Objavljeno: 18.12.2023 07:00 | Teme: umetna inteligenca, microsoft

Microsoft pri umetni inteligenci stavi na male jezikovne modele

Ko govorimo o umetni inteligenci, običajno pišemo o velikih jezikovnih modelih (LLM), ki so prilagojeni opravljanju najrazličnejših nalog, še najraje povezanih z besedilom (ali prevedljivih vanj). A svoje mesto imajo tudi mali jezikovni modeli (SLM), kakršen je najnovejši Microsoftov Phi-2.

Zakaj bi včasih želeli manj, ni težko uganiti. Veliki jezikovni modeli so resda sposobnejši, njihovi odgovori pa v povprečju malenkost boljši, a so energetsko potratni in računsko zahtevni. Za uporabo potrebujemo dostop do računske moči, ki jo bodisi zagotovimo sami bodisi ponudnik modela, sami pa plačujemo za dostop prek API. Mali modeli pa lahko tečejo že na zelo povprečni domači opremi.

To je smisel Microsoftovega Phi-2, ki ga je podjetje predstavilo minuli torek. Prvi model Phi-1 je bil uporabljal 1,3 milijarde parametrov, Phi-2 pa jih ima 2,7 milijarde. To je precej manj od sedmih milijard, ki jih ima Metina Llama 2-7B, da ne omenjamo GPT-4. Microsoft trdi – česar neodvisno še ni nihče preveril – da je Phi-2 enako zmogljiv kot modeli s 25-krat več parametri. Microsoft tudi izrecno poudarja, da je model boljši od Googlovega Geminija Ultra.

Phi-2 je namenjen uporabi na domačih napravah, ki pa mora biti za zdaj striktno nekomercialna. Izdan je pod licenco, ki dovoljuje le nekomercialno, neprofitno, raziskovalno rabo (Microsoft Research License).

Microsoft

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji