Objavljeno: 23.4.2024 07:00 | Teme: umetna inteligenca, raziskave, varnost

80 % odločevalcev na področju umetne inteligence skrbi zasebnost in varnost podatkov

Podjetja so večinoma navdušena nad potencialom generativne umetne inteligence za povečanje njihove poslovne produktivnosti, vendar jim pomanjkanje strateškega načrtovanja in talentov preprečuje, da bi naredila korak naprej. Ena glavnih ovir je tudfi strah pred izgubo zasebnosti in varnosti podatkov.

To je povzetek študije, ki ga je v začetku leta 2024 izvedlo podjetje za podatkovno analitiko SAS in je v ta namen anketiralo okoli 300 ameriških oblikovalcev strategij GenAI ali analitike podatkov. Dobra novica je, da se podjetja dobro zavedajo, da veliki jezikovni modeli (LLM) sami po sebi ne rešujejo poslovnih izzivov. Večinoma poročajo o temu, da je potreben čas za razvoj strategije in vlaganja v tehnologijo, ki ponuja integracijo, upravljanje in razložljivost LLM-jev.

Podjetja se pri tem srečujejo s kamni spotike na štirih ključnih področjih izvajanja. Najprej je tu zagotavljanje zaupanja v uporabo podatkov in doseganje skladnosti. Samo ena od 10 organizacij ima vzpostavljen zanesljiv sistem za merjenje pristranskosti in tveganja zasebnosti v LLM. Poleg tega 93 % podjetij v ZDA nima celovitega okvira upravljanja za GenAI, večina pa je že zdaj v nevarnosti neskladnosti, ko gre za predpise.

Naslednja ovira so težave pri Integraciji GenAI v obstoječe sisteme in procese. Vprašani razkrivajo, da imajo težave z združljivostjo, ko poskušajo združiti GenAI s svojimi trenutnimi sistemi. Kot že nekaj časa vemo, je velik problem pri hitrejši vpeljavi GenAI pomanjkanje talentov, kar se le počasi izboljšuje.

Ob tem je velika ovira tudi težavnost napovedovanje stroškov. Vodje IT navajajo previsoke neposredne in posredne stroške povezane z uporabo LLM. Tu se vidijo vse težave, povezane z mladostjo tehnologije, hitrim razvojem in pomanjkanjem izkušenj pri praktični rabi GenAI. Posledice so hitro naraščanje stroškov, po začetno nizkih stroških pilotskih in raziskovalnih projektov. V ozadju je tudi veliko prikritih stroškov, med katerimi so v ospredju predvsem usposabljanje osebja in upravljanje sistemov.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji