Objavljeno: 6.12.2002

Seagate in Fujitsu z diski Serial ATA

Kljub zamujanju kot kaže prihaja čas za začetek prodaje prvih diskov z novimi vmesniki Serial ATA. Seagate je tako predstavil že drugo generacijo diskov z vmesnikom Serial ATA, čeprav je prvo generacijo videlo le majhno število izbranih preikuševalcev. Novi diski z oznakami 7200.7 in 7200.7 Plus bodo na voljo v različicah z velikostmi od 40 do 160 GB. Kot že sama oznaka pove, gre za diske s hitrostjo vrtenja 7200 vrtljajev na minuto, ki nudijo povprečni dostopni čas 8,5 ms in interni prenos podatkov s hitrostjo 683 Mb/s (20% bolje kot doslej). Vmesnik Serial ATA sicer zagotavlja prenos podatkov s hitrostmi do 150 MB/s, kar bo prišlo prav predvsem pri večjemu številu diskov priključenih na isti vmesnik (do 128). Model 7200.7 in 7200.7 Plus se razlikujeta le po velikosti medpomnilnika - prvi ima velikega 2 MB, drugi pa 8 MB. Začetek prodaje je januarja 2003, tedaj pa bodo znane tudi cene.

Diske z vmesnikom Serial ATA pa napovedujejo tudi pri podjetju Fujitsu. Zanimivo pa je, da gre v tem primeru za diske s premerom 2,5 palcev, ki so namenjeni zlasti uporabi v prenosnikih. Fujitsu namreč ne stavi toliko na hitrost novega vmesnika, kot na preprostejšo zgradbo, manjšo prostorsko potratnost in nižje proizvodnje stroške. Pri izdelkih za prenosnike so ti dejavniki še kako pomembni. Serial ATA tako uporablja s šestimi namesto 40 podatkovnimi vodniki, daljši pa lahko tudi celoten kabel (do enega metra). Fujitsujevi diski, ki bodo na voljo v različicah od 20 do 60 GB, bodo zato lahko tanjši in s tem zavzemali manj prostora. Čeprav pri japonskem proizvajalcu razmišljajo tudi o višji hitrosti vrtenja 5400 vrtljajev na minuto, bodo sprva vseeno ostali pri običajni hitrosti za ta velikostni razred diskov - 4200 vrtljajev na minuto. Diski bodo v prodaji že v prvem četrtletju 2003.

http://www.seagate.com

http://www.fujitsu.co.jp

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google zapira zadnja vrata za blokiranje oglasov

    Google bo s prihajajočimi posodobitvami spletnega brskalnika Chrome dokončno onemogočil delovanje priljubljenih razširitev za blokiranje oglasov, kot je uBlock Origin.

    Objavljeno: 16.6.2026 10:00
  • Trumpov telefon je skoraj popolna kopija HTC-jevega

    Razstavljanje težko pričakovanega pametnega telefona Trump Mobile T1, ki so ga opravili strokovnjaki pri iFixit, je potrdilo prejšnje sume ocenjevalcev opreme, da je naprava skoraj popolna kopija obstoječega modela HTC U24 Pro.

    Objavljeno: 12.6.2026 09:00
  • Google nam bo zaklenil ekosistem Android

    Dolgo vrsto let je bila ena izmed glavnih prednosti ekosistema Android njegova odprtost, saj za razliko od konkurenčnega Applovega iOS-a ni imel omejitev za nameščanje aplikacij. Resda je Google preverjal aplikacije, ki jih je uvrstil na svojo tržnico Play Store, a vsakdo je lahko mimo te tržnice namestil karkoli, če je z interneta prenesel namestitveno datoteko. Postopek se imenuje sideloading in je na primer na iOS onemogočen. To se bo zdaj zgodilo tudi na Androidu.

    Objavljeno: 19.6.2026 05:00
  • Droni bodo po novem leteli brez GPS-a in zemljevidov

    Raziskovalci z nizozemske Tehnološke univerze v Delftu so po vzoru čebel razvili učinkovit navigacijski sistem za drone Bee-Nav.

    Objavljeno: 9.6.2026 10:00
  • Nova Philipsova svetilka je umetno sonce za sobe brez oken

    Podjetje Philips je predstavilo novo stropno svetilko Philips Skylight, ki s pomočjo napredne LED tehnologije in sistema NatureConnect uspešno posnema videz ter globino prave strešne linije in v prostore prinaša ritem naravne sončne svetlobe.

    Objavljeno: 11.6.2026 09:15
  • Prihodnji teden bodo potekli certifikati za zagon računalnikov

    Bliža se datum, ki se je pred 15 leti zdel nedosegljivo daleč v prihodnosti. Potekli bodo certifikati iz leta 2011, s katerimi se varuje zagon osebnih računalnikov (Secure Boot), da se nanje ne ugnezdi škodljiva programska oprema že v UEFI/BIOS. Ne glede na operacijski sistem morajo posodobljene certifikate dobiti vsi starejši računalniki, najsi na njih teče Windows ali Linux. Prvi se večinoma posodobi sam.

    Objavljeno: 18.6.2026 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji