Objavljeno: 20.6.2023 07:00 | Teme: umetna inteligenca, programiranje

92% programerjev uporablja za kodiranje tudi umetno inteligenco

Raziskava GitHuba dokazuje, da so razvijalci posvojili možnost generiranja programske kode z uporabo generativne umetne inteligence in velikih jezikovnih modelov (LLM) precej hitreje, kot bi pričakovali. Še pred nekaj meseci je tovrstno rabo poznala le peščica strokovnjakov za ožje področje strojnega učenja, zdaj pa generiranje kode uporablja že skoraj 92% vseh članov tega zelo razširjenega repozitorija za programsko kodo.

Raziskava je tudi pokazala, da so prednosti zelo velike, saj kar 70% aneketirancev meni, da umetna inteligenca prinaša otipljive prednosti za njihovo kodo. Razvijalci menijo, da jim lahko orodja za kodiranje AI pomagajo doseči zahtevane standarde zmogljivosti z izboljšano kakovostjo kode, hitrejšo pripravo kode in z manj napakami v produkciji.

Zanimivo je, da programerji umetno inteligenco uporabljajo izdatno tudi v projektih svojih delodajalcev, pogosto najbrž brez kakega formalnega pristanka. Večina je začela kodo geneirane za osebne projekte, ki niso povezani s službo, vendar so bile koristi tako otipljive, da danes generativno AI uporablja za zasebne namene le 6% vprašanih, vsi ostali pa praktično povsod.

Glavni razlog za tako hiter prodor umetne inteligence na področje programiranja je glavni cilj programerjev, da lahko na ta način producirajo več kode. Razvijalci si v resnici ne želijo več kodiranja, temveč predvsem oblikovati rešitve, pridobiti povratne informacije od končnih uporabnikov in biti ocenjeni glede na svoje komunikacijske sposobnosti. Z drugimi besedami, ustvarjanje kode z umetno inteligenco je sredstvo za dosego cilja in ne cilj sam sebi.

Raziskava sicer ni naslovila pomisleke s tovrstno uporabo umetne inteligence in to je kakovost oziroma pravilnost kode. Medtem, ko znajo generativne storitve ustvariti skoraj vsakršno kodo, je vprašanje, če je ta pravilna ali optimalna. Večina programerjev se tega zaveda, zato generiranje kode uporablja le za manjše segmente, kjer lahko hitro preverijo predlog in ga dopolnijo ali popravijo.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji