Slovensko podjetje postavilo enega najzmogljivejših superračunalnikov na svetu
V Bologni nastaja eden najzmogljivejših superračunalnikov na svetu, postavlja pa ga slovensko podjetje ATR.SIS iz Trzina.
V Bologni nastaja eden najzmogljivejših superračunalnikov na svetu, postavlja pa ga slovensko podjetje ATR.SIS iz Trzina.
Američani so ponovno prevzeli vodstvo na seznamu najhitrejših superračunalnikov na svetu Top500. Po dveh letih se s prvega mesta poslavlja japonski računalnik Fugaku, ki ga več kot dostojno nadomešča Frontier iz Tennesseeja. V Nacionalnem laboratoriju Oak Ridge postavljeni Frontier zmore 1,1 eksaflop/s, s čimer gre za prvi eksaskalni superračunalnik v zgodovini. Vrhnjo zmogljivost ima celo 1,7 eksaflop/s. Fugaku je sicer nazivno prav tako presegal magično mejo, a v realnih testih više od 537 petaflop/s (vrhnjo) ni šlo.
Podjetje Meta, krovna družba nad družabnim omrežjem Facebook, pospešeno gradi superračunalnik, ki bo specifično namenjen za uporabo z algoritmi strojnega učenja in umetne inteligence. Računalnik, ki ga imenujejo RSC (Research SuperCluster), bo do konca leta 2022 postal najzmogljivejši računalniški sistem za procesiranje algoritmov umetne inteligence, ciljajo pa na procesno moč v območju 5 exaFLOPS (5 * 1018) računskih operacij s plavajočo vejico na sekundo. Za primerjavo, Tesla je leta 2021 sestavil superračunalnik s podobnim namenom, ki zmore približno 1,8 exaFLOPS.
Tesla sicer ni prvo ime, na katero pomislimo v svetu superračunalnikov, kljub temu so predstavili peti najhitrejši računalnik na svetu, načrtujejo pa še hitrejši računalnik.
V Mariboru je Inštitut informacijskih znanost (IZUM) uradno prevzel novi superračunalnik Vega, ki je z naskokom najzmogljivejši v Sloveniji. V okviru evropskega javno-zasebnega partnerstva EuroHPC JU je bil Vega postavljen v operaciji HPC RIVR, ki jo sofinancirata Evropska unija in Slovenija. To je najdražji kos raziskovalne opreme v Sloveniji, saj je stal dobrih 17 milijonov evrov.
ARNES-ov superračunalnik, ki je del slovenske mreže računskih kapacitet SLING, je dobil obsežno nadgradnjo, s katero postaja najzmogljivejši superračunalnik v Sloveniji. A že marca se obeta še 13-krat zmogljivejši sistem v Mariboru.
Ni sicer prvi, je prvikrat na prvem mestu. Na najnovejši lestvici najhitrejših superračunalnikov na svetu Top500 je namreč na čelu novinec, ki je zgrajen na arhitekturi ARM. Japonski sistem Fugaku sestavljajo procesorji A64FX, ki imajo 48 jeder na osnovi ARM. Skupno so na seznamu le štirje superračunalniki z ARM, velika večina pa uporablja x86, od tega v glavnem Intel, nekaj pa AMD.