v puščavi. Zrno resnice v tej teoriji obstaja, razvoj umetne inteligence pa jo utegne uresničiti.
Marku Zuckerbergu, direktorju podjetja Facebook (zdaj Meta), so leta 2016 gorela tla pod nogami. Po ameriških volitvah, na katerih je prvič zmagal Donald J. Trump, so se namreč po vsem svetu pojavile kritike vloge dezinformacij v predvolilni kampanji. Družabna omrežja s Facebookom na čelu so po ocenah analitikov in politikov odigrala eno glavnih vlog pri nenadzorovanem širjenju nepreverjenih trditev in laži po spletu.
Nepričakovano je kitajska aplikacija Tiktok padla v središče geopolitičnih in ekonomskih preigravanj ter kupčij. Zahod trdi, da gre za nič manj kot trojanskega konja, ki želi od znotraj spodkopati stare zahodne demokracije, medtem ko lastnik ByteDance ponavlja, da gre za še eno v vrsti priljubljenih aplikacij, do katerih pa kitajske oblasti nimajo dostopa. Aplikacija je povzročila več izvršnih ukazov in v ZDA dobila celo svoj zakon, na Kitajskem pa izvozne omejitve.
Predstavljamo življenjske zgodbe izkušenih 'ajtijevcev' in strokovnjakov s področja računalništva. Dr. Mlakar sodi med pionirje na področju moderne uporabe umetne inteligence, saj se je je lotil že veliko pred tem, ko je postala del vsakodnevnih pogovorov.
Nekoč je obstajal Microsoft, ki je kupil 86-DOS, ga preimenoval v MS-DOS in obogatel. Danes preimenuje in postopoma ukinja blagovno znamko Office, verjetno z istim ciljem. Pa mu bo uspelo?
Letos je začel veljati novi plačni sistem v javnem sektorju, ki je povzročil obilico dela. Približno 200 tisoč javnim uslužbencem je bilo treba izračunati nove plače. Da ne bi stotine kadrovskih služb tavalo v temi in izumljalo tople vode, je ministrstvo za javno upravo pripravilo posebno »aplikacijo«. Pogledali smo pod pokrov in – zavzdihnili.
Arhiv
Po letih
Po kategorijah
Po avtorjih