Apple MagSafe bo postal standard Qi2
Standard za brezžično polnjenje Qi (»či«) dobiva naslednika, ki bo zasnovan na Applovem standardu MagSafe.
Standard za brezžično polnjenje Qi (»či«) dobiva naslednika, ki bo zasnovan na Applovem standardu MagSafe.
Spletni piškotki so ena izmed najbolj pogostih metod za spremljanje uporabe in uporabnikov na spletnih straneh. A nove zahteve za zaščito zasebnosti in večjo transparentnost glede uporabe osebnih podatkov so proizvajalce brskalnikov prisilile, da opustijo podporo za piškotke.
Vodilna podjetja na področju podatkovne analitike so predstavila novo iniciativo in združenje Data Cloud Alliance, ki obljublja lažji dostop ter prenosljivost podatkov med različnimi shrambami podatkov v oblaku. Cilj je predvsem olajšati digitalno transformacijo v podjetjih, ki tipično narekuje hiter in enostaven dostop do različnih podatkovnih virov.
Polprevodniški giganti so danes sporočili, da ustanavljajo konzorcij UCIe, ki bo poskrbel za poenoten način za povezave med jedri (die-to-die interconnect), ki bo omogočil odprt ekosistem čipletov (chiplet). H konzorciju so pristopili Advanced Semiconductor Engineering (ASE), AMD, Arm, Google Cloud, Intel Corporation, Meta, Microsoft Corporation, Qualcomm Incorporated, Samsung in Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.
Velika Britanija, ki je v zgodovini računalništva pogosto igrala eno glavnih vlog pri vzpostavitvah standardov, je nedavno najavila nov standard, ki bo postavljal temelje za uporabo algoritmov umetne inteligence v javnem in zasebnem sektorju. Cilj standarda je predvsem zagotavljanje transparentnosti pri uporabi algoritmov, s čemer obenem ščitijo pravice posameznikov, postavljajo pa tudi obveznosti za vse člane družbe.
Naslednja generacija standarda Wi-Fi bo sicer predvidoma nared šele okoli leta 2024, vendar že današnji orisi nakazujejo, da bo šlo za pomembno nadgradnjo. Prvi standard Wi-Fi sicer sega že v davno leto 1997, od tedaj pa smo doživeli šest večjih nadgradenj standarda. Zadnja sega v leto 2019, poznamo pa jo pod kratico 802.11ax.
Čedalje večja količina podatkov, ki se pretaka po internetnih povezavah sili proizvajalce v razvoj vse hitrejših omrežnih tehnologij. Organizacije, ki bdijo nad omrežnimi standardi, med njimi predvsem IEEE, se pripravljajo na naslednje različice protokola Ethernet, ki bodo podpirale fantastično hitre prenose. V pripravi je specifikacija za Ethernet s hitrostjo 800 Gbps, pospešeno pa potekajo razprave tudi o različici, ki bo omogočala prenose s hitrostjo kar 1,6 Tbps.
Združenje LTO Consortium je najavilo specifikacijo za novo generacijo tračnih enot imenovano LTO-9, ki omogoča hrambo 50% več podatkov kot generacija LTO-8 in kar 200% več kot pri kasetah LTO-7. Skupno lahko na posamezno kaseto zdaj shranimo do 45 TB podatkov, ob upoštevanju povprečnega stiskalnega razmerja podatkov 2,5:1. Brez uporabe stiskanja lahko na eno kaseto shranimo do 18 TB podatkov.