Objavljeno: 5.8.2021 11:42 | Teme: koronavirus, mobilna aplikacija, android, ios

Preverjanje QR kod za pogoje PCR

O polomiji z aplikacijo NIJZ za branje QR kod iz covidnega potrdila smo že pisali, nismo pa omenili, da so v trgovinah z aplikacijami na voljo tudi aplikacije drugih držav ki brez težav delujejo tudi z našimi potrdili.

Tako v Applovi AppStore kot v Googlovi Play Store najdemo nekaj teh aplikacij, sami smo na hitro preizkusili švicarsko. Ob namestitvi lahko z njo preberemo QR kode iz potrdil (tudi naših), izpiše stanje verifikacije (torej uspešno/neuspešno), ime in priimek osebe ter rojstni datum. Aplikacija tudi pove, da je rezultat veljaven samo v kombinaciji z osebnim dokumentom, kar je pač namenjeno osebjem, ki jo uporablja v uradne namene. Aplikacija pa uporabniku ne pove, na kaj se nanaša uspešna verifikacija, torej ali je oseba cepljena, prebolela, ali ima veljaven negativen test.

Aplikacija NIJZ je po standardih zaščite osebnih podatkov na začetku sporočila preveč podatkov (pač to, ali je oseba prebolela, bila cepljena ali ima negativen test), po objavi popravka pa premalo (samo uspešno ali neuspešno izpopolnjevanje pogojev, ne pa tudi ime in priimek, na koga se potrdilo sploh nanaša).

Skratka, v tem trenutku lahko sami preizkusimo švicarsko aplikacijo (na voljo za uporabnike Applovih naprav, naprav Android in Huaweijevih naprav). Pri nas sicer manjka tudi še zakonska podlaga, da bi take aplikacije lahko začeli uporabljati v uradne namene (torej da bi jih lahko uporabljali gostinci za preverjanje PCR pogojev svojih gostov).

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

aha0 | 25.8.2021 | 23:56

Kar je najbolje, ta švicarska aplikacija je odprtokodna in dostopna tudi preko F-Droid... https://github.com/admin-ch/CovidCertificate-App-Android

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji