Objavljeno: 16.5.2022 07:00 | Teme: podatkovni centri, EU

Podatkovni centri na Irskem porabijo več elektrike kot celotno podeželje

Irska je v Evropski Uniji tista država, kjer se nahaja največ podatkovnih centrov, s katerimi nudijo storitve celotni Evropi, pa tudi širše. Toda Irska se zdaj sooča z izrazitim skokom porabe električne energije, ki jo porabijo številni podatkovni centri v državi. Zadnji podatki irskega centralnega statističnega urada (CSO) kažejo na to, da podatkovni centri zdaj porabijo več energije, kot praktično celotno podeželje te otoške države.

V letu 2021 je porabe energije za ta namen poskočila kar za tretjino glede na leto 2020, ki je že samo po sebi bilo zaradi pandemije rekordno. CSO poroča, da so za potrebe delovanja podatkovnih centrov lani porabili kar 14% celotne energije, ki jo porabi Irska. Irsko podeželje, kjer živi kar 36,35% vseh Ircev, je lani porabilo le okoli 12% vse energije v državi. Na Irskem sicer v mestnem okolju porabijo okoli 21% vse energije.

Kako velik skok to pomeni za to državo, jasno nakazuje podatek iz leta 2015, ko je delež energije za podatkovne centre predstavljal le okoli 5% celotne porabe. Medtem ko je od leta 2015 celotna poraba elektrike na Irskem zrasla za okoli 16%, se je poraba elektrike v podatkovnih centrih povečala iz 290 GWh na 1.058 GWh na kvartal.

Po zadnjih podatkih na Irskem deluje 70 velikih podatkovnih centrov, med katerimi so predvsem tisti od družb Amazon, Facebook, Google in Microsoft. Samo v letu 2020 so zgradili 10 novih centrov, za katere so vlagatelji porabili 7 milijard evrov. Še enkrat toliko bodo predvidoma porabili do leta 2026 za operativno delovanje teh podatkovnih centrov.

Čeprav informacijska industrija in podatkovni centri tvorijo zelo pomemben vir prihodkov za Irsko gospodarstvo, so v javnosti vse pogostejše kritike zaradi te neobrzdane rasti. Javnost predvsem zahteva, da lastniki podatkovnih centrov zagotovijo trajnostno vzdržne vire električne energije, ki ne bodo obremenjevali okolja in zahtevali nove posege v energetski sistem države.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji