Objavljeno: 11.11.2021 12:00 | Teme: Gartner, raziskave, poslovanje, spletna trgovina

Maloprodaja se vrača v fizične trgovine

Družba Gartner je objavila zanimivo napoved za področje maloprodaje, kjer napovedujejo veliko vračanje v fizične trgovine. Če smo v zadnjih letih, še posebej v časih pandemije, pa tudi pred tem beležili veliko spremembo nakupovalnih navad kupcev, ki so se množično usmerjali v internetno nakupovanje, se nam po raziskavi kratkoročnih načrtov večjih prodajnih verig obetajo časi, ko se bo tekma vnovič vrnila v fizične trgovine.

Najnovejše raziskave kažejo, da nameravajo prodajalci v naslednjih dveh letih več vlagati v digitalno tehnologijo uporabljeno v fizičnih trgovinah, obenem pa želijo povečati število prodajnih mestih pa tudi njihovo velikost.Obenem pri Gartnerju opozarjajo, da so že leta 2019 napovedali, da bo elektronsko trgovanje okoli leta 2023 nehalo biti glavni dejavnik razlikovanja med tekmeci.

To seveda ne pomeni, da se bo elektronsko trgovanje kaj posebej zmanjšalo v skupnem deležu prodaje prek različnih prodajnih kanalov, a zagotovo ne bo več raslo tako hitro kot v preteklih letih. To pa pomeni, da vlaganja v to področje ne prinašajo več velik izplen v smislu povečevanja tržnega deleža ali tržne razpoznavnosti. Zato so trgovci prepričani, da lahko novo razliko v prihodnje lažje naredijo v fizičnih trgovinah. Bitka za kupce zopet spreminja bojišče.

V ospredju bodo tehnologije, ki bodo kupcem ponudile nov uporabniško izkušnjo. Na primer hiter dostop do spletnih informacij o izdelkih, ki so pred kupcem. Največji izziv bodo sistemi za plačevanje brez blagajn po zgledu pilotov, ki jih je pred časom pokazala veriga Amazon Go. Na to moramo povezniti še vse kar se da narediti z upravljanjem zvestobe, promocij in personalizacije nakupovalne izkušnje.

Pri Gartnerju v raziskavi kljub temu opozarjajo, da celotna panoga maloprodaje manj pripravljena na digitalno transformacijo kot nekateri drugi gospodarski sektorji. Sestavljivo gospodarstvo (composable business), ki mogoča hitrejše prilagajanje poslovnih procesov, v večjih trgovskih sistemih za zdaj ostaja le daljna želja.

Maloprodaja je tudi dejavnost, ki je v celoti gledano doslej najmanj uporabila priložnosti, ki jih ponujajo sodobni tehnološki premiki, na primer umetna inteligenca. To trgovcem preprečuje, da bi hitreje osvojili nove digitalne poslovne modele.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji