Objavljeno: 13.10.2023 16:00 | Teme: varnost, algoritm, EU

Evropa razmišlja o odpiranju šifrirnih algoritmov služb za nujne primere TETRA

Evropski inštitut za telekomunikacijske standarde (ETSI) bo morda odprl kodo lastniških šifrirnih algoritmov TETRA, ki se uporabljajo za varovanje radijskih komunikacij v sili. Odkrite so bile namreč resne varnostne pomanjkljivosti sistema.

TETRA (TErrestrial Trunked RAdio) je radijski protokol, ki se uporablja v Evropi, Veliki Britaniji in drugih državah za zaščito radijskih komunikacij, ki jih uporabljajo vladne agencije, organi kazenskega pregona, vojska in organizacije za nujno pomoč.

Julija je nizozemsko varnostno podjetje Midnight Blue odkrilo pet ranljivosti v sistemu TETRA, o čemer smo pisali tudi v Monitorju. Od tega so našli dve kritični ranljivosti, ki bi kriminalcem lahko omogočile dešifriranje komunikacij, tudi v realnem času, vbrizgavanje sporočil, deanonimizacijo uporabnikov ali nastavitev ključa seje za prestrezanje povezav.

Ranljivosti so pravzaprav odkrili že precej prej. Ekipa je čakala leto in pol, v nasprotju z običajnim šestmesečnim obdobjem razkritja, da je pomanjkljivosti javno objavila, seveda zaradi občutljive narave komunikacij v sili in zapletenosti odpravljanja težav.

Reakcija ETSI ni bila najbolj primerna, saj so sprava skušali zmanjšati težo ugotovitev. Vendar se je nato soočil s kritikami varnostne skupnosti zaradi “mlačnega” odziva na ranljivosti, pa tudi lastniške narave šifrirnih algoritmov, kar otežuje pravilno pen-testiranje omrežnega sistema v sili.

Strokovna javnost je predlagala, da bi lastniški algoritem, ki je najbrž že zelo zastarel, objavili kot odprto kodo, s ciljem, da bi strokovnjaki lahko preverili in najbrž tudi okrepili delovanje protokola ter s kritično infrastrukturo s tem primerno zaščitili. Tehnični odbor ETSI, zadolžen za algoritme TETRA, trenutno še razpravlja o tem, ali naj jih objavi. Odbor bo o tem razpravljal na seji 26. oktobra.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji