EU Googlu: blokirajte povezave do ruskih medijev
Evropska Unija od Googla zahteva, da iz iskalnih rezultatov umaknejo povezave do ruskih državnih medijev RT in Sputnik.
Evropska Unija od Googla zahteva, da iz iskalnih rezultatov umaknejo povezave do ruskih državnih medijev RT in Sputnik.
Spletni iskalnik DuckDuckGo je leto zabeležil kar 47% rasti.
Spletni iskalniki so danes že tako samoumevna tehnologija, da je verjetno sploh ne opazimo. Toda priložnosti za izboljšanje uporabniške izkušnje je še ogromno, zato Google še naprej veliko vlaga v tehnologijo, na kateri je pravzaprav nastala ta družba.
Po zadnjem Googlovem poročilu smo v Sloveniji v spletnem iskalniku najbolj iskali Koronavirus, Arnes Učilnice in Kobe Bryant.
Franciji je, kot vse kaže, dovolj prerekanj, zlorabe podatkov in položaja na trgu spletnih storitev, ki jih vršijo tuje, zlasti ameriške informacijske družbe, na čelu z velikanom Google. Prejšnji mesec so sklenili, da bodo v delu državnega aparata opustili uporabo storitev družbe Google, vključno s spletnim iskalnikom kot privzeto storitvijo.
Spletni iskalnik, ki ščiti zasebnost uporabnika, DuckDuckGo beleži nov mejnik, prvič je v enem dnevu izvedel več kot 30 milijonov iskanj.
Google je nenapovedano spremenil način, kako lahko uporabniki dostopajo do zadetkov pri iskanju spletnih slik. Dosedanjo tipko, s katero si je lahko uporabnik ogledal original najdene slike, so namreč odstranili in tako uporabnike prisilili, da najprej odjadrajo na spletno stran, na kateri je slika v originalu objavljena.
Google je oznanil majhno, a pomembno spremembo, ki bo povečala varnost pri brskanju po spletu. V svojem spletnem iskalniku je nekoliko spremenil algoritem za indeksiranje spletnih strani, ki daje odslej večjo prioriteto stranem z zaščitenim pristopom prek protokola HTTPS.
Google je dokaj na tiho prenovil svoj iskalnik za mobilne naprave, ki ponuja kakovostne odgovore na bistveno bolj kompleksna vprašanja, kot doslej. Avtorji trdijo, da z novim dosežkom presegajo pa tudi znanje in sposobnosti glavnih konkurentov, tudi digitalnih pomočnic, kot sta Apple Siri in Microsoft Cortana.
Evropska unija od podjetja Google zahteva, da tako imenovano pravico do pozabe razširi na domene izven področja sprva določenih držav. Uporabnikov, ki bodo izrazili željo, da spletni velikan izbriše njihove osebne podatke iz iskalnika, tako ne bo moč najti niti na domeni .com. Spomnimo, da se je Google uklonil zahtevi EU in v iskalnikih osemindvajsetih držav Unije ter članicah EFTA (Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Švica) začel brisati neželene povezave. Slednje je še vedno moč najti v globalnem iskalniku Google.com, zato Evropska unija od Googla zahteva razširjeno akcijo. Pri spletnem velikanu z razvojem dogodkov niso najbolj zadovoljni, saj manj podatkov pomeni tudi manj obiska. Skupaj z vojsko odvetnikov preučujejo, kako ugoditi sodno podkrepljeni zahtevi, a obenem zadržati čimveč informacij na svojem mestu.