Objavljeno: 27.11.2020 14:00 | Teme: google, apple

Prvi in drugi val skozi Googlove oči

Google je ponovno izdal (anonimizirana) poročila o tem, kje se gibljejo uporabniki telefonov z operacijskim sistemom Android. Primerjava s prvim poročilom, ki je bilo izdano aprila in sedanjim, lepo pokaže razlike v obeh »lockdownih«.

Prvi stolpec z grafikoni predstavlja april, drugi pa november.

Če se uporabnik ne zelo potrudi, vsi pametni telefoni z operacijskim sistemom Android Googlu sporočajo svojo lokacijo, telefoni Apple iPhone pa to počnejo ob uporabi Applovih mobilnih zemljevidov. Zato tudi Apple izdaja svoje »mobility reporte«, vendar so posledično manj natančni, razdelani in zanimivi.

Google podatke o lokaciji uporabnika namreč upari z vedenjem, kaj se na določeni lokaciji nahaja in nato naredi pregledne grafikone, ki prikazujejo v kolikšni meri se uporabniki gibljejo v okolici trgovin, parkov, postaj mestnega prometa, stanovanj, in podobno. V zgornjih grafikonih je prikazano, kakšen upad gibanja prebivalstva v primerjavi z "ne virusnimi časi" je bil zaznan aprila in kakšen sedaj, novembra.

Podatki za Slovenijo lepo pokažejo, da smo bili v Sloveniji v prvem virusnem valu, oz. posledičnem zaprtju javnega življenja, bolj strogi kot smo sedaj. Iz primerjave je najbolj očitno, da smo pomladi veliko bolj zmanjšali sprehode v naravi, pa tudi v službo je hodilo precej manj prebivalcev, kot jih hodi danes. Bolj zaprte so bile tudi restavracije in bari. Iz grafikona, ki kaže obisk trgovin s hrano pa je zelo očitno, da so sedaj – ob nedeljah trgovine zaprte.

Poročila so narejena ločeno za posamezne države in so v obliki PDF, na voljo pa bodo le omejen čas, še pravi Google.

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji