Objavljeno: 21.2.2023 07:00 | Teme: Skype, Videokonference

Skype je v desetih letih izgubil 75% prihodkov

Skype je bil prvi množično uporabljen program za internetne “telefonske” klice, kramljanje kasneje tudi video klice. Danes še vedno predstavlja tretjo najbolj pogosto uporabljeno platformo (za Zoomom in Microsoft Teams). Toda s poslovne plati je danes po vseh merilih pravcati polom. Od leta 2013, ko so ustvarili 722 milijonov dolarjev prometa, je ta lani padel na komaj 184,3 milijonov dolarjev, kar predstavlja skoraj 75% padec.

Dobiček je pravzaprav padel še bolj kot promet - v desetih letih kar za 93%. Lani je dosegel le 6,35 milijona dolarjev. Spomnimo se, Microsoft je leta 2011 za družbo Skype odštel še danes najnih 8,5 milijarde dolarjev, kar je bil zadnji veliki nakup pod vladavino tedanjega prvega moža Stevea Ballmerja.

Če gledamo zgolj skozi perspektivo tržnega deleža, se Skype drži povsem solidno, redno ga uporablja 25% uporabnikov, ki uporabljajo videokonferenčne storitve in orodja za kramljanje. Mesečno ga uporablja okolij 300 milijonov uporabnikov (maj 2022). Neuradno naj bi imeli še vedno 4 milijarde registriranih uporabnikov, a precej neaktivnih.

Raziskava družbe Tooltester je pokazala, da je Skype v številnih državah še vedno bolj priljubljen, kot Microsoft Teams (Francija, Italija, Španija, Japonska), ali Google Meet (Francija, Nemčija, Poljska), še posebej, če pogledamo, zanimivo, poslovni segment rabe.

Toda večina uporabnikov uporablja zgolj brezplačno različico, plačljive storitve, na primer povezava na telefonska omrežja (VoIP), so močno v upadanju. Microsoft je medtem vso energijo vložil v razvoj platforme Microsoft Teams in Skype ne posodablja več tako redno, predvsem pa ta ni deležen vseh inovacij, ki jih prinaša Teams. Čeprav je Microsoft še leta 2020 javno oznanil dolgoročno podporo za Skype, se analitiki sprašujejo, do kdaj bo to še veljalo.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji