Objavljeno: 23.6.2020 05:00 | Teme: internet, zasebnost

Pazite, kaj puščate na spletu (hm, če zažigate policijske avtomobile...)

Ena izmed protestnic je konec maja v Filadelfiji zažgala policijski avtomobil. Pri tem je bila posneta, a ker je nosila masko, je ni bilo možno prepoznati. Toda v krasnem novem svetu to ni ovira, saj največkrat kar sami po internetu raztrosimo dovolj informacij, da nas je možno poiskati. To je tudi zgodba omenjene protestnice.

Nosila je majico, ki je med redkejšimi. Na njej je pisalo Keep the immigrants, deport the racists. Takšne majice je prodajal Etsy, zato so se policisti odpravili tja. Niso potrebovali nobene sodne odredbe, preprosto so pregledali spletno trgovino in odkrili eno mnenje stranke, ki je prihajala iz Filadelfije. Vzdevek, pod katerim je bilo mnenje oddano, jih je pripeljal do strani Poshmark, kje je bilo objavljeno tudi ime. Od tod so potem poiskali profil na LinkedInu, kjer so ugotovili, kje osumljenka dela. Maserka po poklicu je imela na spletni strani salona kopico posnetkov, med katerimi so odkrili tudi štiri leta starega, kjer so jasno vidne tetovaže na njeni roki. Ker so se ujemale z videposnetki iz izgredov, je bilo to dovolj, da so dobili sodne odredbe za več informacij od Etsyja.

Osumljenka je sedaj v priporu in čaka na pričetek sojenja, na katerem ji grozi do 80 let zapora in 500.000 dolarjev kazni. Našli pa so jo zato, ker je sama na internetu pustila dovolj informacij, da jih je bilo možno zložiti skupaj. Ni bilo treba slediti mobilnim telefonom ali komurkoli prisluškovati. Zadostoval je ogled videoposnetkov s kraja dogajanja in nekaj googlanja. In to nas mora skrbeti.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji