Objavljeno: 1.4.2022 05:00 | Teme: zasebnost, vdor

Podjetja nasedla hekerjem in izročila osebne podatke uporabnikov

Apple, Facebook in Discord so v vsaj enem primeru posredovali podatke o svojih uporabnikih hekerjem, ki so se pretvarjali, da so organi pregona. Medtem ko Facebook in Apple tega uradno nista potrdila, je Discord uradno potrdil, da so prejeli elektronsko pošto z legitimnega naslova, ki pa so ga bili ugrabili hekerji.

Za izročitev podatkov so načeloma nujne sodne odredbe, ki morajo biti priložene tovrstnim zahtevkom. A obstaja tudi mehanizem za izredni dostop (Emergency Data Request), ki se temu izogne in se uporabi, kadar je v neposredni nevarnosti človeško življenje ali drugih sorodnih primerih, kjer ni možno odlašati. In prav te zahtevke so izkoristili hekerji.

Po neuradnih podatkov so pridobili osnovne uporabniške podatke, kot so naslov, telefonska številka in IP-naslov. Primeri segajo v leto 2021. To niso osamljeni primeri, saj jih je prijel tudi Snap. Discord je uradno povedal, da na take zahtevke odgovorijo v manj kot uri in da so v konkretnem primeru ugotovili, da je naslov legitimen. Žal pa niso vedeli, da so ga bili zavzeli hekerji.

Facebook je v prvem lanskem polletju prejel 21.700 nujnih izrednih zahtevkov in se je v 77 odstotkih tudi odzval. To je eden izmed razlogov, zakaj so hekerji začeli uporabljati ta način. Apple je na primer potrdil, da imajo uradno platformo za izročanje podatkov, a da spremljajo in se odzivajo tudi na elektronsko pošto, če izvira z uradnih elektronskih naslovov uradnih organov.

Bloomberg in Krebs on Security

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji