Objavljeno: 3.1.2020 12:00

Ko telefon v ozadju sporoča vašo lokacijo

Ste vedeli, da imate na svojem telefonu množico aplikacij, ki v ozadju sporočajo vašo lokacijo, najverjetneje množici oglaševalcev? In ki imajo hkrati dostop do vaših stikov, SMSov, kamere in mikrofona?

Nova, deseta, različica operacijskega sistema Android prinaša večji nadzor nad sistemskimi pravicami, ki jih imajo aplikacije. Povprečen uporabnik bo po nadgradnji (nedavno so je bili denimo deležni tudi uporabniki telefonov Samsung Galaxy 10) presenečeno ugotovil, da ima na telefonu množico aplikacij, ki preverjajo lokacijo telefona (prek sistema GPS/Glonass/Galileo in mobilnih omrežij). Android 10 namreč ob vsaki zahtevi po lokaciji, ki jo aplikacija sproži v ozadju, o tem obvesti uporabnika. In mu ponudi, da če naj ima aplikacija dostop do lokacije le takrat, ko je v ospredju, ko jo dejansko uporabljamo.

Nekako tako torej, kot smo si verjetno mislili takrat, ko smo aplikacijo namestili. Nekako logično se zdi, da denimo vremenska aplikacija potrebuje dostop do lokacije, vendar le takrat, ko jo uporabljamo – v ozadju tega zagotovo ne potrebuje. Ali pač?

Bodo »vremenarji«, kot je denimo tudi IBM, sedaj ob zaslužek, ko jim bomo uporabniki počasi odrekli dostop do lokacijskih podatkov v ozadju?

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

Vlajke | 3.1.2020 | 12:56

Vremenskim lokacijam vsekakor pride prav, da imajo dostop do lokacije stalno. Drugače bi bili pisci aplikacij deležni pritožb v stilu: "zakaj mi kaže, da sem še v Ljubljani, če sem pa že pred pol minute parkiral v Portorožu in sedaj ne vidim na telefonu, da dežuje in sem zaradi tega moker!" :-D Problem pa je vsekakor, če te podakte pošiljajo komu tretjemu, kar si pa mi ne želimo.

Matjaž Klančar | 3.1.2020 | 13:00

Če govorimo o "widgetu", potem res, sicer pa ne. Ko aplikacijo poženem, naj pač preveri kje je.

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji