Objavljeno: 19.10.2020 07:00 | Teme: Internet of Things, poslovanje, raziskave

Večina projektov IoT ostane na nivoju prototipa

Čeprav je za tehnologijo internetnih stvari (IoT) še vedno velja, da je ena od najbolj obetavnih tehnologij prihodnosti, nenazadnje zaradi nje argumentirajo potrebo po prehod na mobilno tehnologijo 5G, najnovejša raziskava družbe Canalys prikazuje precej bolj megleno stanje na tem področju.

Canalys navaja, da danes velika večina projektov IoT nasede in pogosto ne preživi faze preizkušanja koncepta (PoC). Po nekaj letih velikega navdušenja se zdaj celotna industrija streznjuje, kar se kaže tudi v višini investicij v letošnjem letu. V enakom obdobju lani je bilo v pilotske projekte IoT vloženih 1,3 milijarde dolarjev, letos pa le pol milijarde. Ti zneski veljajo za zasebni sektor in ne vključujejo državno financiranih razvojnih projektov.

Res je, da je bil COVID-19 glavni razlog, da številni projekti IoT v letošnjem letu niso potekali, kot bi morali, vendar zmanjšanje vlaganje kaže tudi na bojazni zasebnih investitorjev, da vračilo investicije ne bodo dobili v sprejemljivem času. Če sploh.

Toda ankete družbe Canalys jasno kažejo, da težava ni v tehnologiji ali dovolj ambicioznih projektih, temveč v poslovni kulturi podjetij, ki so se lotila projektov IoT. Veliko jih namreč obtiči v neki vmesni fazi preprosto zaradi slabe komunikacije znotraj in izven podjetja. Projekti IoT se vse preveč pogosto v rokah samo določenega oddelka in nimajo dovoljšne podpore ali razumevanja celega podjetja ali celo širšega ekosistema različnih podjetij, ki bi lahko imela koristi od tehnologije IoT. To je seveda v nasprotju s priporočenimi strategijami za IoT, ki narekujejo potrebo po digitalni transformaciji, torej angažiranosti celotnega podjetja.

Druga velika bojazen je težko določljiva oprijemljiva korist oziroma čas povrnitve investicij pri projektih IoT. To zopet izhaja iz slabe komunikacije med akterji in s tem napačnimi pričakovanji ali pa preprostem nezaupanjem v projekcije. Po drugi strani pa je po svetu dovolj uspešnih projektov IoT, tudi zelo velikih, ki jasno nakazujejo da s primerno strategijo rezultati ne izostanejo.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji