Objavljeno: 31.1.2025 05:00

DeepSeek R1 bo na voljo v računalniki Windows 11 Copilot+

Microsoft je sporočil, da bo za nevronske procesorje prilagojena verzija modela umetne inteligence DeepSeek-R1 na voljo tudi v računalniki Windows 11 Copilot+. Gre za sisteme, ki za zdaj tečejo na Qualcommovih čipih Snapdragon X, v bližnji prihodnosti pa tudi Intelovih procesorjih Lunar Lake in AMD Ryzen AI 9.

Spočetka bo na voljo "oskubljeni" model z 1,5 milijardami parametrov, DeepSeek-R1-Distill-Qwen-1.5B. Uporabljali ga bodo lahko razvijalci, ki imajo Microsoft AI Toolkit. Kasneje bodo dodali še modela s sedmimi in štirinajstimi milijardami parametrov.

Računalniki Windows 11 Copilot+ imajo vsaj 256 GB prostora, 16 GB pomnilnika in NPU z zmogljivostjo vsaj 40 TOPS. Microsoft zagotavlja, da bo to dovolj, da bo DeepSeek R1 (Distilled R1) tekel lokalno.

Točno o tem smo govorili, ko je DeepSeek pred nekaj dnevi zatresel svet. Cenejši in manj potratni modeli so morda res slaba novica za Nvidio v kratkoročnem pogledu, dolgoročno pa pomeni, da bo povpraševanja po umetni inteligenci – več. Tudi avtomobilska industrija je zrasla, ko je začel voziti slehernik.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Severna Koreja s kriptovalutami in lažnimi zaposlenimi nakradla milijarde

    Za razliko od praktično vseh ostalih držav se Severna Koreja v veliki meri zanaša na internetni kriminal in kriptoprevare za financiranje delovanja države in izogibanje sankcijam. Tudi eden večjih letošnjih vdorov, ko so neznanci z borze Bybit ukradli za poldrugo milijardo dolarjev kriptovalute ether, je bil plod Severne Koreje.

    Objavljeno: 27.10.2025 07:00
  • V ZDA bodo retroaktivno prepovedali DJI-jeve letalnike

    Ameriška Zvezna komisija za telekomunikacija (FCC) je sprejela sila nenavadno odločitev in za nazaj prepovedala uporabo naprav, ki jih je že odobrila in sprostila njihov uvoz v ZDA. Odločitev, da to smejo storiti, so sprejeli s tremi glasovi za in nobenim proti. Uperjena je proti kitajskemu proizvajalcu letalnikov DJI.

    Objavljeno: 3.11.2025 07:00
  • Uvodnik: Vedno je kriv DNS!

    Konec oktobra se je zgodilo nekaj, kar bi lahko imenovali že klasika digitalne dobe – Amazonov oblak AWS je spet odpovedal poslušnost. Tokrat je šlo za podatkovni center US-EAST-1, tisti najbolj obremenjeni in najstarejši del Amazonove infrastrukture, ki poganja velik del svetovnega spleta.

    Objavljeno: 28.10.2025 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor November 2025
  • Umetno inteligentni brskalniki prikažejo plačljive vsebine zastonj!

    Nekateri novi brskalniki, ki temeljijo na umetni inteligenci, lahko zaobidejo plačljive mehanizme medijskih vsebin. 

    Objavljeno: 4.11.2025 16:00
  • Microsoft zakrpal hrošča: Windows 10 in 11 se končno znata ugasniti

    V najnovejši verziji popravkov za Windows 10 in 11 je Microsoft po več kot desetletju zakrpal hrošča, ki je marsikoga spravljal v dvome, ali njegov spomin še deluje. Če ste po uporabi Windows Update želeli računalnik ugasniti in ste izbrali Update and shut down, se je računalnik z Windows 10 ali 11 nemalokrat ponovno zagnal. Verjetno ste pomislili, da ste pomotoma kliknili Update and restart.

    Objavljeno: 4.11.2025 05:00
  • Brezplačni »Photoshop«

    Zbirka grafičnih orodij Affinity, ki je doslej stala do 70 evrov na posamezno aplikacijo, je po novem zastonj.

    Objavljeno: 3.11.2025 15:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji