Objavljeno: 25.3.2021 09:00 | Teme: Intel

Intel bo izdeloval čipe za druge, tudi za konkurenco

Intelov novi šef, Pat Gelsinger ima v načrtu preobrazbo podjetja, v katero bo vložil 20 milijard dolarjev.

Intel je še vedno velikan pri proizvodnji integriranih vezij (čipov), vendar jih že tradicionalno izdeluje le zase, oz. za svoje izdelke (procesorje, pomnilnike, flash in druga vezja). To naj bi se z ustanovitvijo oddelka Intel Foundry Services spremenilo. Podjetje naj bi svoje proizvodnje zmogljivosti in svoje znanje dalo na voljo tudi drugim razvijalcem polprevodnikov, tudi konkurentom. Tako kot to denimo počne Samsung, ki v istih tovarnah razvija svoje mobilne procesorje Exynos, Qualcommove Snapdragone in Applove procesorje serije A. Gelsinger upa, da bo med svoje nove stranke pridobil tudi Apple, s katerim so se pred kratkim razšli in z katerega se (rahlo) norčujejo v zadnji seriji oglasov za prenosne računalnike.  

Intel je bil trideset na področju razvoja in proizvodnje polprevodnikov vodilni, zadnje čase pa se jim je s prehodom na 7 nm tehnologijo (ta je približno ekvivalentna tisti, ki jo pri TSMC in Samsungu označujejo kot 5 nm) zalomilo. Gelsinger trdi, da so težave s tehnologijo extreme ultraviolet lithography nastopile,  ker so bili na tem področju malce prezgodnji. Sedaj naj bi tehnologijo obvladali, dobro pa naj bi jim kazalo tudi za naprej, za nadaljnje zmanjševanje integriranih vezij.

Gelsinger je v intervjuju za BBC še povedal, da se moramo kot svet zavedati, da ni dobro, da je 80% proizvodnje polprevodnikov danes v Aziji (TSMC na Tajvanu in Samsung v Južni Koreji). Predvsem zato, ker so polprevodniki ključna tehnologija, na kateri temelji svet, kot ga poznamo.

Intel že gradi dve novi tovarni v Arizoni, občutno širi tovarno na Irskem, napoveduje pa gradnjo še dodatnih zmogljivosti, nekje v Evropi.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji