Objavljeno: 5.2.2024 08:00 | Teme: varnost

Tudi iz BitLockerja lahko prestrežemo šifrirne ključe

Microsoftovo orodje za šifriranje vsebine diskov BitLocker, ki bi moralo preprečevati dostop do podatkov, četudi izgubimo fizični nadzor nad računalnikom, je luknjičasto. Strokovnjak za varnost Thomas Rot, ki ga na internetu srečujemo pod vzdevkom stacksmashing, je prikazal, kako lahko fizično preberemo šifrirne ključe, ki so shranjeni v varnostnem čipu TPM in jih je BitLocker uporabil za šifriranje vsebine diska.

Ključni problem se skriva v komunikaciji med čipom Trusted Platform Module (TPM) in procesorjem, ki poteka nezaščiteno v besedilni obliki (clear text). V praksi to pomeni, da je prenosnikih Lenovo (in še kakšnih drugih) tudi ob uporabi Windows in TPM 2.0, torej sorazmerno novih tehnologij, brez poznavanja gesla možno izluščiti šifrirni ključ. Zadostuje, da merimo napetost na nekaj priključkih na matični plošči.

V praksi je to seveda nepraktično, zato je Rot izdelal oziroma prilagodil RaspberryPi Pico tako, da prestrezanje ključev avtomatizira. Ta deluje le na nekaj modelih Lenovo, a princip je enak tudi pri drugih računalnikih. Možnih rešitev je več. Najenostavneje je vključiti predzagonsko avtorizacijo s PIN, ki prepreči zagon računalnika brez vnosa PIN, s tem pa tudi napad. Nekateri drugi sistemi pa ločenega modula TPM sploh nimajo, temveč je integriran (fTPM – firmware) v procesor. Tam prisluškovanje vodilu ni možno na tak enostaven način.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji