Objavljeno: 9.6.2025 07:00 | Teme: umetna inteligenca, podatkovni centri

Oracle in OpenAI v 40-milijardni naložbi v umetno inteligenco

V tehnološkem svetu se odvija ena največjih naložb v zgodovini umetne inteligence: Oracle naj bi za potrebe OpenAI kupil grafične procesorje Nvidia v vrednosti 40 milijard dolarjev. Gre za približno 400.000 najnovejših čipov GB200, ki bodo poganjali novo podatkovno središče v mestu Abilene, Teksas, znano kot Stargate. Projekt je del širšega projekta, vrednega 500 milijard dolarjev, v katero so vključeni tudi SoftBank, MGX iz Abu Dabija in OpenAI.

Podatkovni center Stargate bo porabil 1,2 gigavata energije in bo v celoti operativen do sredine leta 2026. Oracle bo infrastrukturo najel za 15 let in računsko moč podnajemal družbi OpenAI. Po načrtih naj bi podatkovni center nudil skoraj 16 zettaflopsov skupne računske moči v strežnikih razporejenih v 11.000 strežniških omarah.

Ta poteza predstavlja pomemben korak za OpenAI, ki s tem zmanjšuje svojo odvisnost od Microsofta, doslej glavnega ponudnika računalniške zmogljivosti za OpenAI. Projekt Stargate ni omejen le na ZDA. Načrtuje se tudi izgradnja podatkovnega središča v Združenih arabskih emiratih, ki naj bi uporabljalo več kot 2 milijona Nvidia čipov.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Internet umira, krivi smo sami

    Spletne strani in celotni internet se zanašajo na nepisano pravilo, ki se je v zadnjem letu začelo krhati in grozi, da bo pokopalo internet, kot ga poznamo. Zaradi agentov in modelov umetne inteligence čedalje manj klikamo na spletne strani, zaradi česar imajo te čedalje več težav s financiranjem. Zdi sem, da jim škoduje tudi Google, ki je doslej benevolentno zagotavljal promet s svojim iskalnikom.

    Objavljeno: 31.7.2025 05:00
  • Kaj se zgodi, če Samsungov Galaxy Z Fold prepognete 200.000-krat?

    Ustvarjalec vsebin tech-it je s prenosom v živo na YouTubu izvedel maratonski test, v katerem je ročno odprl in zaprl Samsung Galaxy Z Fold 7 kar 200.000-krat

    Objavljeno: 8.8.2025 10:00
  • Programerska naloga, ki je ni rešil nihče

    Vsako leto se najboljši dijaki v programiranju na svetu merijo na olimpijadi iz informatike, kjer nastopa tudi slovenska ekipa. Tekmovalci v dveh tekmovalnih dneh rešujejo šest nalog, kodo pa pišejo v jeziku C++. Ene izmed nalog letos ni rešil nihče izmed 330 tekmovalci.

    Objavljeno: 6.8.2025 07:00
  • Xiaomi predstavil pametni ventilator

    Xiaomi je v poletni vročini za evropske trge predstavil Smart Desktop Air Circulation Fan, kompakten pametni ventilator, zasnovan za močan pretok zraka v manjših prostorih. 

    Objavljeno: 6.8.2025 11:00
  • YouTube bo z umetno inteligenco preverjal starost

    YouTube bo začel uporabljati strojno učenje za zaznavanje uporabnikov, ki bi morali imeti najstniški račun

    Objavljeno: 31.7.2025 12:00
  • Photoshop s še več umetne inteligence

    Adobe je predstavil vrsto novih orodij z umetno inteligenco za Photoshop, ki olajšajo dodajanje ali odstranjevanje ljudi in predmetov na fotografijah. 

    Objavljeno: 31.7.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji