Sveže ideje
Lenovo Thinkpad Z13 (Gen 1) je zanimiv prenosnik, ki v serijo Thinkpad prinaša nekaj svežih idej.
Lenovo Thinkpad Z13 (Gen 1) je zanimiv prenosnik, ki v serijo Thinkpad prinaša nekaj svežih idej.
Asusovi igričarski prenosniki so kar redni obiskovalci naših preizkusov, tokrat smo v roke dobili model ROG Zephirus. Asusovi igričarski modeli Strix so debelejši in bolj kričeči, tudi z več osvetlitve RGB, prenosniki Zephirus pa prinašajo igričarsko zmogljivost v bolj kompaktnih, do neke mere tudi bolj elegantnih ohišjih. S tem merijo ne samo na igričarje, ampak tudi na zahtevnejše kreativne uporabnike, torej tiste, ki se ukvarjajo z grafiko, s fotografijo, z videom in s podobnimi zadevami, kjer pridejo zmogljivosti (tudi grafične) zelo prav.
Asusova serija prenosnikov Zenbook že več let ponuja dobro kombinacijo kompaktnega oblikovanja, tanke in lahke zasnove ter solidne zmogljivosti. V zadnjem letu pa se dodatno hvalijo tudi z množično vpeljavo zaslonov OLED. V tej seriji ponujajo nekaj različnih podskupin, kjer so prenosnik »UX« klasični tanki modeli s poudarkom na prenosljivosti in pisarniški rabi.
V preteklosti smo videli že kar nekaj prenosnikov z dvema zaslonoma, nazadnje smo ravno pred dobrim mesecem imeli v rokah Lenovo Yoga Book 9i. Njegov koncept je v tem, da se na spodnji polovici prenosnika celotna površina, torej tipkovnica, sledilna ploščica in ves prostor okoli njiju, zamenja z zaslonom.
Vsako leto tudi pri prenosnikih naletimo na kako nenavadno zamisel. Tokratna Yoga Book 9i je bila predstavljena že lani, a gre za zanimiv prenosnik, ki ima vgrajena dva zaslona. Ko ga odpremo, se namesto tipkovnice in sledilne ploščice čez ves spodnji del razkrije še en zaslon, ki je po lastnostnih povsem enak glavnemu. Ime prenosnika, Book, je zelo povedno – če prenosnik zasučemo za 90 stopinj, deluje kot knjiga.
Današnji (Windows) prenosniki so lahko zelo hitri, vendar jim zato hitro opeša sapa oziroma baterija. Ali pa so počasni in zdržijo ves dan. Gre tudi drugače? Mnogi poskušajo s procesorji ARM in z alternativnimi operacijskimi sistemi. Tudi Lenovo.
Večji proizvajalci strojne opreme prenosnikom že kar nekaj časa prilagajo tudi odprtokodne operacijske sisteme. In to ne le FreeDOS, ki že konec 20. stoletja ni bil smiselna izbira za vsakdanjo rabo. Dell se je odločil za Ubuntu in preverili smo, kako se je tega lotil in ali se je odločil pravilno.
Lenovova serija računalnikov Yoga meri na kreativne dejavnosti, torej na ustvarjalce različnih digitalnih vsebin. Kombinacija besed Slim in Pro pa nakazuje na razmeroma tanko ohišje in hkrati na solidne zmogljivosti. Na preizkus smo dobili dva prenosnika, ki se razlikujeta le po vgrajeni strojni opremi, predvsem po procesorju. Tako smo preizkus združili, ločeno pa bomo predstavili omenjene razlike v strojni opremi.
Pred slabima dvema letoma smo preizkusili Microsoftov Surface Laptop Studio, zdaj smo v roke dobili njegovo nadgradnjo, ki dolgemu imenu doda številko 2. Gre za na prvi pogled tipičen aluminijast prenosnik višjega razreda, ki pa ob prvem stiku pokaže nenavadno vpetje zaslona, kjer je sredini zadnje strani dodatni tečaj, ob pomoči katerega lahko zaslon »lebdi« nad tipkovnico.
Microsoft že dolgo ponuja lastne prenosnike v liniji Surface, preizkušeni model Go pa sodi v vstopni razred. A ker se Microsoft trudi ceniti se, podobno kot to počne Apple, se vstopnost ne kaže tudi pri ceni.
Nemško podjetje Tuxedo poleg sestavljanja računalniške strojne opreme (od prenosnikov do namiznih računalnikov) ponuja tudi svojo različico Linux distribucije, imenovano Tuxedo. Njihov slogan, zapisan v naslovu, smo želeli preizkusiti na nekoliko drugačen način, zato smo Microsoftova Okna za nekaj časa postavili v kot …
Dellov novi Latitude 5540 je izredno neopazen, preprost poslovni prenosnik, ki meri na poslovne uporabnike. Gre za dolgočasno temno siv prenosnik klasičnih mer, torej s 15,6-palčnim zaslonom, brez omembe vrednih oblikovalskih potez ali detajlov.
XPS je že leta Dellova serija računalnikov za zahtevne uporabnike. Tu najdemo tako izredno tanke in lahke prenosnike z aluminijastimi ohišji kot zmogljivejše modele z zmogljivimi procesorji in grafičnimi karticami. Med temi je tudi novi XPS 15 – 9530.
Lenovo Legion je že dobro poznana linija igričarskih prenosnikov višjega razreda, tokrat preizkušeni model Pro 7 pa smo dobili v skoraj najzmogljivejši sestavi. Gre seveda za razmeroma velik prenosnik z zaslonom diagonale 16 palcev – čeprav je to vseeno manjše kot nekoč, ko smo se pogovarjali o 17-palčnih modelih s še večjimi in z debelejšimi ohišji.
Serija Envy proizvajalca HP je namenjena zahtevnejšim domačim uporabnikom. V njej ponuja tanke prenosnike, ki so po prestižnosti (in s tem tudi ceno) pod serijo Spectre in nad nekoliko cenejšimi modeli Pavilion. Po našem mnenju pa so razlike zelo majhne in jih večina uporabnikov ne bo prav hitro opazila. Preizkušeni Envy x360 prinaša odlično aluminijasto ohišje, majhne mere (predvsem tankost) in dovolj majhno težo. Ohišje je kakovostno in preprosto oblikovano, z nekoliko odrezano zadnjo stranico in tečaji, kjer se na enem vidi tanek, nevpadljiv napis Envy. Stranice zaslona so dovolj ozke, le na zgornji in spodnji strani sta nekoliko širši.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih