Canon PowerShot A800
Model A800 spada na spodnji konec družine PowerShot. Zares enostaven fotoaparat, ki ne postreže z nobenimi presežniki, odlikuje predvsem nizka cena.
Model A800 spada na spodnji konec družine PowerShot. Zares enostaven fotoaparat, ki ne postreže z nobenimi presežniki, odlikuje predvsem nizka cena.
Canonova družina digitalnih fotoaparatov PowerShot obsega zelo različne modele - od zmogljivih in velikih naprav, podobnih zrcalnorefleksnim fotoaparatom, do malčkov, kakršen je A2200. Gre prav zares za žepni model, ki pa z majhnostjo ne opravičuje slabe opremljenosti. Ravno nasprotno - vanj so poleg zmogljive programske opreme stlačili tudi prav uporabno optiko.
Nezahtevni oziroma domači uporabniki fotoaparate marsikdaj ocenjujejo po fizični velikosti aparata. To do neke mere celo velja - najboljši in najdražji aparati DSLR so praviloma tudi največji in najtežji. Pri kompaktnih digitalnih aparatih je podobno, saj so do nedavna za najzmogljivejše oziroma najboljše veljali aparati z veliko povečavo goriščnic (t. i. aparati 'superzum'). A že pred nekaj leti je Panasonic predstavil zanimiv aparat, imenovan LX-3, ki je v majhnem ohišju skrival odličen objektiv z zelo veliko zaslonko F/2,0 in širokim kotom 24 mm. To pa je za zahtevnejše uporabnike praviloma pomembnejše od velikih zumov in težkih ohišij.
Pred slabima dvema letoma sta Olympus in Panasonic predstavila segment malih aparatov z izmenljivimi objektivi in tipali velikosti razreda DSLR. Veliko je bilo dvomov o tem, ali bodo uporabniki te vrste aparatov sprejeli, danes pa podobne rešitve najdemo tudi pri drugih izdelovalcih. Aparati z izmenljivimi objektivi s kompaktnimi merami in kakovostjo slike razreda DSLR delujejo. Pa še strašno lepi so.
Kar nekaj izdelovalcev je čez noč ugotovilo, da uporabniki ne "padajo" več na enormne ločljivosti, temveč imajo raje uporabno število pik z visoko občutljivostjo. Mednje se je zdaj zapisal tudi Olympus, ki je z aparatom XZ-1 pravzaprav žepni aparat z visoko občutljivim tipalom 10 megapik. Da je rezultat še boljši, pa so pred tipalo postavili še zelo svetel objektiv z največjo odprtostjo zaslonke f 1.8, ki je za nameček opremljen še z mehansko stabilizacijo tipala. Malokdo pa se spominja, da je Olympus pred časom že ponujal aparate s tako svetlimi objektivi v svoji seriji C kompaktnih aparatov.
Pred približno letom dni predstavljeni Olympusov Tough-8010 je še vedno aktualen paradni konj med oklepljenimi žepnimi aparati tega izdelovalca, ki je to vrsto aparatov najbolj razvil v smeri odpornosti za vodo in udarce. Kakovostno kovinsko ohišje mu omogoča, da se z njim lahko potopimo vse do globine deset metrov, in to nam z globinomerom tudi pokaže. Prenese tudi padec na trda tla z višine dveh metrov in celotno težo človeka, ki tehta sto kilogramov.
Pixma MX885 je popolnoma nova naprava, ki se ponaša z goro uporabnih funkcij, obljublja odlično kakovost tiska in pri Canonu pravijo, da tudi hitrost ne zaostaja. Obeti so torej dobri.
Februarja je Canon predstavil tri nove večfunkcijske naprave, ki zamenjujejo modele Pixma MX350, MX340 in MX320 ter merijo predvsem na uporabo v domačih pisarnah ali drugod, kjer so obremenitve in zahteve manjše. Vstopni model nove serije z oznako MX360 smo prav tako preizkusili v tej številki, MX410 pa je stopničko višje.
Canon PIXMA iP4850 je naslednik odhajajočega modela iP4700. Primerka že na pogled težko ločimo in tudi drobovji sta si močno podobni. To ni mišljeno slabo, saj je zapuščino iP4700 vredno podedovati in pri Canonu so se odločili, da ne bodo popravljali tistega, kar ni pokvarjeno, ampak bodo le malce izboljšali že tako dobro osnovo. Tako kot predhodnik je novinec sposoben ločljivosti do 9600 × 2400 pik na palec in zasede razmeroma malo prostora. Osnovne mere 431 × 297 × 153 mm se ob polni iztegnitvi odlagalnika in večnamenskega podajalnika sicer malce povečajo, a kompaktnost ostaja.
Ricoh Aficio SP 3410DN sodi med osnovnejše črno-bele laserske tiskalnike, na voljo pa je več različic. Od povsem osnovnega tiskalnika do večnamenske naprave. Na tokratnem preizkusu smo si ogledali nekoliko zmogljivejšo različico, saj nam oznaka "DN" v imenu nakazuje, da ima tiskalnik vgrajen obračalnik za tisk na obe strani papirja in omrežni vmesnik, ki pa je dandanes v poslovni rabi skorajda nujna oprema.