Objavljeno: 11.12.2002

16-procesorski xSeries 440

IBM je nekoliko presenetil s predstavitvijo 16-procesorske različice svojega največjega strežnika z Intelovo arhitekturo, modela eServer xSeries 440. Objava novega modela se je zgodila hitreje, kot so pričakovali analitiki in le malo po tem, ko so na dan pricurljale vesti o še zmogljivejši 32-procesorski različici, ki bo predvidoma predstavljena naslednje leto. IBM torej z novim sistemom ni čakal na novi Microsoftov operacijski sistem Windows .NET Server 2003, ki bo znal že sistemsko podpirati 16-procesorske strežnike, temveč je v sodelovanju z Microsoftom nekoliko prilagodil sedanjo različico strežnika Windows 2000 Datacenter Server.

IBM z novim strežnikom x440 tudi jasno cilja na uporabnike Linux in tiste, ki želijo na strežniku uporabljati procesorsko particioniranje in navidezne strežnike, saj novinec v celoti podpira paket VMware ESX Server 1.5, ki omogoča v enem fizičnem strežniku vzpostavitev večjega števila navideznih strežnikov. Zanimivo pa je, da se je pri novem strežniku odrekel čakanju na nove Xeone MP (Gallatin), ampak za osnovo uporabil obstoječe Xeone MP, ki so že uporabljeni v 4 in 8-procesorski različici strežnika xSeries 440. Ti delujejo s takti od 1,4 do 1,6 GHz, imajo pa od 512 KB do 1 MB velik tretjenivojski predpomnilnik. IBM k temu dodaja še 64 MB velik četrtonivojski predpomnilnik, ki izravnava pretok podatkov med procesorji in centralnim pomnilnikom.

16 procesorjev je pravzaprav sestavljenih iz štirih štiriprocesorskih strežnikov, ki so povezani med seboj preko hitrega procesorskega vodila in delujejo kot celota. Za razširitve je na voljo prostor za šest kartic PCI-X, za doplačilo pa si je mogoče omisliti dodatno razširitveno ohišje, v katerega lahko spravimo še 12 kartic. Osnovna različica 16-procesorskega strežnika ima 8 GB velik pomnilnik in stane okoli 80.000 dolarjev. Pomnilnik je moč razširiti do 32 GB, cene pa se z najhitrejšimi različicami procesorjev povzpnejo čez 150.000 dolarjev.

http://www.ibm.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google zapira zadnja vrata za blokiranje oglasov

    Google bo s prihajajočimi posodobitvami spletnega brskalnika Chrome dokončno onemogočil delovanje priljubljenih razširitev za blokiranje oglasov, kot je uBlock Origin.

    Objavljeno: 16.6.2026 10:00
  • Trumpov telefon je skoraj popolna kopija HTC-jevega

    Razstavljanje težko pričakovanega pametnega telefona Trump Mobile T1, ki so ga opravili strokovnjaki pri iFixit, je potrdilo prejšnje sume ocenjevalcev opreme, da je naprava skoraj popolna kopija obstoječega modela HTC U24 Pro.

    Objavljeno: 12.6.2026 09:00
  • Google nam bo zaklenil ekosistem Android

    Dolgo vrsto let je bila ena izmed glavnih prednosti ekosistema Android njegova odprtost, saj za razliko od konkurenčnega Applovega iOS-a ni imel omejitev za nameščanje aplikacij. Resda je Google preverjal aplikacije, ki jih je uvrstil na svojo tržnico Play Store, a vsakdo je lahko mimo te tržnice namestil karkoli, če je z interneta prenesel namestitveno datoteko. Postopek se imenuje sideloading in je na primer na iOS onemogočen. To se bo zdaj zgodilo tudi na Androidu.

    Objavljeno: 19.6.2026 05:00
  • Droni bodo po novem leteli brez GPS-a in zemljevidov

    Raziskovalci z nizozemske Tehnološke univerze v Delftu so po vzoru čebel razvili učinkovit navigacijski sistem za drone Bee-Nav.

    Objavljeno: 9.6.2026 10:00
  • Prihodnji teden bodo potekli certifikati za zagon računalnikov

    Bliža se datum, ki se je pred 15 leti zdel nedosegljivo daleč v prihodnosti. Potekli bodo certifikati iz leta 2011, s katerimi se varuje zagon osebnih računalnikov (Secure Boot), da se nanje ne ugnezdi škodljiva programska oprema že v UEFI/BIOS. Ne glede na operacijski sistem morajo posodobljene certifikate dobiti vsi starejši računalniki, najsi na njih teče Windows ali Linux. Prvi se večinoma posodobi sam.

    Objavljeno: 18.6.2026 05:00
  • Nova Philipsova svetilka je umetno sonce za sobe brez oken

    Podjetje Philips je predstavilo novo stropno svetilko Philips Skylight, ki s pomočjo napredne LED tehnologije in sistema NatureConnect uspešno posnema videz ter globino prave strešne linije in v prostore prinaša ritem naravne sončne svetlobe.

    Objavljeno: 11.6.2026 09:15
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji