Objavljeno: 1.9.2005 12:07 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Julij 2005 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi

Praktica DC 8

DC 8 je žepna Praktica, namenjena najmanj zahtevnim fotografom. Objektiv je fiksen, z goriščnico 48 mm (preračunano v format leica), torej je še najbliže t.i. normalnemu objektivu. Svetlobna jakost je še kar solidnih 2,8, ostri pa šele od razdalje metra in pol naprej. V makro načinu izostri predmete od pol metra naprej. Ker ostrenje ne vzame skoraj nič časa, je slikanje precej hitro. Ohišje nima ravno najboljše oblike za dober prijem, resda pa je zelo "žepno".

Raba naprave je zelo enostavna, za večji del delovanja skrbi avtomatika, ročno pa lahko določimo temperaturo bele (izmed štirih predhodnih nastavitev) ali kompenziramo osvetlitev. Občutljivost delovanja tipala razreda 3 MP je stalna - ISO 100. Poleg največje ločljivosti 2048 × 1536 pik aparat ponuja še programsko povečani ločljivosti 2848 × 2136 in 2272 × 1704, katerih smiselnost rabe je vprašljiva. Zaslon na hrbtnem delu ohišja ima diagonalo 51 mm, optičnega kukala ni. Slike se zapisujejo v 16 MB notranjega pomnilnika, ki ga fotoaparat premore v osnovni izvedbi, za kaj več pa je treba dokupiti pomnilniške kartice SD/ MMC. Preprost aparat torej, ki pa je zares majhen.

Praktica DC 8

Razred: Žepni.

Efektivna ločljivost tipala: 3,14 milijona pik.

Tehnična zmogljivost: 3

Kakovost fotografije: 5

Zasnova aparata: 5

Tehnične lastnosti: Objektiv 48 mm (ekvivalent); svetlobna jakost 2,8-3,4; ostrenje 0,5 m-neskončno (makro 20-50 cm); čas od 1/2000 do 16 s; doseg bliskavice do 3 m; razpon ISO samodejno, 50, 100, 200, 400.

Prodaja: Eurovision, www.eurovision.si, (01) 564 22 33.

Cena: 25.990 tolarjev.

Za: Majhne mere in teža, enostavna raba.

Proti: Nima optične povečave, slab prijem, malo možnosti.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • V ZDA bodo retroaktivno prepovedali DJI-jeve letalnike

    Ameriška Zvezna komisija za telekomunikacija (FCC) je sprejela sila nenavadno odločitev in za nazaj prepovedala uporabo naprav, ki jih je že odobrila in sprostila njihov uvoz v ZDA. Odločitev, da to smejo storiti, so sprejeli s tremi glasovi za in nobenim proti. Uperjena je proti kitajskemu proizvajalcu letalnikov DJI.

    Objavljeno: 3.11.2025 07:00
  • Uvodnik: Vedno je kriv DNS!

    Konec oktobra se je zgodilo nekaj, kar bi lahko imenovali že klasika digitalne dobe – Amazonov oblak AWS je spet odpovedal poslušnost. Tokrat je šlo za podatkovni center US-EAST-1, tisti najbolj obremenjeni in najstarejši del Amazonove infrastrukture, ki poganja velik del svetovnega spleta.

    Objavljeno: 28.10.2025 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor November 2025
  • Umetno inteligentni brskalniki prikažejo plačljive vsebine zastonj!

    Nekateri novi brskalniki, ki temeljijo na umetni inteligenci, lahko zaobidejo plačljive mehanizme medijskih vsebin. 

    Objavljeno: 4.11.2025 16:00
  • Microsoft zakrpal hrošča: Windows 10 in 11 se končno znata ugasniti

    V najnovejši verziji popravkov za Windows 10 in 11 je Microsoft po več kot desetletju zakrpal hrošča, ki je marsikoga spravljal v dvome, ali njegov spomin še deluje. Če ste po uporabi Windows Update želeli računalnik ugasniti in ste izbrali Update and shut down, se je računalnik z Windows 10 ali 11 nemalokrat ponovno zagnal. Verjetno ste pomislili, da ste pomotoma kliknili Update and restart.

    Objavljeno: 4.11.2025 05:00
  • Brezplačni »Photoshop«

    Zbirka grafičnih orodij Affinity, ki je doslej stala do 70 evrov na posamezno aplikacijo, je po novem zastonj.

    Objavljeno: 3.11.2025 15:00
  • Jeep prikazuje oglase, ko se avto ustavi

    Nekateri lastniki vozil Jeep se trenutno soočajo z nadležnimi oglasi, ki se prikazujejo kar na osrednjem zaslonu njihovega avtomobila. 

    Objavljeno: 7.11.2025 09:00 | Teme: avtomobil
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji