Objavljeno: 11.3.2010

Pametni telefoni kot detektorji onesnaženja

Raziskovalci laboratorija Intel Labs so predstavili rezultate projekta z imenom Common Sense, s katerim so razvili napravo za lokalno merjenje onesnaženosti zraka in sprotno posredovanje informacij na internet. Tehnologija bi lahko nekega dne pristala tudi v bodočih pametnih telefonih.

Male prenosne naprave imajo vgrajen detektor za dušikov oksid, ogljikov monoksid in ozon, GPS sprejemnik za določanje natančne lokacije in vmesnik GSM za posredovanje informacij v centralno bazo podatkov. Z ustrezno programsko opremo je nato mogoče podatke o onesnaženosti določiti zelo natančno, celo za posamezno sosesko.

Projekt je požel velik interes med predstavniki velikih mest in povsem možno je, da bo Intel nekega dne proizvajal povsem takšne naprave. Še bolj zanimiva pa je možnost in načrt, da bi detektor miniaturizirali in vgradili v mobilne telefone, s tem pa približali široki množici ljudi. Zanimiv je tudi vzporedni projekt programske opreme, ki se samodejno uči in na podlagi posredovanih podatkov samodejno določi najbolj verjeten vir onesnaženja.

http://www.intel.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Preboj, ki bo pospešil internet

    Kitajska telekomunikacijska in optična podjetja so z uspešnim preizkusom tehnologije optičnih vlaken z votlim jedrom postavila nov zgodovinski mejnik na področju globalnih komunikacij.

    Objavljeno: 29.6.2026 12:00
  • Aretacija hekerja razkrila, da nam Microsoft sledi

    Ameriške oblasti so z aretacijo 19-letnega hekerja Petra Stokesa iz Evrope zadale močan udarec zloglasni kibernetski tolpi Scattered Spider, vendar je primer v javnosti sprožil preplah predvsem zaradi načina, kako so osumljenca izsledile.

    Objavljeno: 8.7.2026 09:00
  • Baterije električnih vozil zdržijo bistveno dlje, kot smo mislili

    Najnovejša raziskava analitskega podjetja Recurrent je ovrgla zakoreninjene mite o hitrem propadanju baterij v električnih vozilih.

    Objavljeno: 8.7.2026 11:00
  • Vse prihranke je vložil v GTA 6, zdaj se mu vsi smejijo!

    Na družbenem omrežju X je med igričarsko skupnostjo završalo ob objavi uporabnika z vzdevkom @AryanBundles.

    Objavljeno: 1.7.2026 10:00
  • Ljudje vrtajo v očala, da bi vas na skrivaj posneli

    Pametna očala prinašajo vrsto tveganj in vprašanj glede zasebnosti, saj omogočajo skoraj prikrito snemanje kadarkoli in kjerkoli. Meta je zato svojim očalom dodala tako imenovano zasebnostno ledico (privacy LED), ki jasno in okolici vidno utripa, kadar uporabnik snema. A ljudje ne bi bili ljudje, če ne bi takoj začeli iskati načine, kako varovalko obiti.

    Objavljeno: 10.7.2026 05:00
  • Napaka na napako …

    Uvedba umetne inteligence v poslovanje obeta večjo učinkovitost in nižje stroške, vendar praksa pogosto prinese nepredvidene ovire. Ko algoritem naleti na nepredvidljivost človeškega vedenja ali kompleksnost resničnega sveta, podjetja včasih ugotovijo, da je bil stari, analogni način pravzaprav boljši.

    Objavljeno: 30.6.2026 | Avtor: Boris Šavc | Monitor Julij-avgust 2026
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji