Objavljeno: 11.3.2021 07:00 | Teme: raziskave, Poslovne rešitve, odprta koda

Uporaba odprtokodnih izdelkov v podjetjih narašča

Podjetje Red Hat je nedavno objavilo raziskavo o uporabi odprtokodnih izdelkov v poslovnem okolju. Ker je to že tretja tovrstna letna raziskava, se z njo odpira zanimiva možnost primerjave rezultatov z izsledki raziskav v preteklih letih. Ta nakazuje, da interes in podpora za odprtokodne izdelke rasteta, predvsem zaradi dejstva, da se večina podjetij pospešeno seli na uporabo programskih kontejnerjev in okolja Kubernetes, ki sta tesno povezana predvsem z odprtokodnimi izdelki. Obenem narašča tudi zaupanje v varnost odprtokodnih izdelkov, saj je na tem področju manj pomislekov, kot v preteklosti.

Raziskava je vključila 1250 vodilnih s področja IT po celem svetu. Ob tem velja poudariti, da anketiranci niso vedeli, da je raziskava povezana z družbo Red Hat, kar pomenili, da so odgovarjali mnenja za odprtokodne izdelke v celoti, ne pa posamezno znamko.

Delež podjetij, ki odkrtokodne izdelke uporabljajo v ključnih poslovnih rešitvah, se je od leta 2019 do letos povečal iz 54% na 64%, kar je lep skok v relativno kratkem času. Kot že rečeno je večina rasti povezana s prihodom kontejnerjev in Kubernetesa. Tu nove poslovne rešitve hitro zamenjujejo starejše aplikacije, še posebej pogosto lastniške rešitve na osnovi Unixa.

Med anketiranimi podjetji je 47% takih, ki kontejnerje že uporabljajo v produkcijskem okolju, nadaljnjih 37% pa jih uporablja zgolj v razvojnem in testnem okolju. To pomeni, da le 16% vprašanih kontejnerjev še ne uporablja, pa še tu večina trenutno preizkuša tehnologijo, ki postaja dominantna osnova za organizacijo poslovnega okolja.

72% vprašanih navaja, da bodo v tekočem letu število kontejnerjev močno povečali. Med poslovnimi vertikalami prednjačijo tu telekomunikacijske družbe, finančne institucije in trgovske verige. Med tistimi, ki najbolj zaostajajo pri rabi kontejnerjev, pa tudi odprtokodnih rešitev je zdravstvo.

Na drugem mestu po priljubljenosti rabe odrtokodnih rešitev so razvojna okolja ter orodja, ki jih uporablja 54% anketiranih podjetij. Na tretjem mestu pa je področje digitalne transformacije, kjer tovrstne rešitve uporablja 53% podjetij.

Raziskava obenem prikazuje, da se v podjetjih hitro spreminja dojemanje odprotkodnih izdelkov. Če je bila varnost odprtokodnih rešitev v preteklosti največji pomislek, zdaj že 30% vprašanih meni, da je prav večja varnost postala razlog za uporabo odprtokodnih rešitev. Glavna razloga za uporabo tovrstnih rešitev pa ostajata višja kakovost programskih izdelkov (35% vprašanih) in dostop do najnovejših inovacij (33%). Če ob tem upoštevamo, da odprtokodne izdelke uporablja okoli 52% varnostnih oddelkov v podjetjih, je več kot očitno, da varnost ni več glavni pomislek.

Seveda pa drugi pomisleki okoli rabe odprtokodnih rešitev v podjetjih s tem niso izginili. Na prvem mestu seznama pomislekov je tako tehnična podpora (42% vprašanih), poslovne uporabnike pa skrbi tudi združljivost z obstoječo programsko in strojno opremo (38%).

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji