Objavljeno: 20.2.2024 07:00 | Teme: PC, IDC, raziskave, umetna inteligenca

Osebni računalniki z vgrajeno podporo za umetno inteligenco

Sodeč po poročilu družbe IDC naj bi proizvajalci leta 2027 proizvedli kar 167 milijonov računalnikov z vgrajeno podporo za umetno inteligenco letno. Povpraševanje po tovrstnih izdelkih naj bi v naslednjih letih raslo s 60% letno, kar nakazuje pravcati preporod tega segmenta strojne opreme, ki je že vrsto let v stagnaciji.

Poročilo IDC napoveduje, da lahko že v letu 2024 pričakujemo, da bodo tovrstni računalniki s posebnimi procesnimi enotami (SoC) za generativno umetno inteligenco dosegli raven prodaje okoli 50 milijonov enot. Kot glavni razlog navajajo ekonomičnost rabe, saj za uporabo generativne umetne inteligence, zlasti tiste generirane na lokalnih procesnih enotah, današnji CPU in GPU porabijo dosti energije in procesne zmogljivosti, s tem pa se povečuje tudi obraba.

Proizvajalci procesorjev za osebne računalnike zato v svoje izdelke vgrajujejo nevronske procesne enote (NPU), ki te naloge izvajajo učinkoviteje. Qualcomm, Apple, AMD in Intel danes že dobavljajo procesorje za to novo generacijo osebnih računalnikov.

IDC napoveduje, da bomo v naslednjih letih videli tri tipe osebnih računalnikov s podporo za umetno inteligenco. V prvo skupino, ki bo na voljo letos, sodijo sistemi s procesnimi enotami NPU, ki zmorejo manj kot 40 tera operacij na sekundo (TOPS) in običajno omogočajo lokalno izvajanje določenih funkcij umetne inteligence v aplikacijah.

Korak višje, v naslednji generaciji srečamo računalnike z enotami NPU z zmogljivostjo 40–60 TOPS. Ta kategorija izdelkov naj bi bila primerna za uporabo z novo generacijo operacijskih sistemov, kjer bo umetna inteligenca imela primarno vlogo. Prihod teh izdelkov lahko pričakujemo že naslednje leto, skladno s prihodom nove generacije operacijskega sistema Windows ter konkurenčnih OS.

V tretjem valu bodo prišli na vrsti napredni osebni računalniki, kjer procesne enote NPU zmorejo več kot 60 TOPS. Čeprav noben proizvajalec silicija še ni napovedal takšnih izdelkov, IDC pričakuje, da se bodo pojavili v prihodnjih letih. Tovrstni računalniki bodo spodobni lokalno procesirati bremena umetne inteligence, ki jih danes pripisujemo predvsem strežnikom in storitvam v oblaku.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji