Prihajajo diski velikosti 30 in več TB
Western Digital je pred kratkim predstavil diskovni pogon Ultrastar DC HC670 UltraSMR s kar 26 TB prostora, že v 2023 pa se pričakuje pogone velikosti čez 30 TB.
Western Digital je pred kratkim predstavil diskovni pogon Ultrastar DC HC670 UltraSMR s kar 26 TB prostora, že v 2023 pa se pričakuje pogone velikosti čez 30 TB.
Samsung in Adata sta na sejmu CES prikazala prve prototipe nove generacije pomnilniških enot SSD, ki z gostitelji komunicirajo prek novega vodila PCIe 5.0 in protokola NVMe 2.0. Ti prinašajo bistveno večje hitrosti prenosa. Prvi testi so pokazali, da lahko pri Samsungovih enotah pričakujemo zaporedno hitrost branja podatkov v rangu 13 GB/s, kar je 1,8-krat bolje kot pri enotah SSD na vodilu PCIe 4.0.
Kljub temu, da se proizvajalci in kupci vse bolj usmerjajo k pomnilniškim enotam s tehnologijo Flash RAM, klasične diske z magnetnimi površinami ne gre odpisati. Seagate in Western Digital pripravljata diske z zmogljivostmi 20 ter celo 30 TB, zaenkrat pa ni videti, da se bo razvoj v tej smeri kaj kmnalu ustavil.
Najprej pojasnilo: zetabajt je tisoč exabajtov. Exabajt je tisoč petabajtov. Petabajt je tisoč terabajtov in to je končno nekaj, s čimer se lažje poistovetimo, saj se s temi velikostmi srečujemo že v domačem okolju. Zetabajt je torej milijarda terabajtov.
Združenje LTO Consortium je najavilo specifikacijo za novo generacijo tračnih enot imenovano LTO-9, ki omogoča hrambo 50% več podatkov kot generacija LTO-8 in kar 200% več kot pri kasetah LTO-7. Skupno lahko na posamezno kaseto zdaj shranimo do 45 TB podatkov, ob upoštevanju povprečnega stiskalnega razmerja podatkov 2,5:1. Brez uporabe stiskanja lahko na eno kaseto shranimo do 18 TB podatkov.
Omrežne naprave NAS so po našem mnenju eden koristnejših dodatkov, a marsikateri uporabnik sploh ne ve zanje. Opravljajo lahko preprosto vlogo zunanjega diska, omogočajo kasnejše razširitve in vsaj nekoliko zvišajo stopnjo varnosti podatkov. Še bolj koristne so kot osrednje skladišče za domače omrežje, torej kot nekakšen domači strežnik, ki poleg strežbe datotek opravlja še kakšno drugo nalogo. Sem sodi deljenje tiskalnikov in zunanjih diskov, delovanje kot večpredstavni strežnik prek DLNA, iTunes ali Plex, postavitev preproste spletne strani (recimo Wordpress), možnost delovanja kot strežnik VPN itd.
Pri mobilnih napravah smo v primerjavi s prenosniki omejeni predvsem z velikostjo shramb, kar je škoda, saj so tablice kakor nalašč za gledanje filmov ali nadaljevank. Na prenosnike smo ob prostorski stiski z lahkoto priklapljali zunanje diske, pri mobilnih napravah pa to ni tako preprosto.
Zunanji diski so zelo priljubljeni, sploh majhni, dvoinpolpalčni modeli med uporabniki prenosnikov. Takih, ki podpirajo novi standard USB 3.0, je vse več, ni pa ravno veliko modelov, ki bi podpirali tudi Applov hitri vmesnik Thunderbolt. Preizkusili smo izjemo, LaCijev trpežni model, ki podpira oba.
Buffalo je podjetje, ki slovi po preprostih nastavitvah in lahkem upravljanju svojih omrežnih diskov. Oboje smo potrdili tudi na naših preizkusih in, ko smo dobili v roke prenosni disk, ki se brezžično pogovarja s pametnim telefonom, so bila pričakovanja velika.
Klasični diskovni pogoni so po pol stoletja neprestanih izboljšav dosegli zenit. Prihajajo sodobni pogoni brez gibljivih delov (SSD), ki počasi, a vztrajno izpodrivajo ta ohišja z »vrtečimi se podatkovnimi ploščami«. Bomo kmalu uporabljali le osebne računalnike brez gibljivih delov?