Objavljeno: 7.4.2019

Velika Britanija začenja z blokado spletne pornografije za mlajše od 18 let

V Veliki Britaniji so že pred časom sprejeli zakon, ki »ščiti« mladoletne pred menda kvarnim vplivom spletne pornografije. Te dni ga bodo končno začeli postavljati v življenje, čeprav naj bi trajalo še nekaj mesecev, preden bo dokončno zaživel.

Zakon določa, da morajo vsi ponudniki pornografije v internetu za vsakega državljana Velike Britanije preveriti, ali je starejši od 18 let, sicer mu dostopa ne smejo dovoliti. Preverjanje bo moralo biti strogo in ne bo temeljilo na zaupanju, kot smo ga vajeni pri različnih spletnih servisih (»Si star več kot 18 let?«, »Da, sem.«, »OK.«). Uporabniki se bodo morali izkazati s fotografijo uradnega osebnega dokumenta (potni list ali vozniško dovoljenje), ali pa bodo dostop do pornografske strani kupili pri uradnem prodajalcu v realnem svetu. Spletne strani, ki se zakona ne bodo držale, bodo denarno kaznovane ali pa jih bodo internetni ponudniki v Veliki Britaniji blokirali. Zanimivo je, da zakon eksplicitno zadeva le komercialne ponudnike pornografije, medtem ko so spletni ponudniki, kjer je pornografije le del ponudbe (denimo Twitter in do nedavnega Tumblr), izvzeti.

Preverjanje starosti bo omogočeno tudi posrednikom - na voljo bodo podjetja, ki bodo opravljala preverjanje, nato pa bodo preverjene uporabnike »spustila naprej« do dejanskega ponudnika pornografije. Kot nekakšen »Login with Google«, torej. Nasprotniki zakona opozarjajo, da je eden največjih takšnih sistemov AgeID, ki ga je že pred časom (za preverjanje dostopa do nemških pornografskih strani) vzpostavilo podjetje MindGeek, ki ima v lasti kar nekaj pornografskih strani, med drugim tudi veliki Pornhub. Lahko si torej zamislimo, da bo zakon ustvaril nekakšne »pornografske Marke Zuckerberge«, ki bodo imeli verificirane osebne podatke vseh oseb, ki jih zanima spletna pornografija in še več – natančno bodo vedeli kakšen tip pornografije jih zanima, jasna bo spolna usmerjenost in še kaj.

AgeID odgovarja, da osebnih podatkov oseb ne hranijo (in jih ne bodo hranili), uporabljajo jih le v procesu verifikacije, nato pa izbrišejo.

Postavlja se seveda vprašanje, kako učinkovit bo novi zakon in ali ne bo le sprožil dodatno povpraševanje po servisih VPN, s katerimi se je mogoče predstaviti kot nedržavljan Velike Britanije…

TheGuardian

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Konec poti za slovensko upravljanje z računi

    Storitev noprintZ, ki je uporabnikom omogočala prejemanje digitalnih računov in ročni vnos fizičnih računov, se bo ob koncu leta 2025 dokončno poslovila. 

    Objavljeno: 12.11.2025 06:00 | Teme: android, mobilna aplikacija, Slovenija
  • V ZDA bodo retroaktivno prepovedali DJI-jeve letalnike

    Ameriška Zvezna komisija za telekomunikacija (FCC) je sprejela sila nenavadno odločitev in za nazaj prepovedala uporabo naprav, ki jih je že odobrila in sprostila njihov uvoz v ZDA. Odločitev, da to smejo storiti, so sprejeli s tremi glasovi za in nobenim proti. Uperjena je proti kitajskemu proizvajalcu letalnikov DJI.

    Objavljeno: 3.11.2025 07:00
  • Microsoft pokazal Windows 11 26H1, ki na običajnih računalnikih ne bo deloval

    Verzija Windows 11, ki bo izšla prihodnje leto, se bo predvidljivo imenovala Windows 11 26H1, a je zelo verjetno ne bomo mogli uporabljati. Na kanalu Canary v programu Insider Preview se je predogledna izdaja (Build 28000) pojavila te dni, kar naznanja začetek nekoliko bolj javnega testiranja. Zdi pa se, da bo omejena na ARM-jeve procesorje.

    Objavljeno: 11.11.2025 05:00
  • Umetno inteligentni brskalniki prikažejo plačljive vsebine zastonj!

    Nekateri novi brskalniki, ki temeljijo na umetni inteligenci, lahko zaobidejo plačljive mehanizme medijskih vsebin. 

    Objavljeno: 4.11.2025 16:00
  • Kdo bo Python rešil pred smrtjo?

    Fundacija Python, ki skrbi za razvoj izjemno popularnega istoimenskega programskega jezika, je zavrnila 1,5 milijona dolarjev vredno finančno podporo Nacionalne znanstvene fundacije (NSF), ker jo je pogojevala z opustitvijo vseh programov raznolikosti, enakopravnosti in vključenosti (DEI). Namesto tega zato zbirajo donacije, kjer jim gre presenetljivo dobro.

    Objavljeno: 11.11.2025 07:00
  • Microsoft zakrpal hrošča: Windows 10 in 11 se končno znata ugasniti

    V najnovejši verziji popravkov za Windows 10 in 11 je Microsoft po več kot desetletju zakrpal hrošča, ki je marsikoga spravljal v dvome, ali njegov spomin še deluje. Če ste po uporabi Windows Update želeli računalnik ugasniti in ste izbrali Update and shut down, se je računalnik z Windows 10 ali 11 nemalokrat ponovno zagnal. Verjetno ste pomislili, da ste pomotoma kliknili Update and restart.

    Objavljeno: 4.11.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji