Nekaj uporabnih za Excel
Nadaljujemo pisarniške nasvete – zaklepanje celic, seznami, štetje v njih …
Nadaljujemo pisarniške nasvete – zaklepanje celic, seznami, štetje v njih …
Ste vedeli, da lahko v Wordovih tabelah uporabimo tudi formule, podobno kot v Excelu? Morda veste, kako se nastavi privzeto pisavo v Wordovih dokumentih?
Računalniki Mac z Applovimi procesorji so hitrejši in zmogljivejši od Intelovih modelov, ki so jih v Cupertinu tako in tako nehali izdelovati. Zapriseženemu ljubitelju naprav z logotipom ugriznjenega jabolka ne preostane drugega, kot da se odloči za menjavo. Da ostarelemu macu z Intelom ne bi bilo treba iskati novega doma, ga spremenimo v domači Netflix.
Microsoftovo orodje za besedila Word skriva veliko uporabnih funkcionalnosti in dobro je, da jih poznamo čim več. V članku je zapisanih nekaj nasvetov za uporabo tega orodja, ki se nanašajo na njegovo različico iz paketa Office 2021. Med njimi ni takšnih, ki bi vključevali težko pričakovanega pomočnika Copilot, saj v času pisanja tega članka še ni bil na voljo širši množici.
V tem članku je zapisanih še nekaj nasvetov za uporabo programskega orodja Excel. Primerni so za tiste, ki se pri uporabi Excela še nekoliko »lovijo«. Morda pa kakšen pride prav tudi izkušenejšim mačkom Microsoftovega priljubljenega orodja. Vsi se nanašajo na različico Excela, ki je v paketu Office 2021.
Excel ni eno tistih programskih orodij, ki jih lahko kmalu znamo suvereno uporabljati. Da ga obvladamo, moramo kar nekaj časa nameniti učenju. Za tiste, ki ga še ne, nekaj novih nasvetov za njegovo uporabo, ki lahko pridejo zelo prav.
V zadnjih dveh številkah Monitorja smo zapisali nekaj nasvetov za uporabo Microsoftovega orodja Word, med drugim, kako se obnovi neshranjene dokumente ter kako se zmanjša velikost datotek. V tokratni jih je še nekaj in tudi ti se nanašajo na različico orodja, ki je v paketu Office 2021.
Novi Applov mobilni operacijski sistem je že nekaj časa med nami, zato vsakodnevno s pridom izkoriščamo njegove izboljšave, obenem pa odkrivamo vrsto stvari, za katere do zdaj nismo vedeli, da jih ima. Napočil je čas za polletno inventuro, ki bo pokazala, kaj v rokavu skrivajo mobilne naprave z logotipom ugriznjenega jabolka.
Ne samo Word, tudi Excel je dobro obvladati. Spodaj je zapisanih še nekaj nasvetov za njegovo uporabo. Tako kot sosednji za Word se tudi ti nanašajo na različico orodja, ki je v paketu Office 2021. Povsem mogoče pa je, da so (nekateri) uporabni tudi pri drugih različicah.
Microsoft Word je eno izmed programskih orodij, ki jih je dobro obvladati, saj nemalokrat pride prav. V tem članku je zapisanih nekaj nasvetov za njegovo uporabo, nekaj pa jih je bilo že v prejšnji številki Monitorja. Tudi tokratni nasveti se nanašajo na različico orodja, ki je v paketu Office 2021.
Microsoft Word še danes velja za eno izmed boljših programskih orodij za urejanje in pisanje besedil, zato ne preseneča dejstvo, da ga tudi v letu 2023 najdemo na marsikaterem osebnem računalniku in mobilni napravi. Za uporabnike tega orodja je spodaj zbranih nekaj uporabnih nasvetov za uporabo. Nanašajo se na različico orodja, ki je v paketu Office 2021.
Čeprav ima večina uporabnikov interneta brezplačni poštni račun na Gmaliu, se zahtevnejši, med katerimi so tudi manjša podjetja, plačilu tovrstnih storitev navadno ne morejo izogniti. Kako poceni najeti e-poštne storitve? Kako jih povezati z domeno svojega podjetja? Kaj je brezplačno in kaj ne?
Microsoft Excel je eno izmed programskih orodij, ki jih je dobro znati uporabljati, saj nemalokrat pride prav – če ne v službi, pa doma. V tem članku je zbranih nekaj uporabnih nasvetov za različico tega orodja, ki je v paketu Office 2021.
Sodobni dom je opremljen s številnimi elektronskimi napravami, ki imajo lastno pamet. Pametnim sesalnikom, ki poznajo naše domovanje bolje od nas, zobnim ščetkam, ki nas okarajo, če zobovje premalo temeljito očistimo, pralnim strojem, hladilnikom, ki sami naročajo hrano, ter drugim so se s precejšnjim uspehom pridružile tudi sijalke. Pametne žarnice so na prvi pogled dokaj nepotrebna igračka, a se ob njihovi uporabi kmalu izkaže, da znajo precej več od običajnega uravnavanja svetlosti.
Za različico spletnega brskalnika Chrome, ki je namenjena osebnim računalnikom, je na voljo ogromno razširitev. Z njimi lahko brskalnik zelo izboljšamo in prav zato je smiselno, da kakšno vanj namestimo. Poglejmo si nekaj takih, ki jim je vredno dati priložnost.
Tehnološki velikani so leta 2013 ustanovili združenje FIDO Alliance, katerega osrednja naloga je premagati odvisnost sveta od prijave z gesli. Te so stare že več kot 50 let in so za današnji povezan svet preveč ranljive, njihova zaščita pa iz leta v leto bolj zapletena. Po vrsti praznih obljub se zdi, da so podjetja na pragu rešitve. Passkeys so gesla prihodnosti!
Velike oblačne shrambe nas lahko rešijo pred izgubo pomembnih podatkov, ko se računalniki pokvarijo, nam jih ukradejo ali jih uniči katastrofa. Katera storitev nudi največ, katere so brezplačne in kdaj moramo storitve oblačne hrambe podatkov plačati?
Spletni brskalniki so eno izmed programskih orodij, ki jih uporabniki osebnih računalnikov in mobilnih naprav najpogosteje uporabljamo. Prav zato je še kako dobrodošlo, da na svojo napravo namestimo takšnega, ki kar najbolj ustreza našim zahtevam oziroma željam.
Bližamo se koncu leta 2022 in spet je med nami nova večja nadgradnja Applovega namiznega operacijskega sistema macOS, tokrat poimenovana po kalifornijskem letovišču Ventura. Sveža posodobitev ne odstopa od znanega recepta, tesnejšega povezovanja z drugimi jabolčnimi napravami, izboljšanja večopravilnosti in splošne učinkovitosti sistema ter z njim opremljenih računalnikov.
Digitalni svet in internet sta razširjena že dovolj časa, da prvi uporabniki tudi že umirajo. Marsikdo je za časa svojega življenja nabral osupljivo količino digitalnih vsebin, od elektronskih sporočil do fotografij ali celo digitalnega premoženja na najrazličnejših platformah, za katere niti svojci ne vedo. Kaj storiti, da bodo po naši smrti vse to našli in ustrezno pospravili?
AirTag je Applova sledilna naprava, ki prek povezave bluetooth uporabniku pomaga pri iskanju založenih ali izgubljenih predmetov. Gre za zelo uporaben pripomoček, ki ga je zaradi njegove priljubljenosti v trgovinah zelo težko dobiti. Oglejmo si razloge za množično navdušenje in skrite zmožnosti, ki čakajo na srečnega kupca.
Z internetnima televizijo in radiem ter glasbo in videom na zahtevo začenjajo (mini) PC z velikimi monitorji izrivati klasične televizijske in radijske sprejemnike. Do popolnega udobja manjka le še zmogljiv daljinski upravljalnik. Kako deluje? Kako ga priključimo? Koliko stane? Lahko kot daljinec prek omrežij Wi-Fi ali bluetooth uporabimo tudi pametni telefon? Ga lahko izdelamo sami?
Četudi ste ves čas v EU, vas lahko plovba z ladjo drago stane. Številne trajektne linije ponujajo svoja mobilna omrežja, ki niso del gostovanja v EU, zato so klici, sporočila in podatkovni prenos žafransko dragi. Čeprav je na telefonu kot operater izpisan Telecom Italia, v zgolj nekaj minutah zlahka zapravimo sto evrov, preden nas ustavi trda blokada stroškov v tujini.
Verjetno najvrednejša stvar, ki jo lahko povprečen posameznik izgubi, je pametni telefon. Čeprav so čedalje dražji, zmogljivejši in tudi pomembnejši – navsezadnje prek njih dostopamo do elektronskega bančništva, elektronske pošte in marsikaj odklepamo –, so tatvine čedalje manjši problem. Proizvajalci in operaterji so poskrbeli za kopico možnosti, ki nam pogrešeni telefon v številnih primerih pomagajo spet najti. A večino jih moramo aktivirati vnaprej.
Leto je naokoli in spet je čas za večje Applove programske posodobitve. Prva je na vrsti prenova mobilnega operacijskega sistema iOS 16, ki s popolno preobrazbo zaklenjenega zaslona ponuja najbolj osebno izkušnjo doslej. Ko telefon in tablico odklenemo, pa nas pričaka še vrsta drugih bombončkov iz Cupertina, ki si jih velja pobliže ogledati.
Kako potekajo hekerski napadi na omrežja Wi-Fi in kako se zaščititi pred njimi? So modemi in usmerjevalniki z vključenim WPS za hekerje res lahke tarče? Zakaj moramo uporabljati le dolga kompleksna gesla? Nam hekerji lahko podtaknejo lažno spletno stran, kamor vnesemo svoje poverilnice, vendar tega ne bomo opazili?
Operacijski sistem Windows 11 je kot brezplačni dodatek desetke na voljo že od oktobra 2021, a kljub temu številni uporabniki še danes ne poznajo mnogih prednosti nadgradnje. Čeprav ni revolucija, na katero smo po tiho upali, se z naslednjimi triki enajstica prelevi v pravi mali stroj za večanje produktivnosti in služnosti.
Kriptovalute je treba kupovati, ko njihova vrednost upada, pravijo znalci. Če to drži, torej ni boljšega časa za izlet v kriptosvet kot zdaj. Digitalni kovanec številka ena je v treh mesecih izgubil več kot polovico svoje vrednosti, drugi pa so mu bolj ali manj sledili. Ne glede na izbiro kriptovalute bomo za nakup, prodajanje ali hrambo potrebovali pomoč spletnih borz.
Slovenski trg pretočnih storitev je v zadnjem letu oživel in iz skromnih začetkov ter skrivalnic za hrbtom izbranega operaterja sceno napolnil z najrazličnejšimi storitvami, kjer slehernik najde nekaj zase. Ker se pretočne storitve ne razlikujejo le po cenah in zmožnostih, temveč predvsem po ponujeni vsebini, ki je povsod drugačna, je podrobnejši pregled na mestu.
Čudno poimenovani raziskovalec operacijskega sistema macOS je na Applovih računalnikih zadolžen za delo z datotekami. Finder ni iskalec, to je na Macu Spotlight, ampak je jabolčni sorodnik okenskega raziskovalca Explorer, ki mu je na las podoben. Njegove posebnosti odkrije šele podrobnejši pogled pod površino.
Arhiv
Po avtorjih