Prvi procesor x86 je star 46 let!
Na današnji dan leta 1978 je Intel predstavil procesor 8086.
Na današnji dan leta 1978 je Intel predstavil procesor 8086.
Intel je predstavil svojo najnovejšo serijo procesorjev Xeon 6, ki obljubljajo nov korak naprej v zmogljivosti podatkovnih centrov in izboljšano energetsko učinkovitostjo. Na dogodku Vision 2024 je Intel napovedal tudi novo označevanje za svoje procesorje, pri čemer bosta prva pod oznako Xeon 6 izšla modela Granite Rapids in Sierra Forest.
Podjetje Ampere Computing je predstavilo novi 256-jedrni procesor AmpereOne, namenjen povečanju učinkovitosti podatkovnih centrov. Novi čip, ki bo na voljo prihodnje leto, obljublja 40% boljšo zmogljivost v primerjavi z obstoječimi CPU-ji, medtem ko ohranja enako porabo energije kot Amperejev 192-jedrni čip.
Bliža se konec Intelove preiskave, zakaj se novejši procesorji 13. in 14. generacije nepojasnjeno sesuvajo pri igranju iger s pogonom Unreal Engine. Točnega razloga še niso dognali, so pa odkrili, v katerih okoliščinah se napake pojavijo. Krivec so najverjetneje preveč navdušeni proizvajalci matičnih plošč.
Podjetje Nvidia je napovedalo procesorsko platformo za umetno inteligenco naslednje generacije, imenovano Blackwell, katere čipi so od 7- do 30-krat hitrejši od dosedanjih izredno priljubljenih in iskanih modelov H100, hkrati pa porabijo 25-krat manj energije.
Podjetje Cerebras je razkrilo svoj najnovejši procesor za umetno inteligenco, ki na površini velikosti krožnika za večerjo ponuja dvakrat večjo zmogljivost na vat kot njegov predhodnik, poleg tega strateško pa sodelujejo z družbo Qualcomm, ki želi ponuditi alternativo trenutnemu prevladujočemu položaju družbe Nvidia.
Intel je na dogodku AI Everywhere predstavil svoje nove procesorje Intel Core Ultra, ki podpirajo ukaze za izvajanje funkcij umetne inteligence in bodo namenjeni osebnim računalnikom PC. Obenem so z umetno inteligenco opremili tudi strežniške procesorje Xeon.
Med glavnimi ponudniki storitev v oblaku ta hip poteka ogorčena bitka za procesorjev Nvidia, kot trenutno še vedno poglavitnih elementov za podporo algoritmov generativne umetne inteligence. Najnovejši podatki razkrivajo, da sta Microsoft in meta pri temu uspešnejša kot Google in Amazon.
Veliki ponudniki storitev v oblaku se vse bolj pogosto odločajo za razvoj lastnih procesorjev, ki so optimizirani za čim bolj učinkovito uporabo v oblaku. Zadnji med velikimi se je na to področje podal Microsoft, ki bo kmalu uvedel lastne čipe razvite po meri za procesiranje algoritmov umetne inteligence in storitev v oblaku podjetja.
Intel je izdal posodobitev mikrokode za odpravo hude varnostne napake v procesorjih, ki bi lahko bila zlorabljena proti gostiteljem v oblaku.