Objavljeno: 23.7.2021 23:00 | Teme: COVID-19

Aplikacija za preverjanje pogoja PCT amatersko pripravljena, hitro umaknjena

V ponedeljek bo začel veljati nov odlok, po katerem bo na prireditvah obvezno izpolnjevanje pogoja PCT, kar bodo prireditelji morali preverjati. Eden izmed načinov za zagotavljanje spoštovanja tega pogoja je tudi preverjanje z aplikacijo, ki jo je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) izdal danes. In jo nekaj ur pozneje že umaknil. Kaos se nadaljuje.

Dopoldne je NIJZ predstavil novo aplikacijo, ki omogoča skeniranje kode QR iz evropskega digitalnega potrdila. Ob skeniranju se izpiše polno ime, rojstni datum in izpolnjevanja pogoja PCT. A splavitev aplikacije je bila – milo rečeno – amaterska.

NIJZ aplikacije ni poslal v Google Play Store ali Apple App Store, temveč je na svoji spletni strani objavil le APK datoteko z verzijo aplikacije za Android. To seveda pomeni, da se pri poizkusu namestitve aplikacije telefon pritoži in opozori, da gre za nepreverjeno in nepodpisano aplikacijo. Splošno pravilo je, da se uporabnikom odsvetuje nalaganje aplikacij mimo uradne tržnice, ker lahko vsebujejo zlonamerno kodo. Za uporabnike Applovih naprav pa aplikacija sploh ni na voljo.

NIJZ je sprva zagotovil, da bo v roku dveh tednov aplikacija na voljo tudi v obeh uradnih spletnih tržnicah. Aplikacija ni bila preveč prijazna za uporabo, saj je izpisala le prejete odmerke in datume cepljenja (ni pa izračunala, ali sta oba in ali je oseba že zaščitena), za testirane le vrsto, rezultate in datum testa (uporabnik mora sam preveriti, ali je test še veljaven – PCR 72 ur, HAG 48 ur), pri prebolevnikih pa veljavnost potrdila.

Nato pa je NIJZ aplikacijo le nekaj ur pozneje umaknil s pojasnilom, da je nedosegljiva zaradi nadgradnje. Hitro je postalo jasno, da razlog tiči v spoštovanju zasebnosti. Informacijska pooblaščenka je sporočila, da so uvedli inšpekcijski postopek. Aplikacija naj bi bila namreč analogna tisti, ki jo uporablja policija na mejnih prehodih, kar ni dopustno, saj gre za nepooblaščeno obdelavo osebnih podatkov.

Ker informacijska pooblaščenka ni bila predhodno seznanja z aplikacijo niti je niso prejeli v predhodno mnenje, je inšpekcijski postopek logičen, saj je treba ugotoviti njeno skladnost z zakonodajo. Sama uvedba postopa ne prejudicira odločitve. Kaže pa, da jo je NIJZ napisal na hitro in se ni posvetoval z informacijskim pooblaščencem.

Dogajanje čez vikend bo še zanimivo.

NIJZ, IP-RS

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji